RAKAVO

Odstranili napačno materino znamenje

Objavljeno 22. februar 2013 20.15 | Posodobljeno 22. februar 2013 20.20 | Piše: Primož Škerl

Za napako bolnišnice zahteva 7000 evrov.

CELJE – Danes 27-letnemu Žalčanu Marku Kovaču so v celjski splošni bolnišnici leta 2010 odstranili eno od znamenj na koži, saj naj bi bilo rakavo (melanocitna proliferacija). Rutinski poseg je dobil nove razsežnosti tisti hip, ko je pacient spoznal, da je pod skalpelom končalo napačno, bržčas zdravo materino znamenje. Na sodišču je vložil tožbo, v kateri od bolnišnice zahteva 7000 evrov. Splošna bolnišnica Celje se mu je opravičila, toda krivde zdravnikov niso priznali.

Kovača je zbodlo več stvari. Po posegu mu je ostala brazgotina, ki ga bo spremljala vse življenje, na nov poseg, ko so mu v Mariboru vendarle odstranili pravo znamenje, je moral čakati štiri mesece, medtem ko se je rakava tvorba širila, celjska zdravnica, takrat še specializantka Katja Semprimožnik, naj bi se do njega vedla precej arogantno. Predlani je novinarjem med drugim razložil, da je specializantka samo bežno preletela zdravniški izvid, povprašala ga je, ali ve, katero znamenje mora proč, a ko je odvrnil, da ne ve, naj bi mu zabrusila, da bo sam kriv, če se bo zgodila napaka.

Malomarno ravnanje

In res se je zgodila. Namesto z desnega boka so mu odstranili znamenje na ledvenem delu. »Zdravnica očitno ni znala razbrati podatkov z izvida, zato me je spraševala, ali sam vem, katero znamenje je treba odstraniti. Rekel sem ji, da nisem zdravnik in da vse piše na izvidu, sicer pa bi lahko poklicala tudi svojega mentorja,« je še dejal takrat. Po Kovačevem mnenju je specializantka ravnala malomarno, povsem drugače pa so ga obravnavali v mariborskem UKC, kamor je odšel z urgentno napotnico osebnega zdravnika, pod nož ga je vzel Andrej Testen.

Iz celjske bolnišnice (SBC) so v pojasnilu novinarjem sporočili, da z izvida ni bilo mogoče razbrati, katero znamenje morajo izrezati, pacient pa da ima na desni strani številna netipična pigmentna znamenja. Zato ga je zdravnica opozorila na možnost napake in mu svetovala ponovni obisk pri dermatologinji. Pacient je dvakrat pokazal na isto znamenje in zdravnica je opravila poseg. Nestrokovnega in malomarnega ravnanja ji potlej ne gre očitati, menijo v SBC. Kovačev primer je prišel tudi na mizo zastopnice bolnikovih pravic v celjski regiji Biserke Inkret. Ta je odgovorne opozorila na kršitev spoštovanja telesne in duševne celovitosti ter varnosti pri zdravstveni oskrbi ter na zdravljenje, ki ni dosegalo standardov in ni bilo osredotočeno na pacienta. Ta prav tako ni bil deležen ustrezne terapije.

Brez ovadbe

SBC je na podlagi izkušenj s Kovačem nekoliko spremenil prakso. Ker takšno znamenje od pregleda pri dermatologu do trenutka, ko bolnik potrka na vrata kirurgije, raste, ni vselej mogoče določiti pravega, zato pacienta, ki znamenja nima posebej označenega, pošljejo nazaj k dermatologu, nože pa pospravijo v predalnik. Ker policisti v preiskavi niso ugotovili znakov kaznivih dejanj zdravnice Semprimožnikove, je niso ovadili. Kovač zato s tožbo zahteva odškodnino. Pravi, da je zdravnici samo pokazal lokacijo znamenja, ni pa prsta položil na piko. Meni, da bi morala zdravnica razločevati med bočnim in ledvenim predelom telesa. Napako je ugotovila Kovačeva dermatologinja, ki bo na sodišče prišla 9. aprila.

Deli s prijatelji