STATISTIKA

Pirotehniko zasegli tudi otrokom

Objavljeno 16. januar 2013 15.41 | Posodobljeno 16. januar 2013 15.42 | Piše: Mo. S.

Neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov je problem vseh.

Kako nevarna je lahko pirotehnika, so občutili trije dvanajstletniki.

KOPER, NOVA GORICA – Med božično-novoletnimi prazniki so policisti iz Kopra podali 10 kazenskih ovadb zaradi poškodovanja tuje stvari (trikrat je šlo za parkomat, enkrat za telefonsko govorilnico, dvakrat za steklo na zgradbi, enkrat za elektroomarico, trikrat pa za smetnjake).

Pokali so tudi otroci

Poleg tega so zoper osem mladoletnikov podali obdolžilne predloge zaradi uporabe pirotehničnih izdelkov druge in tretje kategorije, zoper dva pa zaradi uporabe teh izdelkov na mestih, kjer je to prepovedano. Izdali so tudi dva plačilna naloga, v štirih primerih pa ukrepa ni bilo, saj so bili storilci otroci. Zasegli so 1515 pirotehničnih izdelkov prve, druge in tretje kategorije.

Neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov je problem vseh, zato prosimo starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje, da opozarjajo na nevarnosti in možne posledice.

Pirotehnika iz BiH

Ugotavljajo, da posamezniki na javnih shodih in prireditvah, zlasti na nogometnih tekmah na koprski Bonifiki, uporabljajo pirotehnične izdelke, katerih glavni učinek je pok, ki ga povzročajo eksplozivne snovi. Detonacije so močne, v neposredni bližini pa je mogoče zaznati učinek eksplozivnih primesi, ki pri človeku vzbudijo občutek tlačnega pritiska na telo oziroma prsni koš. Po do zdaj znanih informacijah se takšni izdelki kupujejo v BiH.

Policija ponovno opozarja, da je največ poškodb ravno pri takšni prepovedani uporabi pirotehničnih izdelkov, ki niso bili kupljeni v prodajalnah z dovoljenjem pristojnega organa.

Novogoriški policisti zadovoljni

Policisti iz Nove Gorice so od začetka lanskega decembra do 10. januarja letos zasegli skupaj 73 pirotehničnih izdelkov, lani v enakem obdobju pa kar 704. Ugotovili so osem kršitev določb zakona o eksplozivih, v petih primerih so izdali odločbo, zoper tri mladoletnike pa podali obdolžilni predlog. Poškodb zaradi teh sredstev niso obravnavali, prav tako jih niso zasegli nobenemu otroku. Obravnavali so en primer poškodovanja premoženja oziroma povzročitve materialne škode na osebnem vozilu.

Čeprav je bilo letos kršitev občutno manj kot prej, bodo preventivne dejavnosti kljub temu nadaljevali.

Deli s prijatelji