SOJENJE

Obtoženi roparji
 prosili za milost

Objavljeno 07. marec 2012 08.25 | Posodobljeno 06. marec 2012 20.55 | Piše: Boštjan Fon

Eden od roparjev je kaznivo dejanje storil med pogojnim izpustom.

Fotografija je simbolična

KRANJ – Pričakovalo se je končne govore zagovornikov obtoženih, 25-letnega Damijana Bečkanovića, njegovega vrstnika Stanka Radojevića, ki je maja 2009 s kompanjonom Dejanom Savićem vrgel ročno bombo pred policijsko postajo v Kranju, in leto dni mlajšega Rajka Todića, za lanski rop poštarja v Čirčah. Presenetil je prvoobtoženi Bečkanović in dejanje, ki ga je prej zanikal, priznal. »Ampak poštarja nisem udaril, samo torbo sem odnesel,« je še dodal. Sklenil je: »Kar sem imel, sem povedal, na vprašanja odvetnikov ne bom odgovarjal.«

Poštarja Marka Arharja, ki je konec avgusta lani okoli prenašal denar za pokojnine, so napadli Kranjčana in Ljubljančan Todić, odnesli pa so mu samo torbo s pismi, denar je ostal na motorju. Poštarja, ki je dobil poškodbe po glavi, sta obdelala prvoomenjena, Todić je bil le šofer.

Dejanja dokazana

Tožilstvo je v končnem govoru menilo, da so dejanja nedvomno dokazana: »Bečkanović je trdil, da je delal po navodilih Radojevića, ki je dejanje že takoj priznal. Ta je povedal, da je bilo ravno nasprotno, da je imel Bečkanović precej dolgov in da so dejanje storili zaradi tega, poštarja pa da je tepel prav on.« Tožilstvo je menilo, da je treba Todiću upoštevati olajševalne okoliščine, in zanj zahtevalo pogojno obsodbo zapora leta in pol v triletni preizkusni dobi. Za Kranjčana je bilo tožilstvo strožje: »Bečkanović je bil že obravnavan za rop, Radojević je storil dejanje na pogojnem izpustu. Primeren je izrek zaporne kazni z upoštevanjem načina storitve dejanja, od načrtovanja do izvedbe, saj vse kaže na to, da kriminalno dejavnost stopnjujeta. Za oba predlagamo izrek zaporne kazni treh let in desetih mesecev zapora.«

Odvetnik Boris Grobelnik, ki zastopa Bečkanovića, je povedal, da je treba premisliti o kazni: »Nadejam se primerne kazni, ki bi omogočila vrnitev v življenje obtoženemu po prestani kazni.« »Vsak obdolženec odgovarja za svoja dejanja. Prosim sodišče, da upošteva dejanske okoliščine ob storitvi dejanja,« je povedal Milan Krstič, odvetnik Radojevića, ki bo junija postal očka: »Nekateri dozorijo prej, drugi kasneje, tretji imajo napačno družbo. Moj in klient Grobelnika ne bosta več prijatelja. Če sta skupaj, ju to vedno pripelje v težave. Sam rop nima posebne teže. V dejanje nista šla, da vzameta pisma poštarju, bil je le poizkus ropa in vse skupaj se je izrodilo v pretep poštarja.« Krstič je še dejal, da je polnjenje zaporov brez pomena, pa ga je predsednica senata Andreja Ravnikar prekinila v zaključnem govoru in razvil se je verbalni konflikt med njo in zagovornikom, ki je želel le pojasniti, da bi bila za njegovega varovanca primerna kazen na spodnji meji, ki jo določa kazenski zakonik.

Prosili so za milo kazen

Obtoženi so na koncu povedali, da dejanje obžalujejo, in prosili za čim milejšo kazen, sodišče pa je odločilo: Bečkanović bo za zapahi tri leta in dva meseca, Radojević, ki so mu preklicali dve pogojni kazni iz preteklosti, saj je rop storil med preizkusno dobo in na pogojnem izpustu, bo v zaporu štiri leta in pet mesecev, Todić kot šofer pa se je izvlekel s pogojno kaznijo enega leta zagrožene zaporne kazni s preizkusno dobo treh let.

Deli s prijatelji