POMOR VRAN

Pobili so vrane in jih obesili kot strašila

Objavljeno 05. junij 2015 20.10 | Posodobljeno 05. junij 2015 20.10 | Piše: Oste Bakal

V Prekmurju pravi pomor sivih vran, nato pa še sramotna razstava trupelc.

Strašile naj bi druge ptiče. Foto: Jože Žerdin

MURSKA SOBOTA – Običajno pišemo o mučenju psov ali mačk, tokrat pa so tarče postale sive vrane. Verjetno zaradi njihove škodljivosti na poljih se je v minulih dneh v bližini Beltincev ter ob cesti Murska Sobota–Bakovci zgodil pravi pomor teh ptic. Posredno jih je poginilo še več: najmanj tudi vsi goliči v gnezdih, ki niso dočakali, da jim stare prinesejo hrano.

Kaj se je pravzaprav dogajalo nekaj sto metrov od Beltincev in prav toliko od Murske Sobote, nam je razlagala ljubiteljica živali, ki ni želela biti imenovana. V enem primeru so jo na poboj opozorile kolegice, v drugem pa je sama, tako rekoč ob cesti, na njivi, posejani s koruzo, zagledala grozljiv prizor: »Na palicah, celo križih, zabitih v zemljo, so na vrvicah visele ubite vrane. Povem vam, da se še Hitchcock česa takega ne bi domislil. Zaprlo mi je sapo, svoji hčerkici nisem mogla razložiti, kaj to pomeni. Vzgajam jo v zdravem duhu do narave in še posebno do živali, in kako naj ji razložim, da so pomorjene vrane nečloveški opomin drugim, ki bi želele pozobati kako zrno itak strupene zadeve, ki tako in tako mori čebele? Da lahko kdo zato, ker so mu vrane pojedle nekaj deset zrn koruze, te pomori in jih obesi na razstavo?«

Pomor je tudi prijavila policiji.

Lovci pravijo, da je pritožb zaradi vran vse več. »Kmetje se pritožujejo nad uničevanjem pridelkov v sadovnjakih, na poljih in vinogradih. Vrane trgajo plastiko na balah, napadajo pa tudi objekte, zlasti rože na balkonih, fasade in strehe, v zadnjem času celo avtomobile. Vsi zahtevajo odškodnino, mi pa imamo zvezane roke, saj so vrane zaščitene kot pevke in selivke. Podobno so delale težave v Avstriji, Nemčiji in še nekaterih državah, tako da tam niso več zaščitene. Upam, da bodo odgovorni pri nas razmislili o tem in da bomo tudi mi dobili pooblastilo za odstrel preveč namnoženih vran,« nam je povedal starešina LD Gornja Radgona Milan Kolarič.

Varstveni ornitolog Tomaž Jančar iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic je priznal, da je o vranah v Sloveniji malo znanega, saj se z njimi še nihče ni resno ukvarjal. »Vrane niso ogrožene in zaradi njihove prilagodljivosti in inteligence jim gre dobro. Zato tudi ne potrebujejo veliko naravovarstvene pozornosti, ki jo pri nas na društvu usmerjamo predvsem v bolj ogrožene vrste. Problematiko vran je treba najprej resno raziskati. Vedno znova se namreč izkaže, da vzroki problemov pogosto niso takšni, kot se kažejo na prvi pogled. Vrane res lahko povzročijo nekaj škode v kmetijstvu, ki je ponekod lahko znatna. Verjetno pa ne gre za problem, ki bi bil prisoten povsod po državi. Ko govorimo o škodah, bi bilo smiselno primerjati te s koristmi, ki jih vrane prinašajo. Vrane se namreč hranijo predvsem z beljakovinsko hrano, vključno z raznimi škodljivci.«

 

Pred sodišče

Na poboj najmanj deset vran, ki so končale kot strašila na kolih, so se odzvali tudi v Društvu za zaščito živali Pomurja. Predsednica Breda Habjanič: »V društvu si prizadevamo, da skozi predavanja po osnovnih šolah ozaveščamo mlade o pravilnem in odgovornem odnosu do živali, drugi pa delajo ravno nasprotno. V društvu smo zaradi vsakega tovrstnega dogodka zelo žalostni. Poraja se nešteto vprašanj. Storilcu kruto dejanje ne bo morda nikoli dokazano, ker tudi organi pregona zaradi krize v državi in omejevanja stroškov, ki jih zahteva takšna preiskava, morda ne storijo vsega, kar bi bilo treba, da bi storilca odkrili in postavili pred sodišče. Kakor koli že, naj javnost izve, da med nami živijo tudi taki posamezniki, ki se naslajajo ob trpljenju drugega, in da v društvu tudi v bodoče ob takih primerih ne bomo mirovali, naredili bomo vse, da se storilci odkrijejo.«

 

Deli s prijatelji