UJELI SO GA

Opral 5,5 milijona evrov, od države hotel še 30 milijonov

Objavljeno 16. oktober 2012 13.16 | Posodobljeno 16. oktober 2012 13.18 | Piše: A. L.

Ob sodelovanju z drugimi organi je policija pri 35-letniku ugotovila sum storitve 52 kaznivih dejanj.

Fotografija je simbolična

LJUBLJANA – Kriminalisti sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Ljubljana so po leto in pol trajajoči izredno obsežni in zahtevni preiskavi sumov kaznivih dejanj zoper gospodarstvo podali kazensko ovadbo zoper tri fizične osebe in dve pravni osebi zaradi utemeljenega suma storitve večjega številka gospodarskih kaznivih dejanj in pranja denarja z mednarodno razsežnostjo. Pri tem so neposredno in aktivno sodelovali s predstavniki Davčnega urada Ljubljana, Posebnega davčnega urada in predstavniki Urada za preprečevanje pranja denarja RS.


Kazni, ki se obetajo nepridipravom

Za kaznivo dejanje davčne zatajitve je v kazenskem zakoniku predpisana kazen zapora od enega do osem let. 

Za ponareditev ali uničenje poslovnih listin je predvidena zaporna kazen do dveh let.

Za pranje denarja sta zagroženi kazen zapora do osem let in denarna kazen.

Opral 5,5 milijona evrov

Kazenska ovadba je bila podana zoper 35-letnega direktorja večjega števila povezanih gospodarskih družb zaradi 20 kaznivih dejanj davčne zatajitve, od tega so štiri dejanja ostala pri poskusu, z dejanji pa je družbam, ki jih je osumljeni zastopal, pridobil za okoli 5,5 milijona evrov protipravne premoženjske koristi, 19 kaznivih dejanj ponareditev ali uničenje poslovnih listin in 13 kaznivih dejanj pranja denarja (skupaj 52 kaznivih dejanj), saj je bilo ugotovljeno, da je protipravno pridobljeni denar osumljeni po prejemu v nadaljevanju opral. Podana je bila tudi pobuda tožilstvu za podajo zahtevka za začasno zavarovanje premoženjske koristi.

Zaradi sodelovanja pri kaznivih dejanjih so kazensko ovadili dva 28-letnika, za katera je bilo v preiskavi ugotovljeno, da sta osumljenemu 35-letnemu direktorju pomagala pri izvrševanju kaznivih dejanj pranja denarja, saj sta dala na razpolago transakcijske račune slamnatih družb in denar v obliki gotovine dvigovala z računov tako v Sloveniji kot Avstriji.

Maja lani ustanovili skupino

Predkazenski postopek je bil začet v začetku leta 2011, ko je Davčni urad Ljubljana pri izvajanju postopkov davčnega inšpekcijskega postopka ugotovil obstoj sumov kaznivih dejanj ter se takoj povezal s sektorjem kriminalistične policije PU Ljubljana. Zaradi zaznane obsežnosti in zahtevnosti zadeve ter objektivne predstavitve inšpektorjev Davčnega urada Ljubljana ter po zbranih podatkih je bila maja lani v soglasju s tožilcem ustanovljena specializirana preiskovalna skupina.

Pri preiskavi zadeve je bil v devetih gospodarskih družbah opravljen davčni inšpekcijski nadzor. Prav tako so bili v predkazenskem postopku pridobljeni podatki za prek 20 transakcijskih računov gospodarskih družb in fizičnih oseb, ki so bili podrobno analizirani, za tri transakcijske račune iz tujine pa so bili pridobljeni podatki prek mednarodne pravne pomoči v kazenskih zadevah. Z mednarodnim policijskim sodelovanjem so bili pridobljeni operativni podatki in podatki bank iz tujine. Na podlagi pridobljenih sodnih odredb je bilo opravljenih 23 sklopov hišnih preiskav pri posameznikih in v gospodarskih družbah, zasegli so večjo količino poslovne in druge listinske dokumentacije in več elektronskih nosilcev podatkov. Opravljeni sta bili zahtevni analizi zasežene listinske dokumentacije in elektronskih nosilcev podatkov.

Želel pridobiti še 30 milijonov

Ugotovljeno je bilo, da je osumljeni 35-letnik, kot direktor večjega števila gospodarskih družb, s prikazovanjem poslov med povezanimi gospodarskimi družbami v obračunih DDV od leta 2008 dalje zahteval od DURS vračilo DDV v izjemno visokih zneskih. Tako je s 16 kaznivimi dejanji povzročil za prek pet milijonov evrov škode proračunu RS. Kljub temu da je davčni organ zaznal nepravilnosti, je »poslovanje« prenesel na drugo družbo in nadaljeval vlaganje zahtevkov v imenu drugih družb ter tako želel pridobiti še za več kot 30 milijonov evrov protipravne premoženjske koristi. Davčni urad Ljubljana in Posebni davčni urad Ljubljana sta vračila davka zavrnila.

Kot zanimivost je mogoče povedati, da je samo v enem primeru zahtevek za vračilo DDV presegel znesek 18 milijonov evrov, ki ga je DU Ljubljana pravočasno zavrnil. 

Specializirana preiskovalna skupina nadaljuje zahtevno in obširno preiskavo gospodarskih kaznivih dejanj, za katere obstaja sum, da jih je osumljeni 35-letnik izvršil še pri poslovanju s štirimi povezanimi gospodarskimi družbami.

Sodelovanje

Z izvedeno preiskavo se je izkazalo, da je zahtevna kazniva dejanja s področja gospodarske kriminalitete mogoče uspešno in hitreje preiskovati z multidisciplinarnim pristopom reševanja zadeve, ki so ga v tem primeru podprli tako vodstvo tožilstva, vodstvi DURS in Urada za preprečevanje pranja denarja RS. S tem so omogočili preiskovalcem popolno neposredno vsakodnevno sodelovanje s tožilcem, ki je intenzivno ves čas preiskave sodeloval pri preiskavi kaznivih dejanj in zadevo usklajeval z operativnim vodjo specializirane preiskovalne skupine, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana.


 

Deli s prijatelji