PO PRIJETJU

Policija: Časar se ni upiral niti skušal bežati

Objavljeno 02. marec 2015 14.36 | Posodobljeno 02. marec 2015 14.53 | Piše: T. L.
Ključne besede: Robert Časar

Japelj pravi, da tovrstni primeri izročanja trajajo od 10 do 20 dni. Družina je v Dominikanski republiki, pravi policija.

Robert Časar.

LJUBLJANA – Slovenska policija je v sodelovanju z varnostnimi organi Dominikanske republike in nacionalnim birojem Interpola Santo Domingo (Dominikanska republika) uspešno zaključila iskanje pobeglega Roberta Časarja, za katerega je koprsko okrožno sodišče izdalo mednarodno tiralico in evropski nalog za prijetje in predajo. Časar je v Dominikansko republiko prišel konec leta 2013, kjer je bil prijavljen kot tujec z začasnim bivališčem.

Dean Jurič, vodja sektorja kriminalistične policije PU Koper, je najprej opisal kronologijo vse od 14. marca lani, ko bi se Časar moral zglasiti na prestajanje kazni na Dobu. Časarja je policija iskala do 20. marca po Sloveniji, in sicer neuspešno. Ko ga niso izsledili, je okrožno sodišče v Kopru 20. marca izdalo tiralico za njegovo prijetje. Aktivnosti za izsleditev Časarja so se izvajale od marca 2014, v tem času pa je policija tudi izvedela, da je od leta 2012 imel Časar tudi hrvaško državljanstvo. Sicer pa je policija obvestila o iskani osebi zbirala od preko 250 oseb (sorodnikov, sodelavcev, poslovnih partnerjev ...).

Jurič je še povedal, da so od maja 2014 zaznavali okoliščine, da nameravajo tudi preostali člani družine zapustiti državo. To so kazale ugotovitve o prodaji osebnih vozil, nepremičnin, izdaje novih potnih listov in to, da ob novem šolskem letu otrok ni bilo v šoli. Novembra lani se je izkazal sum, da še ena oseba pomaga Časarju. 

Na podlagi izvedenih analiz ni bilo mogoče priti do podatkov, ki bi vodile do izsleditve iskane osebe.

Že aprila lani slutili, kje je

Branko Japelj, direktor uprave kriminalistične policije pri GPU, ki se je osredotočil na mednarodne aktivnosti glede iskanja Časarja, pravi, da so že 7. aprila 2014 poslali nacionalnemu uradu Interpol Santo Domingo prvo zaprosilo za preveritev, ali je Časar v Dominikanski republiki. Slovenski policisti so v Santo Domingo poslali še več zaprosil, vendar niso dobili odgovorov, zato so za pomoč zaprosili generalni sekretariat Interpola v Lyonu, ki jim je nudil operativno in logistično pomoč pri iskanju Časarja. Ob tem je Japelj pohvalil sodelovanje z generalnim sekretariatom Interpola v Lyonu.

Konec lanskega leta so od Interpola Santo Domingo prejeli obvestilo, da uspešno rešujejo primer. V začetku februarja so slovensko policijo obvestili, da beležijo vstop iskanega v njihovo državo že konec leta 2013 in da ga vodijo kot tujca z začasnim bivališčem v njihovi državi. Interpol Santo Domingo je nato slovensko policijo obvestil, da nameravajo Časarja izgnati iz njihove države. Naši preiskovalni organi so tako izvedeli, da nameravajo Časarja izgnati iz države 26. februarja. Da so Časarja izgnali v Francijo, je po pojasnilu Japlja povezano s tem, da so očitno imeli najugodnejše letalske povezave prav s Francijo.

Tako so francoski varnostni organi Časarja prijeli ob vstopu v Francijo. V Parizu bo do predaje Sloveniji. Večjih zapletov pri predaji, ki naj bi po besedah Japlja trajala do 20 dni, ne pričakujejo ne glede na to, da ima Časar tudi hrvaško državljanstvo, kajti Hrvaška je del EU in evropski nalog za prijetje in predajo velja tudi tam. 

Sicer pa je v tem primeru Slovenija sodelovala s 30 državami, ki so članice Interpola, in si izmenjala preko 260 pisnih zaprosil s tujimi varnostnimi organi in njihovimi službami.

Nagrada ni bila izplačana

Nagrada, ki je bila za izsleditev Časarja ponujena, ni bila izplačana. »Dobili smo nekaj informacij, nobene konkretne, ki bi pomagala k prijetju osebe. Dobivali smo informacije, ki so potrjevale le to, kar smo vedeli,« pravi Japelj.

Časar je imel podjetje

Žena Časarja Dominikanske republike po prihodu ni več zapuščala. Neuradno naj bi imel Časar v Dominikanski republiki registrirano podjetje. In kako je potekala njegova pot do Dominikanske republike? Najprej v Rusijo, iz Rusije v Panamo in nato v Dominikansko republiko.

Po podatkih, s katerimi razpolaga naša policija, se Časar prijetju v Dominikanski republiki ni upiral. Podrobnosti, kako je postopek njegovega izgona potekal, pa naši organi pregona nimajo.

Časar je v Dominikanski republiki uporabljal hrvaške dokumente, njegova družina pa svoje. Sicer pa sta bila pred odhodom družine v neznano dva potna lista prijavljena kot izgubljena in na policiji ocenjujejo, da to zato, da so lahko na takšen način podaljšali njuno veljavnost. 

Deli s prijatelji