ŽRTVE NASILJA

»Partnerja ubijejo po dalj časa trajajočem nasilju«

Objavljeno 23. februar 2014 19.59 | Posodobljeno 23. februar 2014 20.00 | Piše: S. U.

V Slovenj Gradcu partnerja na valentinovo zabodla z nožem. Primer še zdaleč ni osamljen.

LJUBLJANA – Poročali smo o krvavem incidentu v stanovanjskem bloku na Maistrovi v Slovenj Gradcu image. Tam sta si namreč valentinovo v večernih urah na prav poseben način voščila 36-letnica in njen 13 let starejši partner. Sprla sta se, možakar je udaril partnerico, a ta mu ni ostala dolžna. Pograbila je kuhinjski nož in ga porezala po rokah, nato pa še zabodla v predel trebuha. Valentinov večer je tako oškodovanec preživel v bolnišnici, partnerica pa v policijskih prostorih za pridržanje, od koder so jo k preiskovalnemu sodniku pospremili s kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja uboja, za kar je zagrožena kazen od enega do deset let zapora. Osumljenka je bila sicer še isti večer na prostosti.

Dalj časa trajajoče nasilje

Ker primer nikakor ni osamljen, smo se obrnili na društvo SOS telefon, ki je namenjeno reševanju in lajšanju socialnih stisk ter težav in izvajanju različnih oblik psihosocialne pomoči za ženske in otroke – žrtve nasilja v družini ter partnerskih in sorodstvenih zvezah, v okviru osnovnih in spremljevalnih programov društva.

»Nimamo informacij o tem, koliko tovrstnih primerov se je zgodilo. Morala bi jih imeti policija. Ampak po naših izkušnjah, če izhajamo iz nasilja v partnerskem odnosu, do tovrstnih tragedij pride po dolgotrajnem nasilju. To pomeni, da po navadi partner dalj časa maltretira in pretepa svojo partnerico, ki na koncu poseže po najhujšem, ker ne vidi, ne najde drugega izhoda. Raziskave iz tujine kažejo, da je velika večina žensk, ki so zaprte zato, ker so ubile svojega partnerja, to storila po dalj časa trajajočem nasilju. Pride pa lahko tudi do tega, da se žrtev začne bati za svoje življenje ali življenje otrok in zato nasilje zaključi na tako ekstremen način,« pravi Špela Veselič, vodja programov omenjenega društva.

Kot pravijo, so prelomni trenutki zelo različni in vedno odvisni od individualnega položaja posamezne žrtve. Lahko pride do tega, da začne nasilje neposredno ogrožati njihovo življenje, ali povzročitelj nasilja postane nasilen do otrok, lahko preprosto ne zmorejo več prenesti pritiska in se zato obrnejo po pomoč, lahko se vmešajo institucije, ker je kdo drug prijavil nasilje ipd.

SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja vsak delavnik od 12.00 do 22.00 in vsak dan od 18.00 do 22.00

Na brezplačni telefonski številki 080 11 55 so vam na voljo za telefonski svetovalni, anonimni, zaupni in informativni pogovor s strokovno usposobljenimi svetovalkami za žrtve nasilja.
 

Širiti sporočilo

Predvsem pa se je v takih primerih treba posvetiti ozaveščanju in preventivi ter biti pozoren. Po izkušnjah omenjenega društva se namreč žrtev nasilja, ki ne bo deležna primernega odziva, ko bo spregovorila, ne bo več obračala na institucije in organizacije po pomoč. »Globalno gledano pa je po našem mnenju treba vsak trenutek širiti sporočila o tem, kako je reševanje konfliktov z nasiljem nesprejemljivo in ogrožajoče za vse, ki mu je priča ali njegova žrtev.«

Deli s prijatelji