STRAŠNO

Pretepli Rome, ki so lovili ježe

Objavljeno 14. marec 2015 11.40 | Posodobljeno 14. marec 2015 11.40 | Piše: Drago Perko

Jože Brajdič z druščino kazal podplutbe, ki da so jim jih med nedolžnim lovom zadali Dolenjci. Do njih naj bi bil nasilen tudi Uroš Verbič: »Ma, kakšni ježi, tu pri nas nalagajo železo!«

Kombi po lovu na kar koli že. Foto: Drago Perko

TREBNJE – Človek zdravi, narava pa ozdravi, pravi reklo, ki so mu, vsaj tako zatrjujejo, sledili Veselko Hočevar, Jože Brajdič in Sanda Kovačič iz romskega naselja Vejer nad Trebnjem. A tokratno pot po zdravila si bodo še kako zapomnili, domov so se vrnili poškodovani. »Šli smo po ježe, iz njih delam kremo in žavbe za mojega bolnega očeta. Ima rane, ta krema iz ježev mu pomaga,« spregovori Jože Brajdič, ki bo očitno tudi sam potreboval čudodelno kremo. Bolijo ga, pravi, vrat in rebra, udarcev da niti ni štel. Padalo je z vseh strani.

Šest jih je šlo na pot, domov jih je prišlo le pet, pa še to ne v enem kosu. »Psa smo pustili na lovu, ni se vrnil,« pravi Veselko Hočevar, ki je vozil rdeč kombi. Danes je ta parkiran pri hiši in ni več v voznem stanju. »Ste videli, kako so ga nam razbili?« Pokažejo škodo, ki je nastala. Ni je malo. Na dogodek jih spominjajo modrice pa tudi prestrašili so jih. Doslej da se jim kaj takega še ni zgodilo …

Gnali so jih

Lov na ježe so, tako pripovedujejo, začeli v ponedeljek zvečer nekaj pred enajsto na Biču pri Ivančni Gorici, a ni bil uspešen. »Pa vi veste, kje je Bič?« povzdigne glas Sanda, medtem ko počasi kadi. »No, od tam pa do Čateža so nas gnali. Reševali smo svoje glave,« nadaljuje Sanda, ki se vmes mimogrede razgali, da bi pokazala podplutbe na prsih in rebrih. Še danes jo boli. Na jago za ježi jo bo še lep čas spominjala tudi opornica za vrat. »Leteli so za nami. Najprej se je prikazal audi, potem še beemve. Gnali so nas, hitro so vozili, pa nisem mogel pobegniti,« Veselko opisuje pot, bil je voznik. Čez drn in strn, tudi po gozdu, a jim niso mogli uiti.

Vmes se je avto že zaletel v njihovo vozilo, na Čatežu pa da so jim postavili blokado in se jih lotil s kijem. Trije da so bili. Pustili so jih na Čatežu, Jožetu, najbolj je bil tepen, se je, pripovedujejo, uspelo priplaziti do ene od hiš. Lastnik je sredi noči na pomoč poklical policijo in reševalce.

Nekateri so vedeli povedati, da je domačine razhudilo, ker so ježe lovili na njihovem dvorišču. »A to pa ni res! To ne drži!« Veselko zanika, da bi nedolžne živalce lovili na zasebnih posestvih. Trdijo, da so jih čakali v gozdu.

»V noči na 10. 3. so bili trebanjski policisti obveščeni o pretepu in prometni nesreči s premoženjsko škodo pri kraju Čatež. Vzpostavili so javni red in mir in izvedli vse aktivnosti za zavarovanje dokazov in ugotavljanja dejstev. Zasegli so predmete, ki so bili uporabljeni v pretepu (palice in nož). V pretepu so bili lažje poškodovani 20-letni in 23-letni moški z območja Ivančne Gorice in 32-letni moški in 37-letna ženska z območja Trebnjega. Zoper osumljence kaznivega dejanja lahke telesne poškodbe in poškodovanja tuje stvari bodo po zbranih obvestilih in dokazih podali kazenske ovadbe na državno tožilstvo v Novem mestu, povzročitelju prometne nesreče pa bodo izdali plačilni nalog zaradi kršitev zakona o pravilih cestnega prometa,« so dogajanje opisali na Policijski upravi Novo mesto.

Trdijo, da so jih varovali

Možje postave so na kraj dogodka na Čatež prišli z marico. »Postavili so nas pred avto pa še roke smo morali dati gor. Kot da smo bili mi krivi. Pa sem jim komaj povedala, da smo bili mi napadeni, da so nas pretepli,« je še kar ogorčena Sanda. Vmes so reševalci odpeljali Jožeta v Novo mesto, preostali štirje so upali, da jih bodo policisti odpeljali domov, pa jih niso. »Pet ur smo bili zaprti v marici in čakali nov dan!« nadaljuje Sanda, ki meni, da policija ni ravnala prav. Kot smo neuradno izvedeli, so jih hoteli policisti le in samo zaščititi.

V torek zjutraj so jih odpeljali v dolino, na trebanjski policijski postaji je nastal zapisnik.

»Žalosten sem,« se priduša romski svetnik Matija Hočevar. »Ni prav, da se tako govori o trebanjskih Romih, ni res tako, kot je navedeno v policijskem zapisniku. Ne drži niti to, da je hotel eden od nas zabosti naše napadalce. Porezali so se na steklu, ko so razbili avtomobilsko šipo. Vedno smo mi in naša občina pohvaljeni, kako dobro sodelujemo, zdaj pa to.«

»Kradejo železo!«

Šli smo po sledi in prišli v vas Selo pri Dobu pri Ivančni Gorici. K »nasilnim civilom«, ki so bili kratki, a jedrnati, do fotografiranja jim ni bilo. »Vsakič ko jih ujamemo, trdijo, da gredo po ježe. Pa kakšni ježi, tu pri nas nalagajo železo,« pove Uroš Verbič z domačije Verbič, kjer imajo družinsko podjetje ABV, kovinski izdelki. Prav tu, nam povedo, se je potikala zgoraj omenjena peterica, po navadi pridejo z dvema kombijema in nalagajo, na leto tako odpeljejo po nekaj ton. Da so si skočili v lase in vzeli pravico v svoje roke, ne zanikajo, so pa le branili svoje posestvo! 


Lov na ježe je prepovedan

Za vse tiste, ki boste šli v lov na ježe – ker smo pred zakonom menda vsi enaki, velja tudi za romsko skupnost –, pa vedite, da je lov prepovedan in kazniv! Jež je v Sloveniji zavarovan z uredbo o zavarovanih prostoživečih živalskih vrstah. Ta določa, da je prepovedano zavestno poškodovati, zastrupiti, usmrtiti, odvzeti iz narave, loviti, ujeti ali vznemirjati živali živalskih vrst iz poglavja uredbe, kamor spadajo tudi rjavoprsi in beloprsi ježi, ki jih najdemo v Sloveniji. Kazenski zakonik v poglavju o nezakonitem ravnanju z zaščitenimi živalmi in rastlinami določa, da kdor nezakonito poseduje, odvzame, poškoduje, usmrti, izvaža, uvaža ali trguje z zaščitenimi divjimi živalskimi ali rastlinskimi vrstami, zaščitenimi živalmi ali rastlinami ali njihovimi deli ali iz njih izdelanimi izdelki, se kaznuje z zaporom do pet let. Najprej se je prikazal audi, potem še beemve. Gnali so nas, hitro so vozili, pa nisem mogel pobegniti.

 

Deli s prijatelji