PREDOBRAVNAVNI NAROK

Popovič in Matoz sta slabo brala vabilo sodišča

Objavljeno 16. november 2012 19.20 | Posodobljeno 16. november 2012 19.21 | Piše: Boris Šuligoj

Ta teden bi se moral v novem primeru domnevne zlorabe položaja začeti predobravnavni narok proti županu Popoviču, direktorici občinske uprave Mozetičevi in cenilcu nepremičnin Sredniku.

Boris Popovič.

KOPER – Okrožna sodnica Meri Mikac je zaradi neopravičenega izostanka odvetnika odvetniški pisarni Matoz prisodila denarno kazen 1500 evrov, Borisa Popoviča pa je kaznovala s plačilom sodnih stroškov, ki jih bodo odmerili s posebnim sklepom. Pojasnila je, da je sodišče pravilno vročilo vabili, opravičil odvetnika Francija Matoza in župana Popoviča pa niso prejeli. Zato je določila, da se bo predobravnavni narok za Popoviča ločeno opravil 28. novembra.

Druga dva obtožena, Sabina Mozetič in Rajko Srednik, sta na predobravnavni narok vabljena šele 29. novembra, ker sta njuna zagovornika prosila za preložitev, saj sta bila angažirana v zadevi Balkanski bojevnik, zato jima je sodišče izjemoma ustreglo. Prav ta prestavitev pa je po vsej verjetnosti zmedla odvetnika Matoza in Popoviča. Slednji nam je pojasnil, da je hotel priti na sojenje, ko pa mu je direktorica občinske uprave Sabina Mozetič pokazala obvestilo, ki je zanjo prišlo s sodišča in v katerem je pisalo, da se predobravnavni narok v tej zadevi preloži na 29. november, je brez pomišljanja sklepal, da to velja za vse tri, saj je bilo tudi na začetku predvideno, da bo narok skupen za vse. »Zato sem bil nemalo presenečen, ko sem od novinarjev izvedel, da je zame predobravnavni narok veljal,« je dejal Popovič, ki je že v preteklosti odločno zanikal, da bi imel kar koli pri očitanem kaznivem dejanju.

Zloraba naj bi zgodila leza 2007

Koprsko državno tožilstvo mu očita zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic, soobtoženima pa pomoč pri tem kaznivem dejanju. Zloraba naj bi se zgodila konec leta 2007 oziroma v začetku leta 2008, ko naj bi občina na nepravilen način prodala občinska zemljišča (79.490 metrov) na Srminu podjetju Serming (v lasti Galeb Group Izola). Tožilstvo trdi, da je bilo zbiranje ponudb prilagojeno kupcu teh zemljišč (Sermingu), ki je imel prednost, ker je v bližini že posedoval dve parceli. Poleg tega naj bi cenilec nepremičnin za približno 4,7 milijona evrov prenizko ocenil vrednost zemljišč. Tako je pozneje izračunal Slovenski inštitut za revizijo. Zaradi tega je sodišče 10. maja 2011 izdalo začasno odredbo in prepovedalo razpolaganje s spornimi nepremičninami. Tudi podjetje Serming zanika, da bi se zgodila kakršna koli nepravilnost. Ker je sodišče zamrznilo razpolaganje z zemljiščem in jim s tem po izjavah odgovornih povzročilo škodo, je Serming vložil tožbo proti državi, od katere terja 355.000 evrov odškodnine. Serming je za kvadratni meter zemljišča občini Koper odštel 106 evrov, v istem času je obrtna zadruga za bližnje zemljišče odštela 78 evrov, državni cenilec pa je Sermingovo zemljišče, ki ga je Dars kupoval za cesto, ocenil na 30 evrov za kvadratni meter. V celoti so za vsa zemljišča, ki jih imajo na območju Srmina, v Sermingu odšteli približno 10 milijonov evrov, to pa je po mnenju Marjana Jovanoviča iz Galeba več kot samo visoka cena. Zdaj ga pa še uporabljati ne smejo.

Deli s prijatelji