PODTAKNJENI POŽAR?

Poplavno ogroženo žago uničil – ogenj

Objavljeno 09. januar 2013 09.47 | Posodobljeno 08. januar 2013 20.49 | Piše: Boštjan Fon

Devetinsedemdeset gasilcev je v dobri uri ukrotilo ogenj na Cajhnovi žagi.

Gasilci so najprej zaščitili sosednje objekte. Foto: Bine Perič/PGD Podnart

LANCOVO – Namesto večernega prekladanja pred televizorjem z obveznim poležavanjem na kavču, zehanjem ali pač buljenjem v računalniški zaslon zaradi čvekanja na kakšnem družabnem spletnem omrežju so prostovoljni gasilci iz radovljiške občinske gasilske zveze hiteli proti svojim gasilskim domovom.

Prvo obvestilo o ognjenih zubljih je bilo dokaj nedolžno: na Lancovem, predelu pod Radovljico v smeri Bleda ali Kamne Gorice v drugo smer, gori baraka. Toda stvar je bila precej bolj resna, kot bi lahko sklepali po prvih sporočilih, gorela pa ni le kakšna zanikrna baraka ob Savi, temveč poslopje nekdanje znamenite Cajhnove žage, ki je bila zadnja leta mizarska delavnica in skladišče.

Ogenj je namesto tihega mrmranja dosegal glasnost

Na zahodnem delu naselja Lancovo, tik ob elektrarni, je proti nebu segalo že mnogo plamenov, ki so se lizajoče sprehajali po polovici Cajhnove žage, kot objektu pravijo domačini. Poimenovanje objekta, kot so nam pojasnjevali kibici, ki so opazovali delo gasilcev, prihaja iz mešanih avstrijsko-slovenskih logov. Objekt je postavil domačin Franc Zupanc, po domače Cajhnov, ki se je povezal z nekoč cvetočo celovško industrijsko družbo. Ta je izvajala prvo elektrifikacijo Radovljice, hkrati pa skupaj s Cajhnovim prednikom investirala v kakšen potencialno zanimiv objekt in med njimi je bila tudi žaga. Prostor, v celoti lesen, že desetletja ni več namenjen žaganju debel v prvinskem pomenu besede. Okoličani so povedali, da ima v teh prostorih lokalni mizar, tod mu pravijo tišler, par svojih strojev in del skladišča, a da v objektu že dlje ni nihče več delal. Le polno robe je bilo noter.

Je bil požar podtaknjen?

Iz naših neuradnih, a zanesljivih virov blizu kranjskim kriminalistom smo izvedeli, da možje postave preiskavo požara vodijo v smeri namernega požiga. Po nekaterih podatkih naj bi bil lastnik mizarskih strojev in opreme dolžan precej denarja, pred tremi leti pa naj bi ga na območju avtokampa Šobec v svoje kremplje enkrat že dobili izterjevalci.

Ko so gasilska vozila drvela po klancu navzdol proti mostu za Lancovo, so v temni noči prav razločno videli, kje gredo v zrak plameni, a je bilo ob zavoju v naselje za vozila z utripajočimi modrimi lučmi na pogled malček zoprna situacija zaradi ozkega cestišča, toda vozila in moštvo so se zvrstili na položaje za napad na ogenj v takšnem času, da bi mislili, da so fantje in dekleta to posebej trenirali prav za primer gorenja na Cajhnovi žagi.

Sprva so prihitela tri gasilska prostovoljna društva, z Lancovega, iz Radovljice in Podnarta, a ker je bila hitrost gorenja, čeprav brez pomoči vetra, res neverjetna – poleg tega ni gorela baraka, ampak velikanski lesni objekt tik ob reki Savi –, so se pristojni odločili za dodaten vpoklic moštev, ki so prihitela iz Lesc, Hlebc in Kamne Gorice. Ogenj je namesto tihega mrmranja že dosegal glasnost, ki se je spreminjala v grozeče pogledovanje proti okoliškim stavbam. Zato so se gasilske sile usmerile najprej na branjenje večstanovanjskega objekta ob gorečem poslopju ter elektrarne v bližini, vsake toliko pa je kakšen gasilec poškilil proti ribiškemu domu Ribiške družine Radovljica. Takole, za vsak slučaj, če bi kakšnemu plamenu uspel odskok do strehe doma.

Višina škode zagotovo več kot 20.000 evrov

Objekt, kjer je gorelo že tako, da se je plamen razširil skoraj na celotno stavbo, na srečo ni bil krit s salonitnimi ploščami ali kakšnim podobnim zvarkom za kritje ostrešja, kajti te vrste kritine ogenj tolikanj podžge, da potem pokajo in frčijo po zraku kot šrapneli na fronti in za moštvo, ki gasi, vse skupaj postane precej bolj nevarno, kot je že tako in tako. So se pa gasilci, po tistem, ko so se prepričali, da je to neke vrste proizvodni objekt, v katerem so mizarski stroji, bali udara elektrike. Nihče jim ni znal povedati, ali je do objekta speljan kabel z električno energijo in kakšne jakosti ima. »Na srečo je dežurni električar prišel izredno hitro in nam po pregledu zagotovil, da se elektrike ni treba bati,« je povedal vodja intervencije in poveljnik Občinske gasilske zveze Radovljica Janez Koselj: »Prvo nalogo, branjenje sosednjih objektov, smo opravili hitro in učinkovito ter nadzirali dogajanje, potem pa so gasilci začeli aktivno gasiti objekt, ki je bil takrat že v celoti v ognju. Ko je semkaj prihitelo prvih nekaj naših gasilcev, je gorela polovica Cajhnove žage, ko smo šli v napad na ogenj, je zaradi v popolnosti lesene konstrukcije gorel že celoten objekt. Eden naših gasilcev se je med delom poškodoval z ročnikom, a smo okoli polnoči izvedeli, da je že v domači oskrbi.«

image

Gasilci so delovali usklajeno in učinkovito. Foto: Boštjan Fon

Koselj je menil, da bi bilo v vetrovnem vremenu veliko težje gasiti kot sicer, predvsem sosednji objekti bi bili v veliki nevarnosti. Vode so imeli gasilci na voljo v neomejenih količinah, saj blizu teče reka Sava, tako da bi lahko škropili vso noč, če bi bilo le treba. Toda požar, ki se je začel okoli pol devetih in je grozil s svojo silovitostjo, so gasilci zaradi usposobljenosti in usklajenega dela vseh posadk prostovoljnih društev ukrotili po dobri uri. Čeprav je bila Cajhnova žaga obilno namočena z vseh smeri, smo videli, da se je ob prvih sprehodih kriminalistov, ki so prišli pregledat objekt, iz kakšnega trama še vedno zasukljal plamen in zagrozil, da bi spet utegnil napeti mišice čez razumno mejo.

Akcija gašenja Cajhnove žage na Lancovem je bila po videnem zelo uspešna. V njej je sodelovalo 79 gasilcev iz šestih prostovoljnih društev, uporabili pa so petnajst vozil. Poročilo o natančni višini škode, po prvih ocenah naj bi je bilo zagotovo za več kot 20.000 evrov, bo spisano in opečateno šele po končanem delu preiskovalcev.

Za konec ironija: Cajhnova žaga, če pogledamo elaborat občine Radovljica o oceni ogroženosti zaradi naravnih nesreč, spada med objekte, ki so v nevarnosti zaradi poplav, pa jo je namesto vode snedel ogenj.

 

Deli s prijatelji