ŠOKANTNO

Po sporu na facebooku učenci pretepli sošolko

Objavljeno 16. maj 2015 14.00 | Posodobljeno 16. maj 2015 14.00 | Piše: Simona Fajfar

V Naklem se je nasilje med vrstniki začelo na družabnih omrežjih, končalo s pretepom.

Cegelnica, kjer so vrstniki v sredo fizično obračunali. Foto: Simona Fajfar

NAKLO – »Dva učenca osmega razreda sta brutalno pretepla vrstnico. Opekla sta jo tudi s cigareto. Dogajalo se je na avtobusni postaji pred osnovno šolo, ki je v sklopu šolskega parkirišča, ta pa je pod videonadzorom,« je na prvi pogled skoraj neverjetni dogodek, ki bi kvečjemu spadal v kakšno velemesto, ne pa v ruralni gorenjski kraj, opisal naš bralec, ki bo ostal anonimen. Opisano naj bi se minuli teden zgodilo pred Osnovno šolo Naklo.

Da se je v Naklem res dogajalo nekaj, s čimer se še danes ukvarjajo policisti, je potrdil Bojan Kos, predstavnik gorenjskih policistov za odnose z javnostjo: »Zaradi varstva osebnih podatkov, smernic za poročanje o otrocih in interesa preiskave odgovarjamo, da so prejšnji teden policisti v Naklem v enem primeru obravnavali nasilje med vrstniki. Preiskava še traja, zato vam več podatkov o dogodku ne moremo posredovati.«

Obračun v Cegelnici

V Naklem pa je že završalo, kaj naj bi se prejšnji teden dogajalo pred šolo. Na OŠ Naklo, ki velja za mirno in uspešno, potrdijo, da razmere res niso običajne. Prejšnji teden, v četrtek dopoldne, je učenka osmega razreda prišla k svetovalni delavki in ji povedala, kaj se je zgodilo prejšnji dan. Trije fantje, osmošolci, eden iz njenega razreda, dva pa iz paralelke, so z njo fizično obračunali. Vendar se to ni dogajalo v prostorih šole ali na njenem dvorišču, ampak po pouku in 500 ali 1000 metrov stran, v ulici, imenovani Cegelnica.

Starši učenke, ki je domov prišla okoli 14. ure, niso opazili nič posebnega, dekle pa jim tudi ni nič povedalo. Odprla se je šele naslednji dan, ko je zgodbo povedala svetovalni delavki. Ta je takoj obvestila ravnatelja, ta pa starše. Oče učenke je odšel na policijo in podal prijavo, odšla sta tudi k zdravniku. »Vem samo to, kar je povedala učenka,« pravi Milan Bohinec, ravnatelj OŠ Naklo, ki je skop s podatki o dogajanju v sredo, a vendar poudari bistveno: zgodba, ki je kulminirala sredi tedna, se je pletla mesec ali dva na internetu: »Gre za primer zlorabe interneta, na katero v šoli vseskozi opozarjamo starše.«

Sredino dogajanje na Cegelnici je menda samo vrhunec tega, kar se je dogajalo med vpletenimi osmošolci. Kdo in zakaj je začel zgodbo z nasilnim koncem, se je v vsem tem času verjetno že izgubilo, a je povezano z blatenjem po facebooku, pošiljanjem fotografij, objavljanjem komentarjev na zidovih … Z besedami naj bi se obkladala ena in druga stran, potem pa se je vse počasi stopnjevalo.

»Včasih je dovolj že beseda, ki je narobe razumljena,« pravi Milan Bohinec, ki staršem vseskozi polaga na srce, naj ne dovolijo, da bi učenci imeli računalnike v sobi, ampak naj bodo v skupnih prostorih: »Nevarnosti interneta so velike in zato naj starši otroke kontrolirajo, kaj počnejo na računalniku. Prav tako morajo starši vedeti, kaj otroci počnejo v prostem času, s kom se družijo … Je pa res, da starši to pozabimo, v veri, da otrok ve, kaj sme in česa ne. Pa ni vedno tako.«

Ravnatelj opozarja, da so zelo nevarna družabna omrežja, na katerih se ljudje lahko skrijejo za anonimnostjo ali pa na zid napišejo komentar, pod katerega podpišejo koga drugega. »Otroci se zavedajo velike moči interneta in si upajo marsikaj. Mi, v šolah, pa le gasimo ogenj,« pravi Milan Bohinec.

Ko so na šoli izvedeli za pretep, so se takoj organizirali in preprečili vsakršne stike med vpletenimi učenci. Z očetom učenke so se dogovorili, da jo pripelje pred poukom in odpelje po njem. Podobno velja tudi za glavnega akterja pretepa, ki ga v šolo in iz nje spremlja oče, obenem pa ga nameravajo v ponedeljek prestaviti v drug razred. »Na šoli se prvič srečujemo z nasiljem in tudi učenci, ki so vpleteni v dogodek, niso po tem kakor koli izstopali,« pravi Milan Bohinec, ki vodi šolo s 530 učenci. Štiristo štirinajst jih je v centralni stavbi v Naklem, v podružnični šoli v Dupljah pa 63 ter v Podbrezju 52.

Njihova šola je ena tistih, ki imajo s hišnim redom prepovedano uporabo tehnologij, izjema je le pouk. »A daleč od tega, da smo tehnološko zaostali, saj smo bili ena prvih šol v Sloveniji, ki so vpeljale e-tablice,« razloži Bohinec. Toda učenci jih lahko uporabljajo le pri pouku za namen, ki ga določi učitelj. Drugače pa so prepovedane, in če jih zlorabijo, učitelj tablico vzame. Vrnejo jo šele staršem. »V trezorju je vedno nekaj telefonov,« pravi Bohinec, ki dodaja, da so marsikateri starši zgroženi nad režimom. Vendar pa je, dodaja sogovornik, v današnjem času, ko je uporaba družabnih omrežij in interneta sploh tako lahko dostopna in v resnici preprosta, edina rešitev preventivna vzgoja. Obeta se nam le še več težav zaradi zlorabe interneta in primerov, ko se bo virtualno nasilje prenašalo tudi v čisto konkretni svet. 

Deli s prijatelji