PRAVDANJE

Okrožno sodišče je novinarja 
sprva obsodilo, višje oprostilo

Objavljeno 05. september 2014 12.09 | Posodobljeno 05. september 2014 12.09 | Piše: Jure Predanič

Višji sodniki na glavo obrnili sodbo okrožnega sodišča in novinarja oprostili. Zaradi razžalitve in primerjave s Fritzlom ga je tožil župan Zoran Janković.

LJUBLJANA – Junija 2009 je Borut Tavčar v rubriki Termometer v Delu zapisal: »Vsi smo ena velika družina, je o odnosu med mestno upravo in Javnim holdingom Ljubljana, v katerega sklopu delujejo štiri javna podjetja, večkrat povedal ljubljanski župan Zoran Janković. V podjetjih se s tem ne strinjajo povsem, nekateri celo 'zlobno' namigujejo, da je imel tudi Josef Fritzl veliko družino, a je vprašanje, ali je bil del nje v kleti srečen.« To je župana zbodlo in odločil se je uporabiti pravna sredstva. Ob lanskem izreku obsodbe in denarne kazni je sodnica Polona Herman dejala: »Primerjava je bila neprimerna, boleča in skrajno žaljiva in tudi Zoran Janković je povedal, da jo je razumel kot žalitev,« in dodala, da je zapis skrajno grob, žaljiv in poniževalen napad na župana. Po mnenju sodnice se je novinar zavedal, da so očitki na račun župana žaljivi, zato je brez dvoma ravnal z direktnim naklepom.

A ko so sodbo vzeli v roke višji sodniki, so pritrdili Emilu Zakonjšku, ki je od začetka zatrjeval, da je novinar znano kriminalno afero uporabil kot primerjavo, da se v velikih družinah, ki navzven delujejo popolnoma urejeno, lahko dogajajo temne pa tudi tragične zadeve. Sodniki so se strinjali, da je Tavčar figurativno primerjal odnos med mestno upravo in Javnim holdingom Ljubljana, kar je lahko razumel tudi povprečen bralec. Iz celotnega besedila tudi izhaja, da je pisal o nepravilnostih in ne o županovem zasebnem življenju. Ker v tem primeru ne gre za žaljivo vrednostno oceno, je po mnenju višjih sodnikov sicer odveč ugotavljanje, ali je novinarja vodil zaničevalen namen. Kljub temu so zapisali, da o tem obstaja precejšen dvom. Višji sodniki so med drugim ugotovili, da novinar z županom ni bil v sporu, saj je vselej korektno poročal o njegovem delovanju, ton članka ni bil žaljiv, treba pa je upoštevati tudi žanr, v katerem je novinar pisal.

Janković je v tem primeru sicer sprva v svojem imenu in imenu MOL prek Odvetniške družbe Čeferin vložil zasebno kazensko tožbo, a jo je sodišče zavrglo, saj je ocenilo, da je edini pristojni tožilec državni tožilec – zapis se je namreč nanašal na občinski organ in na uradno osebo. Pregon je nato prevzela tožilka Manja Prezelj, ki se je strinjala z Jankovićem, da sta bila novinarjev edini namen ponižanje in zaničevanje župana, komentar pa da je žaljiv, zato je zoper Tavčarja spisala obtožnico zaradi razžalitve. Na sojenju je Prezljeva Tavčarja med drugim vprašala, ali se mu ne zdi, da bi javnost lahko informiral na bolj primeren način, ta pa je odgovoril, da je šlo za hudomušno primerjavo, ki je po svoje odslikala odnose med javnimi podjetji in občino. Ni pa hotel s tem povedati, da je Janković Josef Fritzl oziroma takšen zločinec. Ta stavek oziroma šalo je sicer slišal v javnih podjetjih, a je avtor želel ostati anonimen, saj je dejal, da ima župan dolgo roko in da sicer nikoli več ne bo dobil službe v Ljubljani. Dodajmo, da bodo zdaj, ko je novinar pravnomočno opran krivde, stroški postopka bremenili davkoplačevalce, po nepotrebnem pa je denar odšel tudi iz malhe Mestne občine Ljubljana, ki je zastopniku poravnala 1200 evrov stroškov za vložitev tožbe v imenu občine.

Deli s prijatelji