TRAGEDIJA

Policist, ki je družini pokojne Ine sporočil, da je ni več: Tega se bom spomnil vedno

Objavljeno 22. november 2017 08.08 | Posodobljeno 22. november 2017 08.08 | Piše: Aleksandar Lukić

Zagovornik Jana Kočića se je odločil, da ta še ne bo odgovarjal na vprašanja predsednika senata.

Jan Kočić.

LJUBLJANA – Letošnjega 20. marca je Slovenijo pretresla tragedija, ki se je zgodila na Celovški ulici v Ljubljani. Še danes na njo opozarjajo sveče in rože ob dvopasovnici, ki vodi v samo jedro prestolnice.

V enem prvih sporočil javnosti po smrtni nesreči je policija zapisala: »Z ogledom kraja nesreče in po do zdaj zbranih obvestilih je znano, da je 21-letni voznik vozil audija A7 po desnem pasu Celovške ceste iz smeri Šentvida proti središču mesta. Ko je pripeljal do križišča z Bravničarjevo in s Korenčanovo ulico, je pri rdeči luči zapeljal skozi križišče, pri tem pa trčil v 20-letno kolesarko, ki je pravilno po prehodu za kolesarje prečkala vozišče Celovške ceste. Kolesarka je pri trčenju utrpela tako hude poškodbe, da je na kraju nesreče umrla.«

Hitro se je razvedelo, da je za volanom audija sedel Jan Kočić, ki so ga na včerajšnji narok iz pripora pripeljali v lisicah. Poročali smo že, da prereka policijski ugotovitvi in vztraja, da je na semaforju zanj svetila zelena luč, ko se je pred njim nenadoma znašla pokojna Ina Golob. Zato tudi ni sprejel ponudbe tožilstva za krajšo zaporno kazen, če dejanje prizna.

Na naroku Kočić ni govoril, sta pa besedo dobila vabljena policista, ki sta družini žrtve nesreče sporočila vest, da Ine ne bo nikoli več domov. »Ti kriki, ki sva jih doživela v tej hiši ... Tega se bom spomnil vedno. Bili so vsi doma. Oče, mati in še ena hčerka,« si je na govornici v sodniški sobi pred oči žalostni dogodek priklical policist David Ramšak, ki je s stanovskim kolegom Srđanom Kršičem nekaj po polnoči pozvonil na vrata Golobovih.

(Ne)naročeni zaznamek

Njuna naloga na sodišču je bila pojasniti okoliščine uradnega zaznamka, v katerem je omenjen obtoženi Kočić. Policist Ramšak je namreč navedel, da sta takega audija, kot je bil udeležen v nesreči, nekaj minut prej videla pri Sparu na Pečnikovi ulici v Ljubljani. S kolegom policistom sta nekaj metrov stran s policijsko marico ustavila voznika in opravljala policijski nadzor pri njem. Audija, ki je imel prižgane luči in motor, sta takoj opazila, tudi ker taki »težji« avti padejo v oči. Kaj kmalu je audi zapeljal s parkirišča v smeri Celovške ceste. Policist je imel občutek, kot da se je želel izogniti policiji. Tablico si je zapomnil in kasneje zapisal. Po nekaj minutah, ko sta končala postopek z obravnavanim, sta zapustila parkirišče, tedaj pa so jima že javili vest o nesreči, v katero sta bila vpletena peška oziroma kolesarka in avto. Na kraj je bila napotena druga patrulja, onadva pa sta dobila zadolžitev, da morata družini pokojne sporočiti črno vest.

Drugo srečanje z voznikom audija

Policist se je izpovedal tudi o ponovnem srečanju s Kočićem. Le dan po nesreči, v kateri je ugasnilo življenje komaj 20-letnega dekleta, je policija pozno zvečer dobila prijavo, da nekdo vlamlja v Urbanomat na Celovški cesti. S policijskim vozilom in prižganimi rotacijski lučmi sta se s stanovskim kolegom odpeljala na kraj in tam opazila vozilo BMW in še tri ali štiri osebe. Kaznivega dejanja nista ugotovila, sta pa jih zaprosila za dokumente oziroma podatke in jih preverila. Izvedela sta, da pred njima pravzaprav stoji voznik, ki naj bi dan prej zagrešil smrtno nesrečo na Celovški cesti. Kot pravi policist, so se prijateljsko pogovorili, videla pa sta tudi, da lepijo letake, s katerimi iščejo morebitne priče dogodka.

Na eksplicitno vprašanje, ali mu je kdo naročil pisanje tega uradnega zaznamka, pravi, da ne. Zakaj pa je nastal s tedensko zamudo? Ker imajo gnečo zaradi velikega števila policijskih intervencij, poleg tega je imel vmes še proste dnevi, pojasnjuje.

Odkrila povezavo

Za njim je spregovoril še policist Srđan Kršič, ki je približno ponovil zgodbo svojega kolega. Le v delu o uradnem zaznamku je dejal, da jima ga je naročil spisati pomočnik komandirja za promet, in sicer o vsem, kjer sta srečala Kočića. Med drugim je potrdil, da sta bila na kraju nesreče, saj sta od prometnikov potrebovala nekaj podatkov o pokojni osebi. Takrat sta tudi opazila, da je bil v nesrečo vpleten audi, ki sta ga prej videla pri trgovini: »Obe dogajanji sva povezala. Pred tem jih nisva.«

Molk Kočića

Po zaslišanju obeh policistov je predsednik senata Marjan Pogačnik želel obtoženemu Kočiću zastaviti nekaj vprašanj, a je njegov zagovornik Benjamin Peternelj odvrnil, da na tem naroku še ne bo odgovarjal na vprašanja, saj da bo še čas za to. Dodal je še, da bo po njegovem predvidevanju obramba uveljavljala izločitev dokaza in predsednika senata. Pogačnik se je z odgovorom zadovoljil, nato pa še pojasnil, da odčitkov z naprave (del airbaga) iz audija, ki utegne razkaditi meglo okoli hitrosti v času trka, še niso dobili. Za podatke so zaprosili v Nemčijo in Audija, a se je izkazalo, da je za to pristojen Bosch na Madžarskem. Zdaj čakajo na povratno informacijo, ali jim bodo ugodili pri posredovanju podatkov.

Deli s prijatelji