PU KRANJ

Padalec izgubil nadzor nad padalom in treščil na tla

Objavljeno 17. avgust 2017 10.00 | Posodobljeno 17. avgust 2017 10.00 | Piše: S. U.

Ekipa za helikoptersko reševanje v gorah je s policistom gorske policijske enote posredovala v štirih primerih.

TOLMIN, KOBARID –  Ekipa za helikoptersko reševanje v gorah je s policistom gorske policijske enote v torek posredovala v štirih primerih.

Opoldne so posredovali zaradi jadralnega padalca pod vzletiščem na Kobali v občini Tolmin. Padalec je pri vzletanju izgubil nadzor nad padalom in z višine padel na tla. Po prvih podatkih je utrpel hude telesne poškodbe.

Med tem reševanjem se je ekipa odzvala in posredovala tudi v nesreči kajakaša na reki Soči pod naseljem Trnovo ob Soči v občini Kobarid.

Oba so s helikopterjem prepeljali v ljubljanski klinični center.

Med premeščanjem obeh iz helikopterja v stavbo kliničnega centra je ekipa sprejela še tretji klic. V Zgornji Krmi je zaradi bolezenskega stanja omagala planinka. Ekipa je onemoglo pohodnico na kraju oskrbela in jo nato z vojaškim helikopterjem prepeljala v jeseniško bolnišnico. 

Okoli 16. ure pa je pri vzponu na planini Konjščica zaradi zdravstvenih težav obnemogel še en planinec. Tudi njega so na kraju oskrbeli in ga nato s helikopterjem prepeljali v jeseniško bolnišnico. Vzrok za dogodek je bilo bolezensko stanje.

Opozorilo za gore

»Vročina je nevarna tudi v gorah, ki so kraji ekstremov, in če je pozimi problematičen mraz, je poleti enako nevarna vročina. Zato naj bo izbira ture premišljena in prilagojena dejanskim in realnim zmožnostim posameznika in njegovemu zdravstvenemu stanju. Hoditi je treba po označenih poteh, uživati dovolj brezalkoholnih tekočin ter turo prekiniti in poklicati pomoč, če pride do zdravstvenih težav. Večje tveganje za poškodbe in nesreče predstavlja tudi drugi del ture, ko se planinci in pohodniki vračajo s hribov in so že utrujeni. Takrat velikokrat prihaja do padcev, zdrsov, usoden je lahko vsak spotik, zato se za sestop izbira lažje poti. Kdor je preutrujen, naj ne tvega, ampak naj si na varnem mestu odpočije in se nato vrne v dolino še pred temo, v nevihti pa naj poišče varno zavetje. Zagotavljanje varnosti v gorah je odvisna od vsakega posebej, zato naj vsakdo vsakič prouči svoje sposobnosti in izkušnje in s tem povezana morebitna tveganja ter se odloči premišljeno in preudarno. To naj velja tudi pri adrenalinskih športih,« opozarjajo iz PU Kranj.

 

Deli s prijatelji