15 METROV

Padec v globino: alpinistka Maša
 obvisela na vrvi

Objavljeno 14. april 2015 15.21 | Posodobljeno 14. april 2015 15.21 | Piše: Špela Ankele

Dalmatinski reševalci so v steni Biokova v nedeljo opravili zelo zahtevno reševanje.

Do ponesrečene sta se s helikopterja spustila reševalec letalec in zdravnica. Foto: Hrvaška gorska reševalna služba – postaja Makarska

SPLIT, KRANJ – Za hrvaškimi gorskimi reševalci iz Makarske in Splita je naporen konec tedna, saj so v steni Biokova opravili eno najzahtevnejših akcij v zadnjem času. Kot so po njej zapisali hrvaški gorski reševalci, se je med plezanjem nad mestom Bast odlomil del stene in poškodoval alpinistko. Ranjeno 24-letno Slovenko so s helikopterjem odpeljali v splitsko bolnišnico. Hrvaški mediji so poročali, da se je v nesreči, ki se je zgodila, ker se je med plezanjem odlomil večji del skale, poškodovala Maša O. Kot so še dodali dalmatinski mediji, se je strgala ena od obeh vrvi, dekle pa je omahnilo 15 metrov globoko in obviselo na vrvi.

Sprva je kazalo, da je dobila zelo resne poškodbe obeh nog, včeraj popoldne pa smo iz naših dobro obveščenih dalmatinskih virov izvedeli, da si med padcem ni zlomila nog. Zdravniki v splitski bolnišnici, od koder so mlado plezalko menda že odpustili v domačo oskrbo, naj bi ugotovili, da je dobila predvsem hude odrgnine in udarce.

Biokovo je stena nad Makarsko, v kateri je označenih več kot 200 plezalnih smeri. Ravno v Bastu, kraju nad Baško Vodo, domači plezalci vsako poletje že več kot deset let pripravljajo alpinistični kamp, ki je znan kot najbolj množično srečanje hrvaških plezalcev in alpinistov iz sosednjih držav. Čeprav je skalnato Biokovo plezalni raj, ki že več kot pol stoletja vabi plezalne navdušence, pa med Slovenci plezanje v njegovih stenah še zdaleč ni tako popularno in znano, kot je na primer osvajanje smeri na območju hrvaške Paklenice.

Klic na pomoč iz stene

Kot so sporočili hrvaški gorski reševalci, so z 200 metrov visoke stene, ki se dviguje nad krajem Bast, v nedeljo okoli 14. ure dobili klic na pomoč. Na skoraj tisoč nadmorskih metrih se je med plezanjem na vzhodni strani Svetega Ilije (1645 nadmorskih metrov) odlomil del stene. Ženska je obvisela na vrvi, okoli 15 metrov globlje. Klic na pomoč je še omenjal, da gre za sum težkih poškodb obeh nog. Skupina plezalcev iz alpinistične šole hrvaškega planinskega društva Mosor-Split, v kateri je bila po naših podatkih tudi Slovenka, ni mogla do ponesrečenke. Poklicali so na pomoč in začela se je obsežna reševalna akcija. »Gorska reševalna služba Hrvaške je aktivirala vojaški helikopter, do kraja dogodka se je na klasičen način podala še ekipa, ki se je vzpenjala do ponesrečenke,« so zapisali hrvaški gorski reševalci.

Eden od tistih, ki so v nedeljo popoldne reševali v steni Biokova, nam je povedal, da je sodelovalo 17 gorskih reševalcev, med njimi štirje iz Splita, preostali pa so se na teren podali iz bližnje Makarske. »Ker je bil helikopterski pristop otežen zaradi stene, je bilo treba ponesrečeno najprej premestiti na polico, s katere jo je potem lahko pobral helikopter. Do ponesrečene sta se spustila reševalec letalec in zdravnica, medtem ko sta se na klasičen način do kraja dogodka vzpela še dva reševalca,« je pojasnil Stipe Buselić iz Gorske reševalne postaje Makarska.

Pristop s helikopterjem do poškodovane je bil zelo zahteven, saj je bilo nevarno, da rotor zadene steno, kot so pojasnili hrvaški reševalci in dodali: »Zato so se morali reševalci, potem ko so se po vrvi spustili iz helikopterja, vzpeti do kraja nesreče. Po prvi pomoči so ponesrečeno namestili na nosila in jo po steni spustili do kraja, kjer so nosila lahko zapeli na helikopter. Med poletom sta jo na nosilih, pripetih na helikopter, spremljala dva reševalca.« Vojaški helikopter je žensko prepeljal do nogometnega igrišča v Baški Vodi, od tam pa so jo prepeljali v splitski klinični center Firule. Obsežna reševalna akcija je trajala skoraj do 19. ure.

Deli s prijatelji