POČASI

Predlagal ustavitev postopka zoper sodnika Škoberneta

Objavljeno 24. december 2011 23.46 | Posodobljeno 24. december 2011 23.43 | Piše: Gordana Possnig

Dobre tri mesece po končani preiskavi obtožnica še ni vložena.

Tomaž Bromše je poslal uradni predlog za ustavitev postopka zoper svojo stranko. (Foto: Gordana Possnig)

CELJE, LJUBLJANA – Zgodba o domnevnem jemanju podkupnine v sodniški halji celjskega kazenskega sodnika Milka Škoberneta v zameno za odpravo pripora in mednarodne tiralice Esadu Ćehajiću je pred dnevi dobila novo poglavje – predlog Škobernetovega zagovornika Tomaža Bromšeta ljubljanskemu okrožnemu sodniku za ustavitev postopka, ker obtožnica na sodišče še ni bila vložena. Na omenjenem okrožnem sodišču je bila 9. septembra končana preiskava zoper Škoberneta, ki je v začasnem suspenzu do pravnomočnosti sodbe, ter nekdanjega direktorja Komunale Laško Marjana Salobirja in celjskega podjetnika Esada Ramića. Zadeva je še isti dan romala na specializirano državno tožilstvo, a se od takrat ni več  premaknila. Na ljubljansko okrožno sodišče obtožnica zoper omenjeno trojico še naj ne bi bila vložena. Pri tem velja dodati, da nam je začasna vodja omenjenih tožilcev Blanka Žgajner že 12. oktobra na naše vprašanje odgovorila, da bodo trojico obtožili, in sicer sodnika Škoberneta zaradi kaznivega dejanja jemanja podkupnine, Salobirja in Ramića pa jemanja podkupnine v sostorilstvu.

Tri mesece po končani preiskavi na ljubljanskem sodišču pa se je odzval Škobernetov zagovornik Tomaž Bromše in na vodstvo ljubljanskega sodišča poslal uradni predlog za ustavitev postopka zoper svojo stranko. Svoje razloge za tak predlog je pojasnil takole: »Zakon o kazenskem postopku izrecno določa, da po končani preiskavi preiskovalni sodnik pošlje spise državnemu tožilcu, ta pa mora v petnajstih dneh predlagati dopolnitev preiskave ali vložiti obtožnico ali pa izjaviti, da odstopa od pregona. Ta rok sme senat na predlog državnega tožilca podaljšati. Po dopisu predsednika Okrožnega sodišča v Ljubljani z dne 2. decembra, ki sem ga prejel 7. decembra, je bila preiskava zaključena dne 9. septembra, vložena pa ni bila nobena zahteva za dopolnitev preiskave oziroma odstop od pregona pa tudi obtožnica ne. Prav tako nisem prejel sklepa, da bi bil državnemu tožilcu rok podaljšan. Glede na to, da državni tožilec ni ravnal po drugem odstavku 184. člena ZKP, sem navkljub temu da teorija šteje, da gre po 184. členu le za instrukcijski rok (kar pomeni, da zamuda nima procesnih posledic), sodišču v Ljubljani predlagal, da postopek ustavi.« Bromše ob tem navaja, da v tem primeru zavlačuje tožilstvo, in ne obramba.

Naj spomnimo

Kriminalisti so preiskavo začeli na začetku decembra lani, ko so na elektronski naslov prejeli pismo Esada Ćehajića, da je podkupil sodnika Škoberneta. V preiskavi, ki je trajala do konca januarja letos, ko so se v jutranjih urah 26. januarja zgodile aretacije zaradi domnevnega podkupovanja, so med drugim zoper trojico izvajali prikrite preiskovalne ukrepe. Tako naj bi Škoberne od Ćehajića že prejel podkupnino v višini 9000 evrov, zahteval pa naj bi še 50.000 evrov. Med preiskavo so sodniki Škobernetu izročili navidezno podkupnino v višini 18.000 evrov, ki si jo je, kot so ob razkritju afere pojasnili kriminalisti, nato razdelil z Marjanom Salobirjem in Esadom Ramićem. Na podlagi odredbe sodišča so kriminalisti opravili šest hišnih preiskav tako pri osumljenih doma kot tudi v gospodarskih družbah in prostorih sodišča v Celju in pri tem zasegli večje število materialnih dokazov. 


Deli s prijatelji