GOLJUFIJA

Pranje denarja je razumel dobesedno

Objavljeno 29. november 2012 08.55 | Posodobljeno 28. november 2012 20.38 | Piše: Sebastijan Ozmec

Sojenje podjetniku Igorju Jerotu zaradi ponarejenega denarja.

Ponaredke je prinesel v beli nogavici. Foto: Shutterstock

LJUBLJANA – Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je nadaljevala glavna obravnava v primeru zreškega poslovneža Igorja Jerota, a ne zaradi kriminalističnih preiskav v njegovih številnih podjetjih zaradi izčrpavanja, temveč v primeru uvajanja ponarejenega denarja v obtok.

Bankovce polil z belilom

Jerot je k okencu Banke Slovenije kar v beli bombažni nogavici prinesel 150 ponarejenih evrskih bankovcev po 500 evrov. Policisti so pozneje pri njem našli še 214 bankovcev po 100 ameriških dolarjev in 62 bankovcev po 500 evrov, a ti so bili še prekriti s črno barvo, saj je šlo za tako imenovane black evre in dolarje. Če bi jih oprali s posebno kemikalijo, bi se črni papir razbarval, pod črnino pa bi se zasvetil ponarejeni denar. Kot pravi obtožnica, je bankovce, preden jih je prinesel do bančnega okenca, polil z belilom, jih opral in jih hotel v šopu zamenjati za prave evre, češ da naj bi bili njegovi poškodovani. Bančna uslužbenka mu seveda ni zamenjala ponarejenega denarja za pravega, temveč je obvestila nadrejene. Ti so poklicali policijo in klobčič se je začel odvijati. Policisti so prestregli njegove esemese in elektronsko pošto, v kateri se je dogovarjal za nabavo kemikalij za razbarvanje črnega papirja in za nabavo večje vsote ponarejenega denarja.

Jerot ne priznava, da je hotel v obtok spraviti več ponaredkov, temveč se brani, da so ga naplahtali v zagrebški menjalnici, kjer so mu dali ponarejene evre za zlato, ki ga je prej kupil v zlatarni Moro. Kljub pozivu sodišča ni prinesel računa, s katerim bi dokazal, da je zlato res kupil v Sloveniji, prav tako pa nima dokazila za evre, ki naj bi jih dobil v zagrebški menjalnici za zlato. Ker tožilstvo in policija po njegovem mnenju ne raziskujeta primera, kot bi morala, je kar sam prek žene – on je trenutno v priporu – najel zasebnega detektiva. Ta naj bi končno poročilo o svojih ugotovitvah spisal prihodnji teden. Obtoženi hoče s tem predvsem dokazati, da je ponarejeni denar res dobil v hrvaški menjalnici, katere lastnik je bil v preteklosti obravnavan zaradi ponaredkov. A s tem ne bo mogel dokazati izvora črnega papirja, ki so ga našli pri njem, saj izvira iz kriminalnih krogov v tujini.

Ponarejeni črni dolarji in evri

Sodišče je na tokratni obravnavi zaslišalo peščico prič; zgodbo je najprej osvetljeval upokojeni vodja nacionalnega centra za odkrivanje ponaredkov pri Banki Slovenije Vladimir Djorovič, ki ga je bančna uslužbenka poklicala, ko ji je Igor izročil belo bombažno nogavico. Najprej je pomislil na ukraden denar, ki se obarva zaradi zaščite, ko pa je videl, da imajo bankovci iste serijske številke, je takoj vedel, da gre za slabe ponaredke – ne samo zaradi istih serijskih številk, temveč tudi zato, ker niso imeli vodnega žiga.

Kaj se je dogajalo med preiskavo, je sodišču pojasnjeval Matjaž Celar iz sektorja kriminalistične policije, saj je prav on napisal predlog za hišno preiskavo in spisal kazensko ovadbo. V hišni preiskavi niso našli nič obremenilnega, so pa pri Jerotu našli črn papir, ki je skrival ponaredke. Papir so predali forenzičnemu laboratoriju, tam pa so ugotovili, da gre za ponarejene črne evre in dolarje. Potrdil je, da so prestregli elektronsko pošto, iz katere je razvidno, da je Igor naročeval črne bankovce in se dogovarjal za njihovo razbarvanje.

Kriminalist Dejan Majcen, ki je pregledoval podjetnikov avtomobil, je sodišču zagotovil, da v njem ni bilo niti najmanjše sledi barve oziroma belila, obtoženi je namreč trdil, da se mu je denar obarval na zadnjih sedežih prestižnega beemveja. Povedal je, da bi tudi ob zelo temeljitem kemičnem čiščenju ostale sledi barve, zato Jerotova zgodba ne drži vode. Na naslednji obravnavi se bo moral Igor Jerot zelo potruditi, če hoče sodišče prepričati o svoji nedolžnosti.
 

Deli s prijatelji