POŽAR

Piromani netijo požare v Kočevju

Objavljeno 08. april 2017 19.45 | Posodobljeno 08. april 2017 19.45 | Piše: Milan Glavonjić

Od januarja so gasilci posredovali pri 57 travniških požarih.

Vlamljal je in požigal.

KOČEVJE – Od januarja so imeli v Gasilski zvezi Kočevje, ki pokriva območje občin Kočevje, Kostel in Osilnica, v 16 društvih skupaj 78 izvozov (v lanskem letu pa vsega skupaj 112), od tega je največje breme padlo na PGD Kočevje, in sicer s 75 izvozi. Poleg kočevskih so pri 57 travniških požarih posredovali tudi gasilci iz Šalke vasi in Klinje vasi. V zadnjem mesecu, ki je bil prav tako sušen kot prejšnji, so imeli 12 požarov na teden, večkrat tudi dva na dan. Ob posredovanju gasilcev se na pogorišče praviloma napotijo tudi možje postave. Devetnajstega marca pred nočjo, ko sta goreli suha trava in podrast na nasutju ob jezeru v Šalki vasi, jim je le uspelo požigalcema, šlo je za otroka, stopiti na prste. O tem so obvestili pristojno tožilstvo.

»Deset dni je bil mir, nato je začel ogenj znova kazati svojo moč. Krotimo ga rutinsko, a verjemite, da to gasilce pošteno utruja. Še huje bi bilo, če bi se zanetili podzemni požari, nazadnje je bilo to leta 2012. Takrat je bila borba dolga in težka. Po tem dežju bo vegetacija zagotovo prekrila plasti travišča in bo požarov le še za vzorec,« upa Igor Kalinič, tajnik Gasilske zveze Kočevje in predsednik PGD Kočevje.

Pri požarih, za katere nihče ne dvomi, da niso podtaknjeni, neposredne škode sicer ni, saj ogenj uniči travo, trsičevje in podrast, a varuhi okolja opozarjajo, da ogenj ne upepeljuje samo trave, ampak tudi gnezdišča ptic in legla malih živali. V okolici Rudniškega jezera jih domuje več kot sto vrst, med njimi nekaj redkih. Ko zakurijo, zgorita tudi flora in favna. Gasilci so bili potrti, ko so pri omenjenem gašenju opazovali srnice, ki so zbegane tavale v noči in iskale svojo vrsto, saj sta jih ogenj, še bolj pa gosti dim, pregnala iz varnega zavetišča visoke trave. Zanesljivo se ne bodo več vrnile na območje, kjer so bile skotene. Gost dim in vonj po zgoreli travi močno onesnažujeta območje krajevne skupnosti Rudnik-Šalka vas, veter pa ju odnaša tudi v bližnje mestno jedro. Odkar je rudnik zaprt, se površine dnevnih kopov in odlagališče jalovine še hitreje zaraščajo. »Gasilce intervencije zelo izčrpajo, stroškov, ki pri tem nastanejo, pa jim ne povrne nihče. Fantje požare gasijo do pozne noči, zjutraj pa morajo v službo. Težka je gasilska,« poudarja Igor Kalinič. In doda, da je pri vsaki (travniški) intervenciji sodelovalo povprečno po 14 mož, stroškov pa se je nabralo za sedem tisoč evrov, a ni všteta poškodba cevi in opreme.

Deli s prijatelji