ARETIRAN

Odvetnik se boji, da bo
 Wolf v zaporu kar umrl

Objavljeno 21. januar 2015 12.12 | Posodobljeno 21. januar 2015 12.13 | Piše: Boštjan Celec

Ker Walter Wolf ni prihajal na sojenje v zadevi Patria, so ga aretirali v Kanadi.

Na sodni Patrii so Wolfa videvali bolj redko. Foto: Blaž Samec/Delo

OTTAWA – Na podlagi Interpolove tiralice in naloga o prijetju, ki ju je za njim razpisala Slovenija, so Walterja Wolfa pred kratkim aretirali v Kanadi, je avstrijskim občilom sporočil njegov dunajski odvetnik dr. Markus Singer. Avstrijec je kritiziral to odločitev kanadskih oblasti, saj je po njegovih besedah 76-letni Wolf v slabem zdravstvenem stanju, kar naj bi dokazovali njegovi kardiološki izvidi. Singer sicer prenaša Wolfove besede, da je tako imenovana afera Patria le pretveza oziroma izgovor slovenske vladajoče elite za njegov politično motiviran pregon, saj odločno nasprotuje komunističnim strukturam, ki še vedno vladajo tej državi.

V pogovoru za Delo pa je Singer dodal, da je skrajno nenavadno, da so Wolfa aretirali dve leti po izdaji slovenskega pripornega naloga in v času, ko je njegovo zdravstveno stanje zelo slabo. Tako slabo, da bi lahko Wolf v kanadskem zaporu celo umrl. »Imel je že eno vnetje možganov in drugo bi lahko bilo zanj usodno.«

Slovenske oblasti je pozval, naj umaknejo nalog; če bodo Wolfu zagotovili prost prihod in odhod iz Slovenije, je Wolf pripravljen kot priča priti v Slovenijo v 48 urah, pravi Singer, saj bi mu zagotovili posebno letalo in spremstvo zdravnikov. Vendar se boji, da si nekateri v Sloveniji tega ne želijo.

Pregon bo 
zastaral avgusta

Sojenje v aferi Patria se je na okrajnem sodišču v Ljubljani začelo septembra 2011, sprva so na zatožno klop sedli vsi, ki naj bi sodelovali pri korupcijskih poslih v zvezi z naročilom finskih oklepnikov Patria: Janez Janša, Jože Zagožen, Tone Krkovič, Ivan Črnkovič in Wolf. Ta je zanikal očitke iz obtožnega predloga, po katerem je bil obtožen pomoči pri kaznivem dejanju sprejemanja daril za nezakonito posredovanje. Trdil je, da je bila njegova edina vloga v zvezi s Patrio to, da je avstrijskemu lobistu Wolfgangu Riedlu za partnerja v tem poslu predlagal Rotis.

Še celo najglasnejši med vsemi obtoženci je bil Wolf. Obtožni predlog je označil za »kup bedarij, konstrukt in zaroto komunistično-boljševistično-fašističnih barab, ki so tako ali tako uničile to državo«. Od organov pregona je zahteval, naj mu pokažejo dokaze, ne pa da mu očitajo navadno neumnost, ki mu je zagrenila življenje, ob živce spravlja njegovo družino, hudo pa trpijo tudi njegov ugled in posli.

Ko se oktobra 2012 – tako kot že nekajkrat dotlej – ni pojavil na sodišču, je njegov odvetnik Andrej Kac sporočil, da je pred nekaj dnevi odpotoval domov v Kanado, ne ve pa, kdaj se vrne. Vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc je že tedaj predlagal, da sodišče za Wolfa odredi pripor. Po njegovem mnenju gre namreč za obtoženca, ki ima več državljanstev (slovensko, kanadsko, švicarsko, hrvaško in morda še katero), in ga v nasprotju s preostalimi obtoženci na Slovenijo ne veže nič.

