SOJENJE

Obtoženi v aferi Čista lopata so čisti

Objavljeno 28. marec 2012 18.20 | Posodobljeno 28. marec 2012 18.20 | Piše: T. L., STA

Tako so vsaj danes pred petkovo razglasitvijo sodbe še zadnjič zatrdili na sodišču.

Ivanu Zidarju je danes v sodno palačo pomagal odvetnik Čeferin.

LJUBLJANA – Obtoženi v zadevi Čista lopata so danes še zadnjič zavrnili navedbe iz obtožnice. Poudarili so, da tožilstvo ne razume postopkov javnih naročil in načinov priprave ponudb, ki so se uporabljali na javnem razpisu za izgradnjo kontrolnega stolpa na brniškem letališču. Sojenje je s tem zaključeno, sodni senat pa bo sodbo razglasil v petek ob 11. uri.

Tožilstvo nima pojma

Tomaž Žibert, ki je v kontroli zračnega prometa Slovenije sodeloval pri javnem razpisu za izgradnjo kontrolnega stolpa na Letališču Jožeta Pučnika, je dejal, da ni nikoli storil v obtožbi očitanih kaznivih dejanj. Tožilstvo po njegovem mnenju ne razume postopkov javnih naročil, zaradi česar so tudi njihove obtožbe nesmiselne.

»Navedbe tožilstva, da je afera Čista lopata vplivala na varnost zračnega prometa, kaže na popolno nerazumevanje tega področja in zavajanje javnosti,« je poudaril Žibert, za katerega tožilstvo zahteva najvišjo kazen.

Zidar je po svojem mnenju lahko le oproščen

Nekdanji prvi mož SCT Ivan Zidar je poudaril, da je prepričan, da ni storil očitanih kaznivih dejanj, saj ni nikogar podkupoval. Ob tem je izrazil upanje, da bo sodišče izreklo pravilno in pravično sodbo, ki je po njegovem mnenju lahko le oprostilna.

Črnigoj in Tovšakova prav tako pravita, da nista podkupovala

Nekdanji direktor Primorja Dušan Črnigoj je poudaril, da ni nikogar podkupoval, zato pričakuje oprostilno sodbo, to pa je poudarila tudi nekdanja prva dama Vegrada Hilda Tovšak. Obtožbe so zavrnili tudi obtoženi Ivan Demšar, Borut Farčnik, Srečko Gabrič in Ivan Kroflič.

Tožilstvo za Zidarja, Tovšakovo in Črnigoja zahteva eno leto in pet mesecev zaporne kazni ter plačilo stranske kazni v višini 11.000 evrov. Najvišjo kazen zahteva za Žiberta, ki je pri kontroli zračnega prometa Slovenije sodeloval pri izbiri najboljšega ponudnika za izgradnjo kontrolnega stolpa. Zanj namreč zahtevajo dve leti in osem mesecev zaporne kazni in plačilo stranske kazni v višini 20.000 evrov.

Za Demšarja tožilstvo zahteva eno leto zaporne kazni in plačilo 8000 evrov stranske denarne kazni, za preostale obtožene, Boruta Farčnika, Srečka Gabriča in Ivana Krofliča, pa 10 mesecev zaporne kazni in plačilo 6000 evrov stranske kazni.

Zagovorniki sicer po končani obravnavi niso želeli dajati izjav in napovedovati petkove sodbe. Zidarjev zagovornik Aleksander Čeferin je dejal le, da zoper Zidarja »ni niti enega najmanjšega dokaza, da bi naredil očitano mu kaznivo dejanje«. Prav tako po njegovem mnenju iz nobenega dokaza v sodnem spisu ne izhaja, da bi se Zidar o tem s kom pogovarjal. »Ta proces ima ves čas pridih politike in ga do danes še ni izgubil,« je o vzrokih za obtožbo Zidarja dodal Čeferin.
 

Deli s prijatelji