PIROMAN NA DELU

Požigalec 12. udaril: rešili so devet družin

Objavljeno 11. december 2013 21.05 | Posodobljeno 11. december 2013 21.06 | Piše: Boštjan Fon

Najprej požig krmilnice, nato se je razdivjal ogenj ob bloku v Mošnjah.

Gasilci štirih prostovoljnih društev so se borili z ognjem do jutranjih ur. Foto: Boštjan Fon

MOŠNJE –  Ležeren ponedeljkov večer je presekala novica, da je zagorelo na Poljski poti, ob železniški progi na odseku Lesce–Radovljica. Nekdo je zažgal krmilnico za divjad. Ker se serija požigov, ki se na tem koncu Gorenjske vleče že od lanskega leta, ni prekinila s prijetjem storilca, se je napovedovala burna noč. Prvi lunin krajec je dodobra trkal po objestni glavi. Verjetno so se policisti, pa tudi tamkajšnji gasilci, pripravili na noč s podrobnejšo kontrolo tega predela, posejanega z vrtički, kjer so vrtne lope gorele kot za stavo. Tudi po dve ali tri v eni noči so šle v pepel. To je, žal, vedel tudi požigalec, ki se je odpravil dobra dva kilometra stran, v vas Mošnje.

Niso pokale petarde

»Sosed iz hiše čez ulico je začel tolči po vratih in dejal, da gori, naj umaknemo avtomobile. Napol v snu sem najprej šel budit soseda, ta je šel do drugih, sam pa sem stekel na dvorišče in hitel umikati avto. Kot sem slišal pozneje, je soseda prebudilo pokanje salonitne kritine, menda je mislil, da so sredi noči začeli mulci metati petarde. Ko je pogledal skozi okno, je ugledal plamene, ki so sikali iz drvarnic in garaž tik ob naši večstanovanjski zgradbi,« se grozljive izkušnje med drugo in tretjo uro zjutraj spominja Niko Kardaševič. Gasilci, ki so prihiteli na pomoč, prvi so bili seveda vaški prostovoljci, sledili so jim kolegi iz Brezij, Radovljice in Lesc, so se nemudoma lotili branjenja hiše, v kateri živi devet družin. »Če nam ogenj preskoči na zgradbo, bo prava katastrofa,« je med usklajenim delovanjem skoraj petdesetih gasilcev dejal eden, drugi pa je pribil: »Ko smo se iz Radovljice prepeljali čez vzpetino na Resjah in pogledali proti Mošnjam, smo videli pravo baklo. Tako ne gori objekt, če ogenj izbruhne le na enem koncu. Večina nas je prepričanih, da je bil na delu spet požigalec, saj je gorelo po precejšnji dolžini objekta, in to naenkrat na zadnji strani. To se lahko naredi le tako, da se polije vnetljiva snov in jo nato kakšen vir gorenja vžge.«

Nezaupanje med gasilci

Medtem ko smo pogledovali stanovalce, nekateri so bili v mrazu pod ničlo le v pižamah in copatah, smo slišali, da se je požigalec lahko po gozdni potki iz smeri Resja prikradel nad drvarnice, ki stojijo kot zadnji objekt pred gozdnim predelom ob vasi, opravil svoje izprijeno poslanstvo, in še preden se je prvi gasilec približal gorečemu objektu, po isti poti izginil v temo. »Lahko da je zbežal, ampak občutek imam, da je trenutno nekje tukaj, v tej množici,« nam je povedal eden od sodelujočih v akciji in potem položaju primerno zaklel: »Če ga bomo v roke dobili gasilci pred policijo, se mu ne piše dobro, res ne. S tem svojim početjem meče sum na vse nas gasilce, na vse prostovoljce, ki radi priskočimo na pomoč. Ljudje nas že malce postrani gledajo, tudi v naše vrste se je zavleklo nezaupanje.«

Predsednik Gasilske zveze občine Radovljica Janez Koselj, ki je vodil intervencijo skupaj s poveljnikoma PDG Mošnje Dušanom Jelovčanom in PGD Radovljica Jonasom Sotlerjem, je po res požrtvovalnem delu vseh gasilcev, ki so večinoma zjutraj krenili na svoja delovna mesta, dejal: »Kaj je vzrok za požar in ali gre dejansko res spet za požigalca, ne morem trditi, to naj ugotovijo strokovnjaki, ki so prečesali pogorišče.« Nekaj po tistem se je izza gasilskega vozila slišalo: »Če bodo predolgo ugotavljali in ga iskali, nam lahko kaj kmalu upepeli hišo, v kateri bodo spali ljudje, potem pa bomo imeli sranje.«

Zgorela še
 drva za zimo

Dopoldne so stanovalci poskušali s pogorišča izvleči vsaj kaj uporabnega. »Nekaj orodja, motorna žaga, kosilnica, kolesa in še marsikaj vrednega je šlo, tudi ena polna zamrzovalna omara,« pove Tine Šoštaršič. Devet drvarnic in dve garaži so popolnoma uničene, v njih je bilo poleg običajnih stvari, ki so v teh prostorih, okoli petdeset kubičnih metrov drv, ki so jih stanovalci pripravili za zimo, ki prihaja. »Nekaj se bo dalo rešiti, ampak ne veliko. Pa še to, kar ni zgorelo, je natopljeno z vodo in vprašanje je, kdaj se bo posušilo. Ne vem, kako bomo kurili, res ne vem,« zmajuje z glavo Marija Kardaševič. Pogorišče so si že ogledali kriminalisti in strokovnjaki forenzične stroke, prišli so tudi občinarji, saj so v stanovanjskem delu, ki ji je pripadal pogoreli kompleks drvarnic in garaž, občinska neprofitna najemniška stanovanja. »Rekli so nam, da je nekaj celo zavarovanega, ampak ne vemo še, ali bomo lahko kaj dobili iz tega naslova. Že tako nimamo veliko, potem pa še tole...« 

Iščejo požigalce

Iz policijske uprave v Kranju so sporočili, da so policisti na radovljiškem območju lani obravnavali sedemnajst, letos pa ducat sumov, da je bilo s podtikanjem ognja storjeno kaznivo dejanje: »Lani je storilec v desetih od teh primerov pristopil do lesenega objekta, podtaknil ogenj in ga poškodoval, vmes pa je kraj dejanja hitro zapustil. Z nezakonitim dejanjem je storilec v vseh primerih poškodoval tujo stvar in povzročil materialno škodo. Letos je bilo takih primerov enajst.« Storilcu grozi do pet let zaporne kazni. Gorenjski policisti so zaradi petih kaznivih dejanj – tri poškodovanja tuje stvari, poskus požiga in požig v Lescah – lani kazensko ovadili 22-letnega osumljenca iz okolice Radovljice. Iz PU Kranj še pojasnjujejo, da je preiskovanje požarov zahtevna policijska naloga, v kateri so v veliko pomoč lahko tudi informacije ljudi, ki so kar koli opazili ali vedo kaj povedati o dogodku ali storilcu: »Vsaka informacija je pomembna in lahko prispeva k odkritju storilca. Pozivamo ljudi, naj bodo pozorni na morebitne sume, da se pripravlja ali izvršuje kaznivo dejanje, in jih prosimo, naj take sume takoj naznanjajo policiji na interventno številko 113 ali anonimni telefon 080 1200, ki klicatelju zagotavlja popolno anonimnost. Oškodovance v takih primerih prosimo, naj kraja požara ne spreminjajo.« 

Deli s prijatelji