Šele 28. marca 2013 je ljubljansko okrožno sodišče zares izdalo evropski nalog za prijetje in predajo ter razpisalo mednarodno tiralico. Toda tedaj je bilo že prepozno, saj se je Wolf oglasil iz Kanade: »V Slovenijo se ne bom vrnil, saj nisem neumen.« Postopek v Patrii so nato proti njemu izločili, kazenski pregon v tej zgodbi pa bo po naših informacijah tako in tako zastaral letošnjega avgusta.

Radi bi ga tudi Hrvatje

Ne le Slovenci, Wolfa si želi tudi avstrijsko pravosodje, kjer ga tožilci obtožujejo prav vpletenosti v pokvarjene posle glede Patrijinih osemkolesnikov. Bremenijo ga oblikovanja hudodelske združbe z Riedlom, ki je v tej zgodbi že obsojen zaradi podkupovanja in davčne prevare.

Pred letom dni pa so za Wolfom tiralico razpisali še Hrvatje, ki so mu pred nekaj leti sodili na karlovškem županijskem sodišču. Obsodili so ga na dve leti in pol zapora, ker je kot večinski lastnik podjetja Karlovačka industrija obuće naročil direktorju podjetja Ivu Maglici, naj proda poslovni prostor v srbskem Valjevu za 23.000 evrov ter da 20.000 evrov kupnine nakaže na njegov zasebni račun, in ne na račun podjetja. Sodbo je pozneje razveljavilo vrhovno sodišče, na ponovljenem sojenju pa se Wolf ni pojavil.

»Ali ni neumno, da bi ukradel 20.000 evrov? Veste, da vozim lamborghini diabla, ki stane več kot pol milijona dolarjev, imam mercedesa S 600, vse je bilo plačano v kešu? Živim na ranču, vrednem 80 milijonov dolarjev, imam pet hiš, teniško igrišče in tisoč glav živine, ki sama zasluži sto tisoč dolarjev. In jaz naj bi tako potreboval denar, da svojemu podjetju ukradem nekaj tisoč evrov? V Kanadi se moji prijatelji temu le smejijo,« je pokomentiral Wolf.

Še daleč je sicer od odgovora na vprašanje, ali in kdaj nam bodo Kanadčani izročili Walterja Wolfa. Tako imenovani ekstradicijski postopek pri njih namreč ne gre tako hitro. Prav Slovenija ima na tem področju s Kanado že kar nekaj izkušenj.

Po aferi na gospodarskem ministrstvu sta jo namreč med sodnim procesom v Ljubljani k njim popihala dva, nekdanji državni sekretar na tem ministrstvu Boris Šuštar in Boštjan Šoba, njegov najtesnejši pomagač pri nelegalnem bogatenju v zvezi s podeljevanjem nepovratnih sredstev. Šoba jo je čez lužo popihal leta 2005, Šuštar kmalu za njim. Ko je Slovenija pomahala s tiralico, so Kanadčani v izročitveni pripor prvega spravili Šuštarja in leta 2007 se je ta sam odločil, da se strinja z izročitvijo Sloveniji. Šoba pa se je temu silovito upiral, zato je za kanadskimi zapahi preživel malo manj kot tri leta, ko so mu le sporočili, naj spakira stvari, saj nanj čaka letalo za Ljubljano.

 

Obogatel z nafto?

Ob vesti o Wolfovem prijetju v Kanadi avstrijska občila o njem poročajo, da je sin nemškega očeta in slovenske matere in da se je leta 1939 rodil v Gradcu. Del svojega otroštva je preživel v Mariboru. Leta 1960 je emigriral v Kanado in obogatel, domnevno z naftnimi posli. Pred leti je bil znan tudi s svojim moštvom formule 1, Walter Wolf Racing, v katerega bolidu je Jody Scheckter leta 1977 osvojil drugo mesto v sezoni, takoj za Nikijem Laudo.

 

Deli s prijatelji