OMAHNIL POD STRELI

Policist z zoženo zavestjo

Objavljeno 28. avgust 2013 20.03 | Posodobljeno 28. avgust 2013 20.03 | Piše: Primož Škerl

Oče ubitega sina je v solzah zapustil dvorano in preklinjal obtoženega policista.

CELJE – Čeprav sorodniki pokojnega Naserja Berishe, ki je pred dobrimi 14 leti omahnil pod streli celjskega policista Mateja Bobere, od začetka mirno spremljajo obravnavo, obtoženega policista pa ščitijo kolegi v civilu, je bila včerajšnja rekonstrukcija dogodka vendarle kaplja čez rob. Sodnica Jožica Arh Petkovič je namreč izvedencu Gorazdu V. Mrevljetu pokazala videoposnetek rekonstrukcije, kajti zgoščenke s posnetkom ni bilo med njegovim gradivom, material pa bi utegnil vplivati na izvedenčeve ugotovitve.

Kritični trenutek je bil, ko je ubežnik segel za pas. Takrat se je pri Boberi pojavilo zoženje zavesti.
 

Oče odšel iz dvorane

Na sicer že devet let starem posnetku so skladno s pravili in kolikor je bilo mogoče obnovili dogodke na prizorišču streljanja 23. aprila 1999. Pred ograjo dvorišča objekta na Cinkarniški poti v Celju se je končal Naserjev beg pred Bobero. Moža sta si stala nasproti. Policist je imel v rokah pištolo in radijsko postajo, bežeči je bil golorok, vendar se je domislil zvijače ter segel v suknjič in naperil v Bobero, hkrati pa mu zagrozil, da bo streljal. Dejansko je držal mobilnik, ki ga obtoženi v mraku in bojazni za življenje ni prepoznal. Za Naserja je bilo to usodno. Rekonstrukcija prikazuje, kje in kako so krogle zadele pokojnega ter v kakšnem položaju sta bila mladeniča. Pokojnikov oče se je vznejevoljil že med ogledom posameznih položajev pri strelih, vrhunec pa je bilo manevrsko pokanje s pištolo v večernem mraku, kjer grozljivo odsevajo bliski iz cevi ter rožljanje ob njenem repetiranju. Mučni prizori, ki jih vse bolj razburjeni oče ni več prenesel, zato sta mu sinova pomagala iz dvorane, kamor se nato ni vrnil.

Berishe se je
 bala polovica Celja

A sodišče ostaja pred enako dilemo: –je obtoženemu mogoče naprtiti krivdo za smrt njihovega sorodnika? Spomnimo, da so tožilci uradni pregon opustili, saj naj bi šlo za dejansko zmoto. V zasebni tožbi so svojci policistu nato očitali umor, toda na prvem sojenju je sodnik Martin Jančar odločil, da mu za to dejanje ne morejo soditi. Zdaj se Bobera zagovarja za povzročitev posebno hude telesne poškodbe. Ni sporno, da je takrat še ne 22-letni policist ravnal vestno in po poklicnih pravilih ter navodilih nadrejenih. Za Berisho, ki se ga je bala polovica Celja, je bila izdana tiralica. Drugo vprašanje je uporaba orožja. Izvedenec Mrevlje pravi: »Kritični trenutek je bil, ko je ubežnik segel za pas. Takrat se je pri Boberi pojavilo zoženje zavesti, ko se možgani osredinijo v razrešitev položaja in drugih dogodkov ne zaznavajo. Ni mogoče predvideti, kaj bo človek takrat storil. Lahko bi pobegnil. Streljal ni le enkrat ali dvakrat, kar bi pomenilo, da se nadzoruje, torej gre za bistveno zmanjšano sposobnost obvladovanja v kritičnem trenutku.« Zaključne besede in sodbo je pričakovati jutri. 

Deli s prijatelji