SOJENJE

Prijatelj: Mikuževa je policistka pod krinko

Objavljeno 12. februar 2013 10.18 | Posodobljeno 11. februar 2013 19.41 | Piše: Aleksander Brudar

Srečko Prijatelj je prepričan, da je imela Lara Mikuž interes za delovanje kot tajna policijska sodelavka.

Zmago Jelinčič Plemeniti naj bi razžalil Laro Mikuž. Foto: Marko Feist

LJUBLJANA – V nadaljevanju sojenja prvaku Slovenske nacionalne stranke in nekdanjemu poslancu Zmagu Jelinčiču Plemenitemu zaradi izjav, ki jih je izrekel na račun zasebne tožilke in bivše podsekretarke poslanske skupine SNS Lare Mikuž, je kot priča tokrat nastopil nekdanji poslanec SNS Srečko Prijatelj. Spomnimo, da Mikuževa Jelinčiču očita, da je s svojimi izjavami, med drugim, da je delovala kot tajna sodelavka policije, ki je pisala poročila o članih in delovanju SNS ter jih oddajala policistom, storil kazniva dejanja žaljive obdolžitve in razžalitve.

Prijatelj je najprej povedal, da je policija konec leta 2009 zaradi poslovnih goljufij zoper očeta Mikuževe Marjana Mikuža podala kazensko ovadbo in da so bili v zvezi z njo na policijo vabljeni različni ljudje, ki bi podali informacije o Mikužu, med njimi pa je bil tudi sam. Takrat je Prijatelj poslovno sodeloval z njim, in kot je dodal, je policija njegovi družini sporočila, da jih je Mikuž ogoljufal. »Nastal je spor med mano in Mikužem, kar je rezultiralo v tem, da je Mikuž podal kazensko ovadbo zoper mene,« je povedal Prijatelj. Januarja 2010 pa se je Mikuž po besedah nekdanjega poslanca s policijo dogovoril za tajno policijsko delovanje in tako kot dokaz sodišču vložil privolitev Marjana Mikuža v takšno delovanje z dne 5. januarja 2010. »Petnajstega januarja 2010, torej le nekaj dni po tistem, ko je Mikuž podpisal privolitev na policiji, je bila na policijo vabljena Lara Mikuž, ki naj bi povedala vse o tem, kar je na policiji povedal tudi njen oče v lažni kazenski ovadbi,« pravi Prijatelj in dodaja, da je Mikuževa takrat tam govorila tudi o stvareh, ki so se dogajale v poslanski skupini SNS. Marca 2010, ko je bil za kratek čas izpuščen iz pripora, je Prijatelj najprej šel na sedež stranke SNS in celotno zadevo med drugim pojasnil tudi Jelinčiču. Povedal mu je vsebino uradnega zaznamka iz zaslišanja in kratek čas za tem je že potekala novinarska konferenca, na kateri je Jelinčič nato izrekel sporne trditve. »Da je bila policija obveščena, kaj vse se dogaja v poslanski skupini, smo ugotovili naknadno. Prepričan sem, da je imela Lara Mikuž interes, da je ravnala tako, kot je. In sicer poseduje večje stanovanje v Ljubljani, ki ga s svojim denarjem sama ni mogla kupiti,« še dodaja.

Še vedno čaka na zapisnik

Na vprašanje zagovornika Mikuževe, zakaj na takratni novinarski konferenci niti z besedo ni omenil imena Lara Mikuž, je Prijatelj odgovoril, da tega imena niti zdaj ne bo omenil. »Zame ona ne obstaja več,« je dodal. Na vprašanje, katere papirje, ki jih je pisala Lara in ki so mu jih, kot je v povedal Jelinčič, takrat med zaslišanjem še vrgli na mizo, je imel še v mislih, pa je Prijatelj odgovoril, da na to ne bo odgovarjal, dokler ne bo dobil zapisnika o tem zaslišanju, ki ga je že večkrat poskušal pridobiti, a neuspešno.

Nekdanji poslanec je na koncu odgovarjal tudi na vprašanje sodnice, ki ga je morala med zaslišanjem večkrat opozoriti, naj odgovarja na zastavljena vprašanja. Med drugim je tako povedal, da so Mikuževo kot sekretarko poslanske skupine zaposlili na njegovo priporočilo, ker sta bila v tistih časih z njegovim očetom v dobrih odnosih, in da je imela vpogled v podatkovno bazo stranke, nekaterim poslancem pa je celo urejala stran na facebooku. To po njegovih besedah kaže na to, kakšno zaupanje je takrat uživala v poslanski skupini. 

Deli s prijatelji