LE ŠE POGORIŠČE

Plačali požigalce, da se znebijo Romov?!

Objavljeno 08. april 2014 15.28 | Posodobljeno 07. april 2014 22.03 | Piše: Primož Škerl

V Trnovljah pri Celju zaradi požiga zgorela velika hiša, namenjena Romom.

Takole je bilo še pred nekaj dnevi videti nesojeno domovanje romskih družin. Foto: Primož Škerl

CELJE  – V noči na soboto so ognjeni zublji zajeli in uničili stanovanjsko hišo v Trnovljah pri Celju. Objekt je bil prazen in požar, ki je zajel vse prostore in ostrešje, sam po sebi niti ne bi pritegnil toliko pozornosti, če ne bi šlo za hišo, kamor naj bi naselili celjsko romsko družino Koprivšek-Šarlija. Takšen je vsaj bil dogovor s predstavniki Mestne občine Celje (MOC). Zdaj se znova poraja vprašanje, kam namestiti družino, saj objekta bržčas ne bo mogoče obnoviti.

Policija: Požig!

Da hiša, namenjena romski družini, ni zagorela kar sama od sebe, so kmalu ugotovili tudi celjski policisti in kriminalisti, ki so nočne dogodke Ob Hudinji 16 v Trnovljah takoj opredelili za požig. Gmotno škodo so ocenili na 123.000 evrov, kar približno ustreza vrednosti objekta s pripadajočim zemljiščem, preiskavo pa seveda nadaljujejo.

Preiskujejo v treh smereh. Objekt bi utegnil zažgati kakšen razburjen krajan Trnovelj oziroma članov tamkajšnje civilne iniciative, ki nasprotuje naselitvi romske družine v njihovem okolju. Lahko da je ogenj podtaknil kateri od Romov, ki mu novo bivališče ni povšeči, ali pa je kdo hišo zažgal kar tako, kar pa je zelo malo verjetno.

Zaradi silovitega odpora krajanov Trnovelj ima policija nemara nekoliko lažje delo, saj je krog osumljencev ožji.

Krajani so v zrak skočili konec lanskega leta, ko so izvedeli za načrte celjske občine, da bo odkupila in uredila sporni objekt ter vanj namestila romsko družino. Ujezili so se, ker jih občina ni obvestila o nameri. V civilni iniciativi so zbrali 700 podpisov proti naselitvi, a hkrati pojasnili, da do Romov niso nestrpni, saj na tem območju prebivajo že tri romske družine, skupnost Koprivšek-Šarlija pa da je problematična (policija nima zaznamkov o odklonilnem početju katerega od članov skupnosti) in da se je povsod izogibajo. Trnoveljčane – ti se sicer zavedajo, da sporna družina mora nekje živeti, a to zahteva neko stopnjo socializacije – je nekajkrat sprejel tudi celjski župan Bojan Šrot. Januarja, ko je zavrelo, ni bil pravi trenutek za kakršno koli konkretno ukrepanje, zato so dosegli kompromis, da bodo s selitvijo Romov počakali pol leta. Zdaj so minili samo trije meseci.

Dora sumi eno od sosed

Dora Šarlija je močno razočarana nad tolikšno nestrpnostjo nesojenih sosedov. Pogoreli objekt leži na precej osamljeni parceli, do prvih hiš je kakšnih sto metrov. »Najverjetneje so to storili sosedi, nihče drug. Sumimo, katera soseda bi lahko bila vpletena, a to naj razišče policija. Hiša se kar sama že ni zažgala. Ne pravim, da je hišo zažgala ona, je pa nekomu najbrž plačala, da je to storil.« Naključje ali ne: objekt je zagorel ravno v noči na soboto, ko bi njegov lastnik moral, skladno s pogodbo, sanirati streho.

»Dogovorjeni smo bili, da lahko zasadimo rože in začnemo urejati okolico. Že sem se veselila, da se bomo končno premaknili iz tega gnoja na Mariborski cesti.« Šestintrideset let družina živi v poslopju ob Mariborski, ki se jim bo vsak hip podrlo na glavo, tudi statiki so hišo opredelili za nevarno, zidovi v njej so popokali, brez podpornikov bi se prej ali slej sesula sama vase.

Šarlijeva je še pojasnila, da je ena od sosed policistom sama dejala, da je ob enih zjutraj z balkona opazovala požar. Zakaj bi se ob tej uri potlej mudila na balkonu? »Krajani so se požaru smejali. Tista, ki je domnevno naročila požig, ne prihaja neposredno iz tega dela Trnovelj, je pa ena tistih, ki je podpise na peticiji pobirala tudi od mrtvih. Ne razumem, kaj smo ji storili. Očitno nam ta hiša že ni bila namenjena in očitno nas obkrožajo hudobni ljudje. Zakaj bi se nas bali? Ne spominjam se, da bi Romi v Sloveniji komu kaj zažgali.« Dodaja, da bi njihovo novo domovanje še lahko rešili tako, da bi trenutni lastnik saniral streho, MOC kot kupec pa bi uredila preostanek objekta. Toda težko je verjeti, da bi občina najprej odštela za kupnino in nato plačala še popravilo, alternative za rešitev aktualnega romskega vprašanja pa trenutno ni(majo).

Franc jih ni prepričal

Rom Franc Koprivšek je bojazen Trnoveljčanov januarja pripisal njihovi nevednosti, saj so pričakovali, da se bo v hišo zgrnilo vsaj 50 ali 60 Romov, dejansko pa jih bo enajst. In še, da je prvi sosed najbrž malo pomešal stvari in je njihovo družino zamenjal z neko drugo romsko skupnostjo, s katero je imel preglavice in se je bal, da ga bo kateri napadel. Koprivšek se je tudi udeležil zbora krajanov in zbranim pojasnjeval, da so vsi strahovi povsem odveč, toda prepričal ni nikogar.

Trnoveljčani so se med drugim zbali zaradi velikega števila avtomobilov (družina jih ima sedem) in mehanizacije, ki jo ima eden od članov skupnosti, ki se ukvarja s postavitvijo zabaviščnih vrtiljakov.

Člani civilne iniciative so občini takrat očitali neustrezno razvojno strategijo, ker da vodijo nekaterim skupinam všečne aktivnosti. Iniciativo je skrbelo še varovanje okolja, poslabšane življenjske razmere, prometna varnost, morebitno uničenje ali poškodovanje mejnih parcel, neustrezna je menda tudi hiša, saj da nima urejenih sanitarij, higienskim predpisom ne ustreza niti greznica, zato obstaja nevarnost izpusta na travo ali bližnjo Hudinjo. Ali je vse našteto res povezano s katerim od piromanskih domačinov, pa bi morala vsaj v nekaj dneh odkriti policija. 

Deli s prijatelji