POVŠETOVA

Pobeglega Roberta (26) niso slišali zaradi dežja

Objavljeno 27. december 2013 18.03 | Posodobljeno 27. december 2013 18.10 | Piše: STA, Mo. S.

Robert Trščinar je prežagal rešetke na oknu, se povzpel na streho, se je po rjuhi spustil na nadstrešek in preplezal ograjo.

Prežagana rešetka na oknu.

LJUBLJANA – Pobegli zapornik iz Zavoda za prestajanje kazni zapora v Ljubljani, 26-letni Robert Trščinar, je bil begosumen, so danes na novinarski konferenci priznali predstavniki zapora in uprave za izvrševanje kazenskih sankcij. Trščinar prestaja desetmesečno kazen zaradi tatvine, o čemer smo že poročaliimage, vmes je bil prav tako zaradi tatvine obsojen na tri leta in deset mesecev zapora in čaka na poziv na prestajanje kazni. Obenem ima odprte še štiri kazenske postopke, tudi zaradi tatvine in prikrivanja. Med priporom in kasneje prestajanjem kazni je bil ocenjen kot begosumen, vendar ni bil problematičen, so pojasnili odgovorni v zavodu. Prav tako ni nevaren za družbo.

image
Robert Trščinar. Foto: policija.si

Prežagal rešetko, nato pa na streho in po rjuhi

Po besedah direktorja zavoda Mirana Candellarija je bil nastanjen v mansardnem delu v tretjem nadstropju, kjer je polodprti oddelek. V četrtek zjutraj med časom nočnega počitka je prežagal rešetko okna, se povzpel na streho, po strehi prišel na drugi del stavbe, se spustil po vrvi, spleteni iz rjuh, na nadstrešek. Nato je preplezal žičnato oviro in se spustil na parkirišče sosednje bolnišnice.

V sobi so bili še trije obsojeni, ki trdijo, da so spali in niso opazili, kaj Trščinar počne. Kdaj je pobegnil, so ugotovili z nadzornimi kamerami. Vso noč je deževalo, je nadaljeval Candellari, hrup dežja pa je prekril hrup, ki ga je povzročil pobegli, ki je bil obenem vajen dela na strehi. Pazniki so na kraju našli tudi liste žage za železo.


Več jih pobegne s sprehajališča in iz delavnic

Zadnji pobeg iz zgradbe sega v leto 2000, kasneje so našteli še nekaj pobegov s sprehajališča in iz delavnic, skupno jih je bilo deset. Prav primer iz leta 2000 pa je tudi zadnji, ko je nekdo pobegnil z rezanjem rešetk.
 

Prostorska stiska

Ob tem je Candellari poudaril, da stavba ni bila zgrajena za zapor, zato zanj tudi ni primerna. Okoli zavoda nimajo dodatne ograje, nameščeni pa so sredi mesta, zato prek zidu dnevno letijo različni predmeti, od mamil do telefonov, verjetno tudi žage, je pojasnjeval. Sicer težko reče, da je bila premestitev Trščinarja v polodprti oddelek napaka. Poudaril je, da ni bil ocenjen kot nevaren obsojenec, v zaporu je tudi delal v kuhinji. A kot pravi, se spopadajo s prostorsko stisko na zaprtem oddelku, zato obsojence s tega oddelka premeščajo v polodprti oddelek.

Vodja oddelka za varnost v zavodu Andrej Kužnik je dodal, da redno opravljajo pregledovanje prostorov. Če bi sumili, da pobegli v sobi kaj skriva, bi jo zagotovo pregledali. Da dogodek pristojni že analizirajo, pa je pojasnil sekretar na generalnem uradu uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Božidar Peteh. Pregledali bodo, ali so dogovorjeni postopki delovali, kot je treba, prav tako bodo ugotavljali pomanjkljivosti in morebitno odgovornost.

Deli s prijatelji