ŠOK

Popila ekstazi in se pri pouku zgrudila

Objavljeno 20. april 2015 10.14 | Posodobljeno 20. april 2015 10.16 | Piše: Iztok Umer

Videti je bilo kot napad epilepsije, a prvi test je pokazal, da gre za ekstazi.

Milan Krek, vodja koprskega nacionalnega inštituta za javno zdravje, opozarja, da so lahko rezultati prvih, hitrih testov napačni. Foto: Boris Šuligoj

KOPER – Prvi izvid, ki so ga opravili v izolski splošni bolnišnici, je pokazal, da je 12-letna učenka ene od osnovnih šol v koprskem zaledju zaužila ekstazi. Ji je kdo v pijačo, ki jo je skupaj z malico v šolo nosila od doma, namenoma zamešal mamilo in zakaj? »Gre za eno marljivejših in vzornejših učenk, zato izključujem vsako možnost, da bi se sama dokopala do mamila in si ga zamešala v pijačo. O tem so prepričani tudi njeni starši. Poteka kriminalistična preiskava, vzorce preliminarnega testa bodo še enkrat pregledali v Ljubljani, kjer bodo dokončno potrdili ali ovrgli, ali so bile v urinu deklice zares prisotne snovi, ki jih pušča ekstazi,« nam je zaupal ravnatelj primorske osnovne šole.

Zgodilo se je pred 10 dnevi, ko se je deklica v razredu med poukom nenadoma zgrudila s stola in obležala na tleh. Do nje so takoj skočili učiteljica, sošolci, prihitel je ravnatelj, ki so ga poklicali v razred.

Gre za eno marljivejših in vzornejših učenk na šoli. Malico in pijačo si je sama prinašala od doma.

»Dajala je vse znake epileptičnega napada. Po našem poznavanju osnov prve pomoči smo jo obrnili na bok, da se ne bi zadušila, in nemudoma poklicali zdravstveno osebje ter reševalce. Hitro so se odzvali in dekle odpeljali v izolsko bolnišnico. Bil sem presenečen in močno me je prizadelo, ko sem iz bolnišnice dobil klic, s katerim so me obvestili, da so v preliminarnem testu v vzorcu dekletovega urina odkrili vzorec ekstazija. Tudi starši so bili nad preliminarnim izvidom zgroženi in začudeni, zato je stekla še kriminalistična preiskava. Po enem tednu je učenka znova sedla v šolsko klop in deluje povsem normalno,« je povedal ravnatelj.

Ravnatelj ne spi

Dodal je, da je med glavnim odmorom na šolskih hodnikih pravi živžav, vendar vse poteka pod nadzorom učiteljev. »Ni skritih kotičkov, ni možnosti, da bi se kakšen neznanec pretihotapil v šolo, ne upam si niti pomisliti, da bi ekstazi dekletu v pijačo zamešal kateri od njenih sošolcev, prav tako bi dal roko v ogenj, da tega ni storila sama. Od dogodka me daje nespečnost in ponoči razmišljam, kaj se je v resnici zgodilo. Komaj čakam na izvide iz Ljubljane in sklepe kriminalistične preiskave,« je povedal in še poudaril, da gre za vaško šolo, kjer se je takoj vse izvedelo in so se že začele širiti govorice. Zato je brž sklical sestanek s starši in jih opozoril na vse nevarnosti uživanja drog. Na te učitelji na njegovi šoli in sam v okviru preventivnega dela opozarjajo tudi med rednim poukom, po omenjenem dogodku pa je o tej problematiki opozoril še vsak razred posebej.

Po izjavah staršev njihova deklica ni imela težav z epilepsijo, iz izolske bolnišnice pa smo dobili odgovor, da ob vsakem sumu uživanja drog opravijo tako imenovani preliminarni test urina, ki pa ni stoodstotno zanesljiv, zato vzorce pošljejo na nadaljnje preiskave v Ljubljano.

Izvedeli smo še, da lahko z urinskimi testi dobimo tudi lažne pozitivne rezultate, čeprav so te možnosti minimalne. Obstajajo namreč zdravila, bolezni, pijača in hrana (če je v kruhu na primer mak), ki lahko kljub nezaužitju psihoaktivnih snovi povzročijo pozitivni rezultat.

Hitri testi niso zanesljivi

»Vsi preliminarni testi urina na vsebnost sintetičnih drog so lahko lažno pozitivni. Počakati je treba na dokončno analizo vzorca, ki ga opravljajo v laboratoriju Inštituta za sodno medicino (ISM). Vsi hitri testi imajo namen ugotovitev vzroka nenadne slabosti ali izgube zavesti, niso pa zanesljivi, in dokler ni dokončnega izvida laboratorija ISM, je vsaka izjava zgolj špekulacija. Ni nujno, da je slabost dekleta posledica uživanja ekstazija, v njenih letih vzroki take slabosti niso redki, so številni. Hitri, preliminarni testi pa so lahko lažni. Najhuje je, da v ožjem okolju prvi testi sprožijo preplah, za dolgo stigmatizirajo tudi nič krivega otroka. Ob takih primerih je treba biti previden in počakati, dokler ni znan laboratorijski izvid ISM,« nam je povedal Milan Krek, vodja koprskega nacionalnega inštituta za javno zdravje. Ne upam si niti pomisliti, da bi ekstazi dekletu v pijačo zamešal sošolec, prav tako bi dal roko v ogenj, da tega ni storila sama. 

 

Deli s prijatelji