GOLJUFIJA

Prigoljufala 70.000 evrov?

Objavljeno 18. januar 2014 18.15 | Posodobljeno 18. januar 2014 18.15 | Piše: Aleš Andlovič

Užaljeni delavci prijavili Jasno Vešligaj Damiš, direktorico zasebnega zavoda Naprej.

Jasna Vešligaj Damiš. Tadej Regent/Delo

MARIBOR – Na predobravnalnem naroku direktorici zasebnega zavoda Naprej Jasni Vešligaj Damiš, ki je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) domnevno ogoljufala za slabih 70 tisočakov, se zadeve niso premaknile z mrtve točke. Direktorica o priznanju krivde ni hotela niti slišati, preko svojega zagovornika, odvetnika Albina Ploja, je sodnici Tanji Rot jasno in glasno dala vedeti, da se ne čuti krive. Očitke tožilstva, da je obtožena med letoma 2009 in 2011 ZZZS prikazovala večje število varovancev, kot jih je zavod Naprej v resnici imel v oskrbi, bo poskušala zavreči v sodnem procesu. Državni tožilec Boris Marčič je pojasnil, da je zavod, ki se ukvarja z rehabilitacijo bolnikov po poškodbi možganov, prijavljal od tri do šest varovancev več, kot jih je v resnici imel.

Predlog tožilstva zavrnila

Boris Marčič je direktorici Jasni Vešligaj Damiš za priznanje krivde ponudil nemoralno ponudbo. Tako bi ob morebitnem priznanju sodišču predlagal devet mesecev zapora, ki pa bi jih obtožena lahko odslužila v obliki družbenokoristnega dela. Sočasno bi ji Marčič naprtil še pet tisočakov kazni, saj je ravnala iz koristoljubja. Toda priznanja ni bilo, saj je direktorica zavoda, ki ima podružnico v Mariboru in Murski Soboti, predlog tožilstva zavrnila. Hkrati je poudarila, da nekateri zaposleni niso pravilno vodili evidence varovancev, kar je od njih strogo zahtevala. In zatem razložila, da so zato sledile odpovedi pogodb o zaposlitvi iz krivdnih razlogov, s čimer pa se vsi odpuščeni niso strinjali.

Kot povračilni ukrep so odpuščeni delavci na policijo podali kazensko ovadbo. »Življenjski sopotnik ene od nekdanjih delavk je policijski uslužbenec,« je sodišču razlagal odvetnik Albin Ploj. In zatem razložil, da tudi ZZZS zoper obtoženo ni priglasil ne premoženjskopravnega zahtevka, kot tudi ni vložil civilne tožbe. Tudi inšpekcijski nadzor na sedežu zavoda Naprej menda ni pokazal korenitih nepravilnosti pri vodenju evidenc varovancev. Za nameček je odvetnik Vešligaj Damiševe predlagal, da dva varovanca zavoda, ki sta predlagana kot priče, najprej pregleda izvedenec in ugotovi, ali je njun spomin morda moten, glede na to, da sta v preteklosti utrpela hude poškodbe glave. Sodišče o tem še ni odločilo, čeprav je Marčič mnenja, da naj sodišče obe priči zasliši in ugotovi, ali obstajajo spominske vrzeli. Jasna Vešligaj Damiš Rekel je,
da je on tajni policijski delavec, jaz
pa njegov
mentor.

Deli s prijatelji