NEZAKONITO PREMOŽENJE

Prijavil je 500 evrov plače, doma pa jaguar in zlato

Objavljeno 11. december 2013 11.34 | Posodobljeno 11. december 2013 11.38 | Piše: Boštjan Celec

Prvi sodni postopek po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora.

Koprsko sodišče mu je zaseglo osebni avtomobil jaguar, letnik 1999, in novejše motorno kolo BMW. Foto: FPA

LJUBLJANA – Po več kot enem letu od uveljavitve zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora še nismo dočakali, da bi sodniki po volji ljudstva na beraško palico spravili katerega od pokvarjenih tajkunov, baronov, gospodarstvenikov, politikov. In veliko vprašanje je, ali sploh bomo kdaj. Smo pa le dočakali prvi sodni postopek po tem zakonu, in sicer v pravdi Republika Slovenija proti Andreju Laporniku.

Revež z jaguarjem

Ta 48-letni Portorožan se kot samostojni podjetnik ukvarja s sobodajalstvom. Posel mu v zadnjih letih očitno ni ravno cvetel, v dno srca bi se nam moral zasmiliti, ko pa je davčni upravi prijavljal naravnost borne prihodke, od katerih je plačeval akontacijo dohodnine. Leta 2006 je bil njegov neto dohodek 5904 evre, leto pozneje 5623, leta 2008 je bil le malce višji, in sicer 6020, še malo bolje je bilo leta 2009 (7038) in 2010 (7253), 2011 je sledil padec na 6758 in lani spet rahel vzpon na 7233 evrov. Pravi siromak, ni kaj, toda kaj ko je živel neprimerno razkošneje od tistih, ki morajo zares preživeti z borimi nekaj sto evri na mesec.

Zdaj sedi na Dobu. Oktobra lani je na koprskem okrožnem sodišču priznal, da je bil kolovodja in organizator mreže preprodajalcev droge na Obali. Kaj drugega mu ni niti preostalo, saj je sedem soobtoženih krivde v zameno za milejše kazni priznalo že pred njim. Če bi jim sodili po redni poti, bi bile kazni zagotovo višje, saj je bil v povezavi s to združbo govor tudi o truplu. »V preiskavi smo neizpodbitno dokazali, da je prav zaradi heroina iz te naveze, ki ga je dobavljal Portorožan in ga prodal nekomu v svoji mreži, zaradi prevelikega odmerka umrl 31-letni Portorožan,« je povedal vodja koprskih kriminalistov Dean Jurič.

V igri je bilo več kilogramov heroina, toda Lapornika so po priznanju doleteli (mila) tri leta in sedem mesecev zapora, 24.000 evrov denarne kazni in nekaj manj kot 20.000 evrov kazni od zaslužka prodaje heroina. Koprsko sodišče mu je zaseglo osebni avtomobil jaguar, letnik 1999, in novejše motorno kolo BMW. Nekaj mesecev pozneje so tožilci dosegli še začasni odvzem njegovega čolna in gliserja, nekaj verižic iz žlahtnih kovin ter okrog 35.000 evrov.

Da bi ga spravili na raven življenja, ko bo moral zares zaživeti s tistim, kar bo zaslužil s poštenim delom, pa so se nanj spravili tudi na specializiranem tožilstvu in prek tožilke mag. Barbare Lipovšek na za take zadeve pristojnem okrožnem sodišču v Ljubljani zanj terjajo odvzem premoženja nezakonitega izvora v višini 340.465,91 evra.

Ima kilogramsko palico

Med finančno preiskavo proti Laporniku so ugotovili, da je njegov bmw vreden 9400, jaguar 12.125, skuter pa 400 evrov. Za 23.252 evrov ima nakita, zasežene gotovine je 54.886 evrov, naravnost vrtoglave cifre pa se pojavijo pri njegovih zlatih palicah. Na veliko jih je kupoval in tudi prodajal. Ob končnem izračunu je veljalo, da ima eno zlato palico argor-heraeus (250 g) in tri 1000-gramske, njihova nabavna vrednost je 132.784 evrov.

Nekaj sto evrov se nabere po seštevku vrednosti njegovih vrednostnih papirjev, na stotine evrov je zapravil za plačilo zavarovalnin, svojima mladoletnima sinovoma vsaj uradno ni plačeval preživnine, a je bilo to najverjetneje izvedeno na roko.

Ob preiskavi (za čas med 1. januarjem 2006 in 15. novembrom 2012) je veljalo, da ima dva transakcijska računa. Na tistega v NLB si je dal nakazati le vračilo dohodnine za leto 2005 (981 evrov), bolj pomenljiv pa je tisti pri Abanki Vipa. Prilivi so za preiskano obdobje variirali med 93.759 evrov leta 2006 do naravnost vrtoglavih 447.229 evrov leta 2011. Skoraj vse, kar je prispelo na račun, je sicer z njega tudi izginilo.

Sodeč po analizi je Lapornik v tem času svoje premoženje povečal za približno 253.502 evra, v kar je všteto njegovo razpolaganje z gotovino, obdelanim zlatom, zlatimi palicami, jaguarjem in beemvejem. In vse to naj bi imel od svoje plače? Ni bilo ugotovljeno, da bi v tem času najel kakršno koli posojilo.

Zlatnina je Pasuljijeva!

Da bodo sodni postopki po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora precej pestri, je dokazal že prvi narok v tej zadevi pred sodnico Dušano Bajc. Lapornikov pooblaščenec Andrej Pohar iz odvetniške družbe Čeferin je imel namreč kopico pravnih pomislekov, opozarjal je sodnico, da je sprožena ustavna presoja tega zakona in da se pripravlja njegova novela. Ker je bil pri Laporniku že izveden ukrep začasnega zavarovanja premoženja in če tega zdaj nima več, mu ga pač ne morejo odvzeti. »Odvzeti je treba samo nekaj, kar nekdo ima. Če pa gre za plačilo kazni, potem je to že kazensko pravo, ne več civilno,« je prepričan odvetnik.

Tožilka Lipovškova pa je ugovarjala, da je bistvo zakona, da se premoženje nezakonitega izvora odvzame in postane last Republike Slovenije. Sprememba zakona bo šla po njenih besedah le v smeri poprave pomanjkljivosti in nejasnosti, da če premoženja tožencu, ki ga je pridobil s kaznivim dejanjem, ne bo mogoče odvzeti, se bo odvzelo drugo premoženje ali naložilo plačilo določenega zneska.

Tožilci so se po Lapornikovem prepričanju popolnoma napačno lotili izračunavanja vrednosti tistega, kar zares ima. Ob tem so spregledali, da izhaja iz premožne družine, da imajo njegovi starši več nepremičnin in toliko pod palcem, da se denarno z lahkoto razdajajo za sina.

Večino denarja, ki ga je porabil za zlate palice, je daleč pred obdobjem preiskovanja kupil z dediščino po zelo bogati teti, ki je bila celo še bogatejša od njegovih staršev, njihova resnična vrednost pa je trikrat nižja od številke, ki je zapisana v tožbi. Enako velja tudi za vsa cestna in vodna plovila; njihova vrednost ne zdrži tožilskih trditev.

Nakit, ki so mu ga odvzeli ob hišni preiskavi, pa sploh ni njegov, še zatrdi Lapornik; to je le zavarovanje, ki mu ga je zlatar Zef Pasulji zastavil za posojilo 7500 evrov. 

Deli s prijatelji