TRAGEDIJA

Policist Zajc: Namesto vozniškega je ven pokukala lovska puška

Objavljeno 31. avgust 2014 09.14 | Posodobljeno 31. avgust 2014 10.21 | Piše: Ma. F.

Za družino umorjenega Damijana Kukoviča bodo policisti zbirali sredstva na dobrodelnem teku, 17. septembra, na policijski akademiji v Tacnu.

Umorjeni policist Damijan Kukovič.

SLOVENSKE KONJICE, LJUBLJANA – V četrtek so pokopali umorjenega policista Damijana Kukoviča, ki ga je med rutinskim nadzorom prometa hladnokrvno ustrelil vojak Dušan Petrovčič. Tragedija v javnosti še vedno močno odmeva, ob tem pa se poraja vprašanje, ali bi bilo dogodek mogoče preprečiti.

Grozil zdravstvenemu osebju

Že odkar so Dušana Petrovčiča prepeljali na forenzični oddelek v Mariboru, na prestajanje pripora, je pod vplivom močnih pomirjeval, so poročali v 24ur. V kliničnem centru, kjer se je zdravil prve dni po zagrešitvi umora, naj bi grozil zdravstvenemu osebju. Ker v sobi ni sam, ampak biva z ostalimi pacienti, ga noč in dan budno spremlja tudi dodatni pravosodni policist.

Zbiranje sredstev

Za družino umorjenega Damijana Kukoviča bodo policisti zbirali sredstva tudi na dobrodelnem teku, 17. septembra, na policijski akademiji v Tacnu.

»Vsakič, ko bo policist ustavil vozilo, bo občutil negotovost, ali se bo zadeva ponovila, ali bo namesto vozniškega dovoljenja kdo spet segel po strelnem orožju, in se bo nič hudega sluteči policist spet boril za življenje,« je za Tv Klub povedal policist Robert Zajc, ki je bil tudi sam v preteklosti že ustreljen. »S sodelavcem sva ustavila neregistrirano vozilo. Namesto vozniškega dovoljenja je na dan pokukala dvocevna lovska puška. V tistem trenutku sem se obrnil, naboj pa me je zadel. To so katastrofalne bolečine, take naboje uporabljajo lovci za divje prašiče,« je opisal svojo grozljivo izkušnjo, o kateri smo sicer že poročali.

»Pogovarjal se je z računalnikom, ne z ljudmi«

Psihiatrinja Vesna Švab je povedala, da je šlo v primeru Dušana Petrovčiča skoraj zagotovo za hudo duševno motnjo, ki potrebuje zdravljenje. »Tisto, kar je šlo narobe, je verjetno to, da ta motnja ni bila prej odkrita, da ni bila ustrezno zdravljena in da temu človeku, kot sem brala njegove zapiske na blogu iz otroštva, nihče ni dovolj ustrezno pomagal,« je dejala v Tv Klubu in dodala, da se je nekdanji vojak pogovarjal z računalnikom, ne z ljudmi. »Zaupati svoje težave zahteva tesen, varen odnos,« je pojasnila.

Svoje stališče do tragedije je predstavil tudi psiholog Peter Umek, ki je povedal, da je šlo pri vojaku verjetno bolj za strah zaradi policijske patrulje, ki je peljala za njim. Zavedal naj bi se, da ima ukradene tablice, bil pa je tudi osumljenec ropa. »Mogoče je mislil, da gre za aretacijo, in je to storil iz tega strahu, ne da bi pomislil, kakšne posledice ima lahko njegovo dejanje. Tudi zelo težko je nekoga na nekaj metrov ustreliti v čelo, če nisi res zelo dobro izurjen, jaz pa mislim, da ta fant ni tako dobro rokoval z orožjem, da bi bilo to namerno,« je povedal Umek in nadalje pojasnil, da je Petrovčič sicer namerno streljal na policista, vprašanje pa je, ali ga je hotel zadeti ravno v glavo.

Potrebna natančna psihiatrična ocena

Psihiatrinja Švabova je ob tem dodala, da vojak potrebuje visoko stopnjo nadzora, ustrezno diagnostiko. »Treba je videti, kaj je v ozadju tega dejanja, mogoče je, da gre za hudo duševno motnjo, ki potrebuje ustrezno zdravljenje. Vprašanje je, ali ima sploh uvid v realnost tega grozodejstva«, je povedala in še izpostavila, da je potrebna natančna psihiatrična ocena.

»Kaj pomaga to zdaj dvema otrokoma, ki sta izgubila očeta? Tu je treba narediti neko kazensko politiko, da se kaj takega v Sloveniji več ne zgodi,« pa je dodal policist Zajc.

Deli s prijatelji