DOGODIVŠČINE

Oče vozil brez vinjete, otroci zaprli avtocesto

Objavljeno 12. november 2012 08.33 | Posodobljeno 11. november 2012 21.11 | Piše: Vladimir Jerman

Vinjete za 2013. po stari ceni, na prodaj od 1. decembra.

Vinjeta za prihodnje leto (foto: Dars).

LJUBLJANA – V turkizni oziroma svetlo modri barvi in za isto ceno kot letošnje prihajajo Darsove vinjete za leto 2013. Cene ostajajo za dvosledna vozila (avtomobile) letna 95, mesečna 30 in tedenska 15 evrov, za enosledna vozila (motorna kolesa) pa letna 47,50, polletna 25 in tedenska 7,50 evra. Na prodaj bodo od vključno 1. decembra letos; v Sloveniji so na prodaj na več kot 700 pooblaščenih (bencinski servisi, kioski, AMZS, trgovski centri …) prodajnih mestih in pri 840 pooblaščenih prodajalcih v tujini.

Odraz krize na prodaji

Marjan Koler iz Darsove službe za komuniciranje nam je postregel s prodajnimi podatki za vinjete v prvih devetih mesecih letošnjega leta. Avtomobilskih letnih so prodali 802.619, motorističnih letnih 1965 in polletnih 15.236, avtomobilskih mesečnih 1,007.718 in tedenskih 2,934.288 ter motorističnih tedenskih 36.587. »Do konca septembra je bilo prodanih 30.540 letnih vinjet za dvosledna vozila manj kot v enakem obdobju lani (-3,67 %), prodaja mesečnih za dvosledna vozila se je povečala za 24.580 vinjet (+2,50 %), prodaja tedenskih za dvosledna vozila pa se je povečala za 96.711 (+3,41 %),« je sogovornik razgrnil in pojasnil: »Manjša količina prodanih letnih vinjet je posledica splošne gospodarske krize (manjše je število novo registriranih vozil, številne družine za drugi avto v gospodinjstvu ne kupijo letne vinjete, ker je ne potrebujejo zaradi izgube službe, varčevanja …). Se je pa povečala prodaja kratkoročnih vinjet (tedenskih in mesečnih), kar kaže, da del tistih, ki letne vinjete niso kupili, kupi za občasno uporabo avtoceste kratkoročno vinjeto.«

Nadzor uporabe nalepk za vožnjo po cestninski cesti izvajajo na cestninskih postajah, počivališčih ter izvozih in uvozih na cestninske ceste kot tudi med vožnjo po avtocestah in hitrih cestah: »Darsovi cestninski nadzorniki so v prvih devetih mesecih letos izdali skupno malo manj kot 32.000 plačilnih nalogov, največ na štajerskem in primorskem avtocestnem kraku, približno po 10.000 na vsakem. Lani so jih v prvih devetih mesecih izdali skupno nekaj nad 41.000, torej približno 9000 več kot v enakem obdobju letos. V celotnem lanskem letu so izdali skupno nekaj maj kot 52.000 plačilnih nalogov, od tega na štajerskem kraku, skupaj s pomursko avtocesto in odsekom podravske avtoceste med Slivnico in Draženci, malo manj kot 16.000.«

Največ kršiteljev odkrijejo v turistični sezoni, po večini so še vedno tujci, čeprav naj bi jih bilo že veliko pred vstopom v Slovenijo seznanjenih, da je za naše avtoceste in hitre ceste obvezna vinjeta. A kot ugotavljajo nadzorniki, nekateri pripeljejo v Slovenijo že brez avstrijske vinjete, drugi preprosto tvegajo s staro, neveljavno ali brez nje, tretji spet vozijo na cilj po vzporedni glavni cesti, nato pa »po pomoti« zaidejo na avtocesto.

