SOJENJE

Podjetnika do 1,8 milijona evrov?

Objavljeno 31. maj 2014 23.05 | Posodobljeno 31. maj 2014 23.06 | Piše: Boštjan Celec

Odvzem premoženja nezakonitega izvora.

Tako je Bračko aprila 2011 na odprtju Akoye poziral s hostesami. Foto: S.N.

LJUBLJANA – On je menda zbolel, ona pa ima bojda bolnega otroka, zato ju včeraj ni bilo na gospodarski oddelek ljubljanskega okrožnega sodišča, na katerem tako nismo doživeli začetka še enega sodnega postopka zaradi odvzema premoženja nezakonitega izvora. Dejstvo, da Štajerca Aleš Bračko in Marta Kaiser na sodiščih še nista dočakala nobenega kazenskega epiloga, specializiranih tožilcev ne ovira pri tem, da se ne bi na njiju spravili zaradi tistega, kar sta si po njihovem mnenju nezakonito nagrabila, v njuni zgodbi je govor o 1,838.840 evrov nezakonito pridobljenega premoženja. Zakonodaja namreč določa, da tožilcem ni treba počakati na pravnomočno kazensko obsodbo, preden se lotijo premoženja domnevnih nepridipravov.

Poleg Bračka in Kaiserjeve sta toženi obe z njima povezani podjetji, Legitimus in Novota, 1,8 milijona evrov pa naj bi bila razlika med uradnimi prihodki in dejanskim premoženjem, ki jo je razkrila finančna preiskava. Tožilci so kajpak takoj zavarovali nepremično in premično premoženje obeh podjetij, stanovanje Kaiserjeve in Bračkov prestižni mariborski gostinski lokal Akoya caffe lounge bar.

Bračko je po prepričanju tožilcev legalne posle nadgradil z nelegalnimi, bojda ga bremenijo trgovanja z ljudmi in zatajitve finančne obveznosti. Po nekaterih informacijah sicer Kaiserjeva ni bila osumljena nečednih poslov iz sveta kazenske zakonodaje, ampak ima status povezane osebe, tožilci namreč lahko terjajo vrnitev nezakonitega premoženja tudi od tistih, ki jim je bilo to podarjeno ali prodano po simbolični ceni.

Postopek proti Bračku in Kaiserjevi bo tretja sodna zgodba o odvzemu premoženja nezakonitega izvora – predobravnavni narok za njiju je prestavljen na 1. julij –, medtem pa dve leti od uveljavitve zakona že poteka tako sojenje proti Andreju Laporniku, ki mu tožilstvo očita 340.465 evrov pridobljenega umazanega denarja, kolikor naj bi ga zaslužil s preprodajanjem mamil, ter proti primorskemu zvodniškemu paru Kurtović, od katerega terjajo vrnitev 1,5 milijona evrov premoženja.

Neuradno je slišati, da je tožbo zaradi odvzema premoženja prejel že tudi Dragan Tošić, prihodnji mesec se bo proti njemu in soobtoženim začelo ponovljeno sojenje v zadevi Balkanski bojevnik. Finančna preiskava je bojda doletela Janeza Janšo, brata Rajka, njegovo ženo Urško ter njeno sestrično, bančnico Natašo Pajenk, tatove iz SCT z Ivanom Zidarjem na čelu, Komisija za preprečevanje korupcije pa je specializiranim organom pregona predlagala, naj vzamejo pod drobnogled tudi nekdanjega direktorja Termoelektrarne Šoštanj Uroša Rotnika.

Deli s prijatelji