ELEKTRIČNI UDAR

Oživljal Nejca, zdaj je ovaden

Objavljeno 09. maj 2014 19.20 | Posodobljeno 09. maj 2014 19.19 | Piše: Aleš Andlovič

Zaradi nesreče pri odpravljanju posledic ledene ujme ovadili dva delavca in pravno osebo.

MARIBOR – Domala na dan natančno tri mesece je minilo, odkar se je zaradi udara električne energije za vedno ustavilo srce komaj 20-letnega Nejca Mesariča s Ptuja. Od mladeniča, ki je umrl med odpravljanjem posledic ledene ujme 5. februarja na Pohorju, se je osebno na pogrebu poslovil tudi sam predsednik države Borut Pahor. Svojci mladega Ptujčana so že takoj po nesreči želeli odgovore, kdo je kriv za tragedijo, a so jih dobili šele zdaj, saj so policisti pred dnevi na mariborsko tožilstvo poslali kazenske ovadbe. »Kriminalisti so ovadili dva delavca, ki pri vodenju del, kot odgovorni osebi za varnost in zdravje pri delu, iz malomarnosti nista ravnala po predpisih ter tehničnih pravilih o varnostnih ukrepih. Poleg vsega so ovadili tudi pravno osebo,« je še sporočil Miran Šadl z mariborske policijske uprave.

Iz neuradnih, vendar dobro obveščenih virov smo izvedeli, da gre pri pravni osebi za podjetje Elektro Maribor, ki je usodnega večera skrbelo za odpravo napak na električnem omrežju. Na spisku ovadenih pa naj bi se po naših podatkih znašel tudi takratni delovodja v podjetju Elektro Maribor Franc Kešpert. Ta je bil v času, ko se je zgodila tragedija, le nekaj metrov stran. Ko je mladeniča udaril električni tok in ga je zajel ogenj, mu je Kešpert domnevno poskušal pomagati in ga celo oživljal vse do prihoda gasilcev. Toda njegov trud je bil zaman. Tudi drugi ovadeni delavec je bil po naših podatkih zaposlen v največjem mariborskem podjetju za oskrbo z električno energijo.

Svetil z mobilnikom

Tragedija se je primerila v kraju Rep nedaleč od Tinja nad Slovensko Bistrico. Bilo je nekaj minut pred 18. uro, ko je Nejc skupaj s sodelavci (zaposlen je bil pri samostojnem podjetniku) prispel na pohorske strmine. Tema se je že davno spustila nad obronke Pohorja, le s težavo so delavci ptujskega gradbenega podjetja videli, kje sploh odstraniti polomljene veje ali podrta drevesa z električnih vodov. Delali so v zares nemogočih razmerah, saj je Nejc v rokah menda držal mobilni telefon, da so si svetili in videli, kje žagati polomljene veje in jih odstraniti z električni vodnikov.

Nesrečni Nejc Mesarič ni bil električar. Tudi v skupini električarjev ni delal. Dobra dva meseca je bil zaposlen kot pomožni delavec pri ptujskem gradbincu Jožetu Ferčecu, ki je bil za Elektro Maribor podizvajalec. Njihova naloga v ledeni ujmi je bila, da so odstranjevali padle veje in porušena drevesa, ki so ovirala ali prekinila oskrbo z električno energijo. Fantje so delali od zore do mraka. Tragičnega dne so bili od sedme ure zjutraj na terenu, ob 17. uri bi morali delo končati. Toda nekaj minut pred iztekom delovnika so iz Slovenske Bistrice dobili klic, da morajo še na Pohorje.

Perspektiven ribič

Pot jih je vodila v vasico Rep pod Svetimi Tremi Kralji. Daljnovod, od katerega je odvisna oskrba z elektriko Tinja in okoliških zaselkov, je bil dodobra posut s padlimi vejami. Nejc se je s sodelavci brez obotavljanja lotil dela. Po naših podatkih sta na tleh ležala dva električna vodnika, tretji je visel kakšnega pol metra nad tlemi. V njem ni bilo električnega toka, saj so se vsi prisotni dotikali vodnika. Vsega nekaj sekund zatem, ko ga je v roke prijel Nejc, da bi ga dvignil čez podrto vejo, je bila v kablu elektrika. Kot so povedali očividci, se je pod Nejčevimi nogami iskrilo, ognjeni zublji so švigali tudi dvajset in več metrov naokrog.

Nejc Mesarič je veljal za enega najbolj nadarjenih športnih ribičev v Sloveniji. »Petkrat je sodeloval na svetovnih prvenstvih. Ribištvo je bilo njegovo življenje. Sicer je bil po izobrazbi okoljevarstveni tehnik, a se ni odločil za študij, ampak za službo, četudi za pomožnega delavca,« nam je o preminulem sinu kmalu po tragediji razlagal oče Matjaž. Nejc in njegov dve leti mlajši brat Aleks Mesarič sta sodila v sam vrh slovenskega športnega ribolova. Ekipo Ribiške družine Ptuj sta minulo leto popeljala v A-ligo, najelitnejše slovensko tekmovanje v športnem ribolovu.

Deli s prijatelji