Iznajdljivost ali goljufija

Na eni izmed TV-postaj se je med komentarji prispevka o vinjetah pojavil tudi tale: »Za 35 evrov se lahko vozite celo leto po avtocesti. Sam uporabljam sistem že vsa leta, vinjeta pa ni ponarejena. Zainteresirani mi pošljite mail na: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.. Pogoj je, da se oglasite pri meni, če vas je pa več, lahko tudi jaz pridem na vaše konce.«

Ko smo avtorja objave prosili za pojasnilo in kontakt, se je od srca nasmejal: »Se opravičujem za smeh, samo to je tako, kot če bi policaju povedal, da sem oropal banko. Jaz in nekaj mojih prijateljev se vozimo že drugo leto s tem sistemom čez redne kontrole na postajah, pa nihče nič ne vidi. Ta uporaba je popolnoma moja pogruntavščina, vinjeta pa ni ponarejena. V ceni 35 evrov je všteta še moja napitnina, tako da že od vseh prijav do sedaj lahko pijem še nekaj let. Velja tudi za avstrijske avtoceste, kjer je cena še nižja. Že samo iz te objave sem dobil strank za čez 1000 evrov moje napitnine (napitnina zato, ker ne morem izstaviti računa :)), tako da računam na še nekaj člankov v medijih in se bo napitnina še povečala za nekaj sto odstotkov. Vse interesente sem naročil za začetek decembra, da ne bo kdo prehitro kaj komu povedal. Ko bo prva objava v medijih, kako se to dela, tega ne bo več možno početi ali pa bo zelo velika možnost, da nas dobijo. Potem bom tudi sam moral kupovati vinjeto za Slovenijo in Avstrijo pa še napitnine ne bo več. Edina možnost, da vam pokažem sistem v živo, ki ga lahko tudi poslikate, je malo večja napitnina z vaše strani, recimo 3000 evrov, ker v tem primeru preostalim zainteresiranim moram odpovedati prodajo. Verjamem pa, da se vam bo prodaja toliko zvišala, da bo to zanemarljiva odškodnina za izpad moje napitnine.«

Koler je komentiral, da gre v takih primerih za goljufijo, ki jo, ko je razkrita, sankcionirajo: »Zato znova pozivamo uporabnike avtocest, da vinjete kupujejo izključno na uradnih prodajnih mestih, na katerih bodo zanjo prejeli račun.«

Zabavno, včasih kruto

Kršitelji brez vinjet radi poskušajo pred nadzorniki z raznimi zvijačami. Odigravajo bolezenske kolapse, nekoč pa je voznik pred nadzornico iz avta potegnil dolg oster nož. Kar zagomazelo ji je, ko je nato molče – poiskal hčerin pas in vanj zarezal luknjo. Žal se vedno ne konča le s strahom.

Od začetka, 1. julija 2008, nadzirata vinjete tudi Jože Gasser in Dušan Turšič. Prvi je na Hrušici kontroliral voznico: »Gospa je bila zdravnica, vljudna pa le, dokler ji nismo rekli, da bo ob dokumente. V treh sekundah je dobesedno znorela, zasukala volan kot v filmu in se poskusila vriniti v kolono. Ko ji ni uspelo, je obrnila proti meni. Poškodovala mi je nogo.«

Neki kršitelj se je prijel za srce in se zgrudil v jarek: »Po dveh minutah je pa mirno vstal, segel v denarnico in plačal.«

Na Torovem so zaključevali akcijo: »Tisti dan sta bila zadnja. Lastnik avta je bil moški, vozila je ženska. Postopek zaradi neveljavnih vinjet je potekal mirno. Ko pa je ona rekla 'Ne morete tako delati!', se je zaslišal pok, kot bi ustrelil – tip je z roko tako užgal po zadnji šipi svojega avta, da se je razletela na drobce. Česa takega nisem dotlej nikoli ne videl ne slišal!«

Nekoč je kršiteljica, mati, med postopkom iz svojega avta vzela leto starega otročka, ga preložila v nadzorniški kangoo – in odkorakala stran.

Neki kršitelj, ustavljen na mitnici, pa je svoje štiri otroke poslal, da so se razporedili po voznem pasu in zaprli promet.

Deli s prijatelji