PODIRANJE DREVES

Po zvonjenju mobitela so prišli do mrtvega Marka

Objavljeno 21. avgust 2014 11.10 | Posodobljeno 20. avgust 2014 20.34 | Piše: Iztok Umer

Tolminec je v domačem gozdu žagal eno bukev, nanj pa se je zrušila druga.

Reševanje nemških soteskarjev Foto: Miljko Lesjak

TOLMIN – Podiranje dreves v lastnem gozdu na šentviški planoti je bilo v ponedeljek usodno za 66-letnega Tolminca Marka Kranjca. Med podiranjem bukve je nanj padla manjša bukev, ki je bila naslonjena na večjo in sta jo izruvali žled in deževje, na strmem pobočju pa se je nanj skotalila še večja skala. Tolminski gorski reševalci in zdravniško osebje so ob najdbi ugotovili le, da je Tolminec mrtev. Truplo so na nosilih prenesli v dolino, dežurna zdravnica je odredila obdukcijo. Vse kaže, da bodo preiskovalci primer zaključili kot delovno nezgodo, saj na kraju najdbe trupla ni bilo nobenih drugih sumljivih sledi.

Kranjc se je od doma odpravil v ponedeljek dopoldne. Kot so povedali najožji sorodniki, je bil vešč podiranja dreves, tudi opremil se je z zaščitno čelado in obul v planinske čevlje. Ker ga zvečer ni bilo doma, se je v gozd najprej odpravil svak Janez Kenda, iz Vrtojbe je prišel sin Marko, o pogrešanju so obvestili tudi številko 112. »V iskalno akcijo se nas je odpravilo osem reševalcev. Ko smo prispeli do Kranjčevega gozda, je njegov svak že naletel na košaro z rezervoarjem za gorivo. Odločili smo se, da ga pokličemo na njegov mobitel. Baterija je še delovala, eden od naših reševalcev je zaslišal zvonjenje, tako da smo ga kljub temi sorazmerno hitro našli. Žal mu ni bilo več pomoči,« je iskalno akcijo opisal načelnik tolminske postaje gorske reševalne službe Žarko Trušnovec.

Reševanje nemških soteskarjev

Kar 20 gorskih reševalcev pa je v torek popoldne odšlo proti vrhu slapa Kozjak med Drežnico in Magozdom, kjer sta v soteski zaradi naliva in naraščajoče vode obtičala dva para nemških soteskarjev. Ker niso videli izhoda, je eden od njih po 112 prosil za pomoč. »Obtičali so na strmini tik nad slapom. Reševanje je bilo težavno, saj je bilo vse pobočje izjemno spolzko. Dva smo na vrh potegnili z vrvno tehniko, dva pa z uporabo vitla. Nemci so se na soteskanje odpravili sami, eden nam je zaupal, da je vodnik soteskanja, očitno pa takih razmer po torkovem popoldanskem nalivu ni pričakoval,« nam je povedal gorski reševalec Miljko Lesjak.

Deli s prijatelji