OBDUKCIJA

Plinski razpršilec usoden za Avstrijca

Objavljeno 29. december 2012 11.05 | Posodobljeno 28. december 2012 10.33 | Piše: Oste Bakal

Končno je znan vzrok smrti 43-letnega Oliverja D. z Dunaja, ki je po pobegu iz Gradca in prijetju v Pincah umrl v murskosoboški bolnišnici.

Avstrijec je trčil v tovornjak. Foto: PU Murska Sobota

MURSKA SOBOTA – Po skoraj petdeset dneh, odkar je v soboto, 10. novembra, po filmskem bežanju pred avstrijsko in slovensko policijo v murskosoboški bolnišnici umrl 43-letni Oliver D. z Dunaja, so znane ugotovitve obdukcije, opravljene na truplu nesrečnega Avstrijca. Kot je znano, je čezmejno zasledovanje 43-letnika trajalo od Gradca. Najprej so mu bili za petami samo avstrijski varnostni organi po avtocesti do Šentilja, kjer so se jim pozneje pridružili slovenski kolegi. Pobeglega so po približno 120 kilometrih zaustavili pred mejo z Madžarsko, v Pincah. »Zaradi slabega zdravstvenega stanja je bil prepeljan v soboško bolnišnico, tam je še isti dan umrl. Iz obdukcijskega zapisnika je razvidno, da je pri pokojnem, ki je bil alergik, smrt nastopila zaradi anafilaktične reakcije, najverjetneje kot odgovor na uporabo plinskega razpršilnika,« je sporočil tiskovni predstavnik PU Murska Sobota Jožef Prša.

Po Avstriji in Sloveniji lovili ubežnika

Že dva dni po zasledovanju in smrti Oliverja D. so predstavniki pomurskih in avstrijskih policistov (Drago Ribaš, direktor PU MS, in Damir Ivančič, vodja sektorja kriminalistične policije PU MS, ter Joachim Huber, predstavnik za stike z javnostjo policijske direkcije za Štajersko) na posebni in zelo odmevni tiskovni konferenci predstavili potek dogajanja, ki je odmevalo v obeh državah. Vodstvi policij iz Murske Sobote in Gradca sta povedali, da so ravnali strokovno in zakonito, ko so po Avstriji in Sloveniji lovili ubežnika. Ta je v Gradcu peljal mimo rutinske policijske kontrole, ki ga je želela zaustaviti, a je ni ubogal in je oddivjal naprej. Treščil je tudi v avto avstrijske policije. Divji beg je nadaljeval vse do Šentilja, kjer je prečkal mejo. Na prehodu je celo ogrozil elitno enoto avstrijske policije Cobra, ki se je pripravljala na sprejem makedonskega predsednika. Avstrijski varnostni organi so se pognali za ubežnikom tudi čez mejo ter za pomoč prosili mariborske in murskosoboške policiste. Ti so voznika seat leona skoraj ustavili pri izvozu Turnišče, vendar se je vseeno nekako izmuznil. Poškodoval je še službeni avto slovenske policije. Z blokado so ga v primež dobili šele tik pred mejo z Madžarsko, nedaleč od avtocestnega počivališča Pince. Avstrijec je treščil v zadnja kolesa težkega tovornjaka, ki je bil očitno uporabljen v blokadi. V postopku, ko so vozniku odvzeli prostost, pa sta jo lažje izkupila slovenski in avstrijski policist.

V policista vrgel dežnik in odpeljal naprej

Direktor PU MS Drago Ribaš je povedal, da je čezmejno zasledovanje potekalo v skladu z mednarodno pogodbo in schengenskimi standardi, pri prvem poskusu ustavitve je Dunajčan na poziv, naj odpre vrata, v policista vrgel dežnik, nato pa z avtom odrinil policijski kombi ter odpeljal naprej. »Ukrep čezmejnega zasledovanja sta izvedli slovenska in avstrijska policija na podlagi dvostranske mednarodne pogodbe o policijskem sodelovanju in je hkrati tudi v skladu s schengenskimi standardi oziroma zakonodajo. Določila mednarodne pogodbe dovoljujejo policijama obeh držav, da v določenih primerih, ko policija ene države zasleduje osebo, ki je bila zalotena pri kaznivem dejanju, ali osebo, ki je na begu iz pripora ali zapora, ali osebo, ki se je izognila policijski kontroli in bi lahko bila zaradi tega ogrožena javna varnost, prestopi državno mejo in nadaljuje zasledovanje do prijetja, ki ga izvedejo pristojni organi druge države pogodbenice na njenem teritoriju,« je dejal Ribaš.

Deli s prijatelji