SOJENJE

Obtožena sta priznala 
le vlom, požiga pa ne

Objavljeno 20. september 2012 13.06 | Posodobljeno 20. september 2012 13.06 | Piše: Primož Škerl

Obtoženima Kristijanu Hribarju Laudi in Daliborju Joziću namenili pogojni kazni.

Pogorišče Špice.

CELJE – Skoraj točno eno leto po odprtju Veslaškega centra Celje, ki je zrasel na pogorišču nekdanje čolnarne Špica, ki so jo ognjeni zublji pogoltnili v začetku junija 2006, se je kazenski postopek s predobravnavnim narokom na celjskem sodišču naposled premaknil s prostega teka. A prav hitro ne bo v celoti končan; sodišče je namreč k procesu pripojilo še veliko tatvino iz skladišča na Mariborski cesti.

Kristijan Hribar Lauda in Dalibor Jozić sta priznala krivdo za vlom in tatvino na Špici, kjer domujejo celjski kajakaši in kanuisti na divjih vodah. Zdaj ko sta si poiskala službo in uredila zasebno življenje, spoznavata svojo zablodo iz poznih najstniških let. Oba sta nekdanja člana celjskega veslaškega kluba in sta kmalu po dogodku prišla do predsednika kluba Dušana Konde, mu povedala, kako je bilo in da s požigom nimata nič. Imela pa sta še ključ, s katerim sta lahko odklenila objekt, nepridipravi pa so v gostinski del vlomili s kovinsko palico. Naložili so športne rekvizite, razno opremo in akustiko, kolikor so jo pač lahko stlačili v mitsubishija. Sodnica Romana Gradič je Hribarju Laudi in Joziću odmerila pogojno kazen – prvemu 15 mesecev s preizkusno dobo štirih let, drugemu osem mesecev s preizkusno dobo dveh let. Oba morata v enem letu po pravnomočnosti sodbe povrniti škodo.

Milana Luko Grabarja, ki krivde za požig ne priznava, čeprav se je pogajal s tožilstvom, lahko doleti precej višja kazen, zato njegov zagovornik Marjan Feguš opozarja na okoliščine, zaradi katerih se je Špica znašla v plamenih. Je šlo za požig oziroma napako na električni napeljavi, ko so fantje hiteli odnašat naprave in aparate ter jih dobesedno trgali iz sten, a pozabili preveriti, ali so izključeni? »Veslaški klub naj predloži tehnično dokumentacijo za pogoreli objekt, iz nje naj bo razviden tudi potek električne inštalacije. Prav je, da na sodišče povabimo tudi izvedenca gradbene in elektrostroke.« Toda Fegušu to še ni dovolj: »Klub naj pokaže vso dokumentacijo o finančnem poslovanju za obdobje petih let pred požarom, primerjali jo bomo s podatki Dursa.«

Feguš prereka skoraj 66.000 evrov vreden odškodninski zahtevek, saj da ni realen. Od predsednika Kajak kanu kluba Nivo Celje Dušana Konde pričakuje, da bo zahtevek podkrepil in utemeljil z dokazi o povzročeni škodi, ne pa z medijsko pompoznostjo in razpredanjem o številkah. Konda je znova težko skrival razočaranje nad počasno roko pravice. »Ne vem, kaj naj po vsem, kar sem v dvorani slišal, sploh rečem. Naš klub do izgradnje novega objekta sploh ni mogel delati normalno, bili smo brezdomci, bivali smo v kontejnerjih, nismo imeli čolnov, niti prostora zanje, ni bilo možnosti za fitnes, niti za gostinsko dejavnost. Če bi upošteval vse to ter dodali še naše duševne bolečine in preostalo, kar se v zahtevkih običajno navaja, bi zahtevali 200.000 evrov. Toda bili smo pošteni in realni. Od zneska smo odšteli vsoto, ki nam jo je povrnila zavarovalnica, upoštevali nismo niti predmetov, ki smo jih dobili nazaj. Že samo nov asfalt nas je stal 15.000 evrov, objekt Špica pa je bil pred dogodkom v celoti obnovljen. Ravno smo pripravljali slovesnost od odprtju. Prvi odškodninski zahtevek smo vložili dve leti in pol po požigu, lani smo dodali še zahtevek za odškodnino zaradi izpada prihodka. V barantanje o odškodnini pa ne bom privolil,« je bil po prihodu iz dvorane odločen predsednik KK Nivo Celje.

Sodišče bo glavno obravnavno zoper Luko Grabarja začelo že v sredo in nadaljevalo v petek. Na seznamu zaslišanih se je med sedmimi policisti, ki so operativno izvajali naloge na Špici, znašel tudi Matej Bobera, ki ga novembra čaka sojenje za povzročitev smrti iz malomarnosti – primer se nanaša na Naserja Berisho, ki je aprila 1999 umrl pod njegovimi streli.

Deli s prijatelji