UBOJ?

Pijani Jože zabodel Antona neprišteven?

Objavljeno 01. avgust 2014 21.37 | Posodobljeno 31. julij 2014 20.03 | Piše: Boštjan Celec

Mar tožilci proti 59-letnemu Jožetu Jakši pišejo obtožbo za uboj?

Je bilo to, kar se je zgodilo v prikolici, uboj ali dovoljen silobran? Foto: Marko Feist

NOVO MESTO – Medtem ko se lani ob tem času eno leto po tragični smrti 41-letnega očeta treh otrok Antona Husića iz Gribelj sodna preiskava na novomeškem okrožnem sodišču ni še niti začela, se je ob bližnji drugi obletnici krvavega incidenta že končala, so nam sporočili s tega sodišča in dodali, da so spis vrnili v odločanje organom pregona storilcev kaznivih dejanj. Iz urada novomeških tožilcev pa nam je Vanja Jurak odgovorila, da zadevo preučuje pristojni tožilec, »ki bo meritorno odločil o zadevi«. Bo torej spisal obtožbo, po kateri bo 59-letnemu Jožetu Jakši zaradi uboja pretilo do 15 let zapora? Njegova obramba sicer upa, da ne in da se bo Novomeščan izvlekel kot nedolžen, saj naj bi bilo to, kar je storil, le »dovoljena obramba«.

Vse okoliščine tragičnega dogodka so za širšo javnosti sicer še vedno ovite v gost pajčolan skrivnosti. Bilo je 12. avgusta predlani, ko so maligani v lokalu nad Podzemljem bojda povzročili prepir med dvema možakarjema in se je vse skupaj končalo z nasilno smrtjo Husića v Jakševi počitniški prikolici, ki jo je ta imel v bližini čistilne naprave na Krasincu ob reki Kolpi; gre za kraj med Metliko in Črnomljem.

Bil je govor, da sta se v gostilni sprla Jakša in leto dni mlajši domačin Brane Križan, prvi naj bi naposled mahnil drugega, potem pa odšel v prikolico in legel k počitku. Križan naj bi nato poklical svojega lovskega prijatelja iz družine Gradac, Husića, in skupaj sta krenila proti Jakševi prikolici. V njej se je vnel pretep, med katerim je Jakša v srce usodno zabodel Husića.

Tudi Križan med ovadenimi

Kronistom so domačini pripovedovali, da je dvojica morda nasilno vstopila v Jakševo prikolico, na vratih in na trati pred njo pa so bili vidni madeži krvi. Da Jakša najverjetneje ni bil edini grešnik v tej krvavi zgodbi, pa je dajalo takoj po zločinu slutiti ravnanje policistov. Tega so reševalci ranjenega odpeljali v bolnišnico, možje postave pa so pridržali Križana. Nekaj dni pozneje so Jakšo ovadili zaradi uboja, še kak mesec pozneje pa tudi zaradi povzročitve lahke telesne poškodbe. Kazenski pregon zaradi tega kaznivega dejanja naj bi proti njemu sprožil Križan, ki naj bi ga Jakša med pretepom ranil. No, tudi Križan se je znašel med ovadenimi, osumljen je bil kaznivega dejanja povzročitve hude telesne poškodbe na Jakševo škodo.

Kaj se je dogajalo med sodno preiskavo, je kajpak tajno, več bo znanega čez nekaj mesecev, ko se bo na kazenskem oddelku novomeškega okrožnega sodišča začel proces. Precej skop z besedami je tudi odvetnik Borut Škerlj, čigar pisarna zastopa osumljenca uboja. Pojasnjuje pa, da je bila preiskava precej dolga zato, ker je bilo treba zaslišati veliko prič, postavili so tudi kar nekaj sodnih izvedencev. »Lahko povem le, da je obramba zelo zadovoljna z izkupičkom preiskave, saj zbrani dokazi potrjujejo naše videnje dogodkov, da je bilo dejanje storjeno v silobranu oziroma je šlo za dovoljeno obrambo.«

Po Škerljevih besedah sta Husić in Križan klienta njegove odvetniške pisarne dobesedno vrgla iz postelje, ko je ta pijan ravno zaspal. »Iskali smo odgovor na pomembno vprašanje, kaj pomeni, če te malo vinjenega prebudijo z butanjem po vratih prikolice, potem pa te napadejo in začnejo brutalno pretepati. Ugotovili smo, da je v takih primerih občutek ogroženosti še večji, kot bi bil sicer, zato se je Jakša napadalcem upravičeno poskušal postaviti po robu.« Ravno zaradi tega je neuradno slišati, da je dal postavljeni izvedenec psihiater na tehtnico postaviti Jakševo prištevnost ali neprištevnost med dejanjem in da je ugotovil, da je bil na meji neprištevnosti.

Deli s prijatelji