GRS TOLMIN

Polne roke dela za
 gorske reševalce

Objavljeno 02. januar 2015 14.03 | Posodobljeno 02. januar 2015 14.06 | Piše: I. U.

Pri reševalnih akcijah tolminske postaje je 23-krat priskočil na pomoč helikopter Slovenske vojske ali policije, 67 tolminskih reševalcev pa je v akcijah opravilo 2550 ur prostovoljnega reševalnega dela.

Kar 16-krat so imeli po dve akciji v istem dnevu, enkrat celo štiri posredovanja v enem dnevu. Foto: Miljko Lesjak/GRS Tolmin

TOLMIN – »Po številu reševalnih in iskalnih akcij je bilo leto povprečno. Žal pa je statistika katastrofalna, saj je v naših gorah in planinah umrlo sedem ljudi, 18 jih je bilo hudo ranjenih, trije lažje. Precej huje ranjenih je imelo zelo hude poškodbe, od kompliciranih zlomov do hudih poškodb glave, prsnega koša in hrbtenice,« je črto pod letošnjo sezono tolminske postaje gorske reševalne službe potegnil njen načelnik Žarko Trušnovec. GRS Tolmin tudi letos ostaja najbolj obremenjena postaja, ki deluje znotraj zveze GRS, lani so izjemoma največ posredovanj imeli reševalci GRS Bohinj.

Pri reševalnih akcijah tolminske postaje je 23-krat priskočil na pomoč helikopter Slovenske vojske ali policije, 67 tolminskih reševalcev pa je v akcijah opravilo 2550 ur prostovoljnega reševalnega dela. Kar šestnajstkrat so imeli po dve akciji v istem dnevu, enkrat celo štiri posredovanja v enem dnevu. Na kobariškem območju so imeli 26 reševalnih akcij, na Tolminskem pet manj, na ajdovskem območju, kjer so reševali predvsem jadralne padalce, je bilo 21 posredovanj, na idrijsko-cerkljanskem območju so posredovali sedemkrat, enkrat pa še na območju skupine Podbrdo. Z 32 nesrečami prevladujejo nesreče jadralnih padalcev, veliko dela in posredovanj so imeli tudi po letošnjem žledu. Med 72 reševanimi in iskanimi osebami jih je bila polovica tujcev iz kar trinajstih držav, in sicer deset Nemcev, sedem Čehov in po trije Italijani in Nemci, reševali so tudi enega Argentinca. Poleg ur, ki so jih porabili za reševanje, so tolminski gorski reševalci izvedli 35 različnih vaj in usposabljanj, več predavanj za planince, alpiniste, tabornike in učence, spremljali so skupine na 60 pohodih, sodelovali so na štirih tekmovanjih gorskih reševalcev, izpeljali tabor za nadarjene osnovnošolce in organizirali turno-kolesarski tabor za družinske člane gorskih reševalcev na Mostu na Soči in v Nadiži, za kar so skupno porabili približno 6000 ur.

Deli s prijatelji