SKRIVNOSTNO

Od kod izolskemu morilcu orožje? Policija molči

Objavljeno 25. avgust 2016 19.55 | Posodobljeno 25. avgust 2016 19.55 | Piše: STA, S. U.
Ključne besede: Izola morilec

Tragedija v izolski bolnišnici, v kateri je 70-letni bolnik Darko Gregorič ustrelil svojega zdravnika Luisa Guillerma Martineza Bustamanteja in dva policista, je v javnosti odprla tudi vprašanje izvora nelegalnega orožja, ki ga je uporabil storilec.

LJUBLJANA – V policiji od leta 1991 veljajo jasna pravila in postopki ravnanja s službenim orožjem po prenehanju službovanja, o postopkih ravnanja v nekdanjem SDV pa bi odgovore veljalo iskati drugje, ne pri policiji, so v zvezi z ugibanji glede izvora orožja napadalca v Izoli zapisali na GPU. Pojasnilo v zvezi z izvorom orožja bodo dali po končani preiskavi.

Tragedija v izolski bolnišnici, v kateri je 70-letni bolnik Darko Gregorič ustrelil svojega zdravnika Luisa Guillerma Martineza Bustamanteja in dva policista, je v javnosti odprla tudi vprašanje izvora nelegalnega orožja, ki ga je uporabil storilec.

Predstavniki Policijske uprave Koper so na novinarski konferenci v sredo pojasnili, da je napadalec streljal s pištolo znamke Crvena zastava z izbrisanimi številkami. Dobil naj bi jo na črnem trgu, in sicer najverjetneje po letu 2001, ko se je vrnil iz zapora. Do leta 1981 je bil v rezervnem sestavu milice, vendar pa orožja, s katerim je streljal, ni imel od tam.

Predsednik komisije državnega zbora za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Branko Grims in publicist Roman Leljak ob tem dopuščata možnost, da je storilec orožje ohranil še iz časa, ko je bil sodelavec SDV. Ravno pištole, kakršno je uporabil storilec, se namreč v dokumentaciji komisije pojavljajo v kontekstu orožja nekdanjega SDV, ki nikoli ni bilo predano policiji, je danes dejal Grims.

Na Generalni policijski upravi (GPU) Grimsovih izjav niso želeli komentirati, so pa zagotovili, da policija ustrezno ukrepa v vseh primerih, ko je seznanjena z informacijo o posedovanju nelegalnega orožja.

Obenem so poudarili, da v policiji od leta 1991 veljajo jasna pravila ravnanja z orožjem. Policisti morajo ob prenehanju delovnega razmerja v enoti, v kateri zaključujejo delovno razmerje, predati službeno orožje svojemu nadrejenemu, so pojasnili.

Prav tako rezervni policisti nimajo orožja pri sebi, ampak ga hranijo na policijskih postajah in se jim dodeli ob vpoklicu ter odvzame oziroma deponira, ko pomožni policist preneha opravljati nalogo, so v pisni izjavi za STA še pojasnili na Generalni policijski upravi.

Deli s prijatelji