UMOR

Potrjenih 22 let zapora in tudi oprostilna sodba

Objavljeno 17. avgust 2013 22.00 | Posodobljeno 17. avgust 2013 22.00 | Piše: Iztok Umer

Za umor tržaškega finančnega svetovalca Roberta Menicalija junija 2011 so višji sodniki v Kopru potrdili 22 let zapora 30-letnemu Zlatanu Blagojeviću in oprostilno sodbo njegovi partnerici Ljiljani Ðalić.

Ljiljana Đalić. Foto: Iztok Umer

KOPER – Tričlanski senat višjih sodnikov je za umor 63-letnega tržaškega finančnega svetovalca Roberta Menicalija potrdil 22 let zapora 30-letnemu bosanskemu državljanu Zlatanu Blagojeviću in potrdil oprostilno sodbo njegovi leto mlajši partnerici Ljiljani Ðalić, kot je februarja odločilo novogoriško okrožno sodišče. Kot neutemeljene je zavrnil pritožbene argumente Blagojevića in njegovega zagovornika Bruna Krivca, prav tako tudi pritožbo okrožne državne tožilke Branke Stanič nad oprostilno sodbo za Ðalićevo. To pa je obsodil na dve leti zapora zaradi kraje Tržačanovega osebnega avtomobila mercedes, mobilnega telefona in bančne kartice. S pravnomočno sodbo, kot kaže, sodni mlini ne bodo nehali mleti, saj sta Blagojević in zagovornik že napovedala vložitev zahteve za varstvo zakonitosti, Đalićeva pa se bo z zagovornikom Stojanom Zornom pritožila na izrečeno kazen zaradi kraje.

Ne glede na vse nadaljnje postopke se bo moral Zlatan Blagojević iz zapora v Solkanu v kratkem preseliti na Dob, Ðalićevi pa najverjetneje ne bo treba znova za rešetke, saj je nekaj manj kot dve leti presedela v priporu v Črni gori in Sloveniji ter je dosojeno kazen, ne glede na to, kako se bo razpletla napovedana pritožba, v resnici že odslužila.

Po mednarodni tiralici so ju aretirali

Umor tržaškega podjetnika je odmeval na obeh straneh italijansko-slovenske meje. Pri sosedih zaradi Menicalijevega skrivnostnega izginotja 19. junija 2011, na naši strani pa zato, ker so na Cerju nad Mirnom 8. julija 2011 v široko zastavljeni iskalni akciji našli njegovo od številnih udarcev po glavi močno načeto truplo. Morilec je mrtvega ali mogoče še živega Tržačana zvezal s tako imenovano zategovalno zanko, tako da bi vsak morebitni premik povzročil zadušitev.

Po najdbi trupla so italijanski pa tudi naši kriminalisti začeli lov na Tržačanove krvnike. Utemeljeni sum je padel prav na bosanski par, ki se je po vseh zbranih dokazih zadnji srečal z Menicalijem, med drugim jih je na dan umora posnela varnostna kamera na bencinskem servisu na Fernetičih. Blagojević in Ðalićeva sta se z Menicalijevim mercedesom odpeljala domov v Bosno, v Doboj, kjer sta na avtoodpadu prodala avto, trgovcu z mobilnimi napravami pa Tržačanov mobitel. V domačem Doboju sta se mudila le nekaj dni, zatem sta se odpravila v Črno goro, saj sta izvedela, da jima gori za petami. Po mednarodni tiralici so ju aretirali, pozneje pa je črnogorsko pravosodje ugodilo zahtevi slovenskega po njuni izročitvi.

Kmalu je bila spisana obtožnica proti Bosancema in je postala tudi pravnomočna. Obema so očitali umor na grozovit ali zahrbten način v sostorilstvu. Nad njima je visela najvišja mogoča kazen 30 let zapora. Izjemno zahtevno in občutljivo sojenje se je zavleklo vse do konca februarja letos, ko je petčlanski senat novogoriškega okrožnega sodišča pod predsedstvom sodnika Gorana Klavore Blagojevića spoznal za krivega in ga obsodil na 22 let zapora, kot je predlagala tožilka Staničeva, ki je enako kazen predlagala tudi za Ðalićevo, vendar jo je sodišče ob pomanjkanju dokazov oprostilo. Obtoženca sta že med preiskavo in pozneje na sojenju vztrajala, da si nista umazala rok z Menicalijevo krvjo. Da sta nedolžna, sta ponovila tudi na seji senata višjih sodnikov junija letos v Kopru. 

Deli s prijatelji