OBRAVNAVA

Pomagal je gasilcem, končal na zatožni klopi

Objavljeno 29. maj 2013 21.24 | Posodobljeno 29. maj 2013 21.24 | Piše: I. U.

Bivšemu pirotehniku očitajo nedovoljeno proizvodnjo orožja.

Ustavno sodišče je ugotovilo, da so določbe zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki se nanašajo na sklepanje kolektivne pogodbe, v neskladju z ustavo.

KOPER – Z zavrnitvijo očitkov iz obtožnice se je končal predobravnavni narok proti nekdanjemu postojnskemu pirotehniku Igorju Vadnjalu, ki ga bremenijo nezakonite proizvodnje orožja in trgovine z njim, državna tožilka pa mu je ob morebitnem priznanju krivde ponujala pol leta pogojnega zapora s preizkusno dobo enega leta.

Po pisanju Primorskih novic se je za Vadnjala čudna zgodba začela v začetku leta 2009, ko je ljubljanska policija prejela anonimno pismo, v katerem so Vadnjala, ki je skrbel za skladišče v Polhovi jami, obtožili, da prodaja topovske udare. Sredi maja 2009 je zatem šest mladeničev iz okolice Pivke vdrlo v skladišče v Polhovi jami in odneslo 22 raketometov, 59 ročnih bomb in 684 nabojev za sprožitev tromblonskih min. Vlom je prvi opazil in prijavil prav Vadnjal. Ko so iskali storilce, so tudi pri njem opravili hišno preiskavo, v kateri niso našli ničesar, policija pa je ugotovila, da je v omenjenem letu Vadnjal postojnskim gasilcem za vajo izročil dva topovska udara M 81, saj so ju potrebovali za imitiranje eksplozije.

Zaradi teh ugotovitev in vloma v skladišče je Vadnjal dobil odpoved iz krivdnih razlogov, na kar se je pritožil na delovno sodišče in dobil tožbo proti delodajalcu, tako da so ga morali sprejeti nazaj na delo. Ne opravlja več naloge pirotehnika, temveč dela kot operativec na postojnskem centru za obveščanje.

Med postopkom proti njemu so kriminalisti razkrinkali tudi vlomilce v skladišče orožja v Polhovi jami. Šlo je za šest domačinov, med njimi sta bila dva mladoletnika. Organizator in trije polnoletni sostorilci so bili obsojeni na zaporne kazni, mladoletnika pa sta jo odnesla z izrekom varstvenega ukrepa.

Štiri leta po vlomu v skladišče se je na zatožni klopi znašel še Vadnjal. Ponudbo za priznanje krivde in predlagano kazen je obtoženi zavrnil, skupaj z odvetnikom sta sodišču izročila elaborat za obe gasilski vaji, ki sta predvidevali simulacijo eksplozije, za kar so potrebovali topovski udar in pravilnik za uporabo topovskega udara, po katerem je to sredstvo označeno kot imitator eksplozije in ne kot eksploziv. Glavna obravnava se bo začela konec junija. 

Deli s prijatelji