POLICISTI NA PREŽI

Pihajo na gostilniškem pragu

Objavljeno 02. februar 2015 22.01 | Posodobljeno 02. februar 2015 22.07 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

Očitki policistom, da so inkasanti, ki v bližini lokalov ustavljajo goste.

Gostinci se bojijo policistov v svoji bližini, saj ti preverjajo goste, ko zapustijo lokal, ali so pili. Foto: Tanja Jakše Gazvoda

NOVO MESTO – »Policisti v bližini lokalov opazujejo, kdo se odpelje s parkirišča gostilne, in takšnega voznika ustavijo, ker predvidevajo, da je popil kaj alkohola. Še pred desetletjem je bilo za točilnim pultom polno gostov, zdaj pa se vsi bojijo. Pa ne le piti alkohola, saj jim policist, ko jih ustavi in če ne napihajo, kaj hitro najde katero pomanjkljivost – in kazen je tu, tega pa si gostje pri vse nižjem standardu ne morejo privoščiti. Ljudje tako ostajajo doma, druženja je vse manj, in tudi zato se zapirajo gostilne,« je potožila ena od dolenjskih gostink.

Noče biti imenovana, saj se boji, da bi možje v modrem njen lokal »dobili na piko« in bi se stanje le še poslabšalo. V klepetu s tremi gostinci izvemo marsikaj, a kaj ko se bojijo izpostavljati, se pa strinjajo: naša država bo z vse strožjimi zakoni uničila slovensko gostinstvo. »Ne podpiram anarhije, a pritisk policije in inšpekcijskih služb je prevelik. Nismo kriminalci, a ljudje dobijo občutek, da so posamezniki, ki pridejo v lokal, pod nadzorom. Nedopustno je, da se za vsako ceno išče pijane voznike, celo tako daleč že gre, da policist v civilu v gostilni z mobilnim telefonom na skrivaj posname dogajanje in prisotne v gostilni, potem pa policisti goste čakajo kje v bližini in mu dajo pihati,« navaja eden od sogovornikov in doda, da lahko gostinca pokoplje že ena kazen inšpekcije: »Poglejte samo določbo, da moramo označiti alergene v hrani. Zagrožene kazni so ogromne. Že če mi izrečejo najnižjo kazen, 6000 evrov, moram prodati 15.000 piv, da jo plačam. Prometa v gostilnah pa je vsako leto manj.«

Vse za večjo varnost

In zakaj policisti na Dolenjskem, v Posavju in Beli krajini tako prežijo na pijane voznike? Ker je alkohol na cesti na tem območju res problem, policisti pijane voznike zasačijo sredi dneva, celo dopoldne, količina alkohola v krvi katerega od voznikov pa je včasih takšna, da tak človek ni sposoben niti sedeti za volanom, kaj šele voziti.

»Vožnja pod vplivom alkohola je na naših cestah še vedno eden najbolj ogrožajočih dejavnikov. Tudi po izteku leta 2014 na Policijski upravi Novo mesto ugotavljamo, da je še vedno veliko voznikov, ki vozijo pod vplivom alkohola,« je opozorila Alenka Drenik s tamkajšnje policijske uprave in dodala, da se številni udeleženci v prometu ne zavedajo svoje odgovornosti, saj s prehitro in tvegano vožnjo, pogosto pod vplivom alkohola, ogrožajo svoje življenje in nemalokrat tudi življenje tistih, ki po naključju postanejo žrtve brezvestnih voznikov.

Zgovorna je tudi statistika: lani se je v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili pijani vozniki, ranilo 78 voznikov, skoraj za tretjino se je povečal delež pijanih povzročiteljev prometnih nesreč v starostni skupini med 18 in 24 leti. Šestinosemdeset povzročiteljev prometnih nesreč je napihalo več kot 1,1 miligrama alkohola, policisti pa so ugotovili 1339 kršitev zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Še bolj črni so podatki za leto 2013: v petnajstih prometnih nesrečah s smrtnim izidom je bilo kar šest povzročiteljev nesreč pod vplivom alkohola, imeli so med 0,73 in 2,04 grama alkohola na kilogram krvi. Tudi zato policisti izvajajo preventivne akcije in poostrene nadzore ob različnih časovnih obdobjih in na različnih cestnih relacijah.

Tudi občani predlagajo

»Ob načrtovanju poostrenih nadzorov upoštevamo tudi predloge, ki nam jih pošiljajo občani prek spletne aplikacije Predlagaj prometno kontrolo. V sodelovanju s prebivalci tako nadziramo tudi tam, kjer so po mnenju pobudnikov nadzora najbolj kritične točke. V okviru poostrenih nadzorov in ob rednem delu policisti preverjajo tudi upoštevanje določil zakona o omejevanju porabe alkohola in preverjajo, kje so uživali alkoholne pijače vozniki, pri katerih so v poostrenem nadzoru ugotovili prisotnost alkohola ali so bili udeleženi v prometnih nesrečah,« je še povedala Drenikova. Na policiji se sicer zavedajo, da k večji varnosti ne bodo pripomogle le kazni zaradi kršitev cestnoprometnih predpisov. »Varnost v prometu namreč ni le stvar policije, ampak je poleg represije pomembna tudi vzgoja v prometu, ničelna toleranca do vožnje pod vplivom alkohola in predvsem kultura voznikov. Želimo, da k boljši varnosti v cestnem prometu bolj prispevajo tudi gostinci. Naj torej ne točijo alkoholnih pijač tistim, ki so že pod vplivom alkohola, mladoletnim, še posebno pa tistim, za katere vedo, da bodo zatem sedli v vozilo,« je poudarila Alenka Drenik.

Deli s prijatelji