OBNOVA POSTOPKA?

Obsojen po nedolžnem,
 preiskava pa krivična

Objavljeno 05. januar 2013 19.49 | Posodobljeno 05. januar 2013 19.50 | Piše: Primož Škerl

Djerdji trdi, da ni bil vpleten v to, da je 1996. bomba eksplodirala v lokalu.

Robertson Djerdji (foto: Primož Škerl).

VELENJE – Trinajst let je tega, odkar je danes dvainštiridesetletni Velenjčan Robertson Djerdji prišel izza zaporniških zidov. V Celju in na Dobu je prebil tri leta, izpustili so ga pet mesecev, preden bi odslužil celotno kazen, ki jo je dobil zaradi vpletenosti v bombni napad na velenjski gostinski lokal Saloon. Bomba, ki je takrat odjeknila na obrobju šaleške prestolnice, je močno odmevala tudi v medijih. Dogodka se ne spominja skoraj nihče, a Robertson ga nikoli ne bo pozabil. Ima vsaj tri razloge: pravi, da je bil obsojen po nedolžnem, preiskava naj bi bila namenoma krivična in priče na sodišču naj bi načrtno govorile v njegovo škodo.

Pobude za obnovo postopka zavrgli

Djerdji zaradi incidenta sredi 90. še vedno ne more spati. Domnevna krivica, ki mu vsa ta leta povzroča bolečino, je zanj prehuda. Večina nekdanjih zapornikov se ne glede na stopnjo krivde in višino kazni po tolikšnem času pomiri s svojo preteklostjo in jo poskuša čim prej pozabiti. Robertson ne. Na vsak način želi na sodišču doseči obnovo postopka, kar pa bo vse prej kot preprosto. Doslej je vložil že več predlogov, nazadnje ga je pred letom dni sam laično podal, toda vsi so bili zavrnjeni. Obupal ni. S celjskim odvetnikom Tomažem Germom zdaj pripravljata novega.

Uprli so se fantje, ki so bili tepeni. Mediji so vse prenapihnili, preiskovalci pa so prirejali podatke.

Septembra 1996 je v Saloonu razneslo ročno bombo. Sprva so predvidevali, da je lastnik lokala žrtev izsiljevanja in da se mu očitno nekdo želi maščevati. Nato so bombo povezali z incidentom, ki se je pripetil 15 mesecev prej, ko je skupina mlajših fantov, pretežno potomcev priseljencev iz nekdanjih jugoslovanskih republik, razdejala lokal, da bi se maščevala, ker sta dva od njih prejšnjič dobila batine od lastnika in enega od natakarjev. Robertsona so spoznali za krivega, ker je dvema osebama omogočil, da sta prišli do dveh ročnih bomb, pri tem pa da je vedel, da ju bosta uporabili za kaznivo dejanje. V kazen, ki so mu jo po pritožbi tožilca podaljšali še za leto dni, so mu všteli tudi izsiljevanje lastnika lokala, od katerega naj bi pričakoval plačilo varščine in da zaposli njegovo redarsko osebje.

Uprli so se tepeni

»Bombe nisem vrgel v Saloon, napada nisem načrtoval in ne morem biti z njim povezan. Uprli so se fantje, ki so bili tepeni. Mediji so vse prenapihnili, preiskovalci pa so prirejali podatke,« danes pove Robertson. »Res je, da so me prišli vprašat, kje bi lahko dobili eksploziv, a to je tako, kot bi me vi zdaj pobarali, kje v Velenju bi lahko kupili to ali ono. Vse so obrnili v mojo škodo, preverili niso ničesar. Velenjski preiskovalci so poznali razmere, a ko so primer prevzeli Celjani, so začeli graditi konstrukt.« Djerdji zbira prav vse, kar bi mu lahko prišlo prav pri obnovi postopka. Ima obsežno dokumentacijo, prav vsako malenkost si je zapisal, sestavil je tudi več kot enourni dokumentarni film, vendar ga je zaradi osebnih razlogov pred kratkim umaknil s svetovnega spleta. V dogodke okoli bombe, Saloona in sojenja je vpletel prva moža Republikanske stranke Adolfa Štormana in Darka Zupana, lastnika Saloona Bojana Šalamona, današnjega generalnega direktorja policije Stanislava Venigerja, nekdanjega prvega celjskega kriminalista Dušana Mohorka, takratnega vodjo velenjske izpostave tožilstva Dušana Roša in nekdanjega komandirja PP Velenje Roberta Mravljaka, ki pa je po Djerdjijevem edini podal realno sliko dogodka, a samo novinarjem, na sodišču ga niso hoteli.

Iskanje novih dokazov

Samo zaradi krivih izpovedb in domnevnega konstrukta Djerdji ne bo mogel obnoviti kazenskega postopka, na kar opozarja tudi njegov odvetnik Tomaž Germ. »Sodba je pravnomočna in težko bomo kaj dosegli, če ne postrežemo s povsem novimi dejstvi ali osebami, ki jih sodni spis ne omenja. Vse priče, ki so zajete v njem, ne pridejo več v poštev in nima smisla z njimi izgubljati energije.« Germ pojasnjuje, da je bila poglavitna napaka storjena že v prvem sojenju, tudi Djerdji je povedal, da se ni imel možnosti seznaniti z vsemi izjavami prič, ki so bile spornega dne v Saloonu. »Kar je bilo že znanega med postopkom, pa tega takrat niso izkoristili, danes ne moreš več uporabiti za dokaz. Poiskati bo treba nekaj, kar bi čisto vse obrnilo na glavo. Morda se bo našel kdo, ki bo povedal, da tistega dne, ko so mulci stolkli lokal, Robertsona ni bilo zraven,« dodaja Germ. Če bi nov dokaz vzbudil dvom o obstoječi sodbi, se lahko začne obnovitveni postopek. Djerdji mora predlog vložiti na celjskem sodišču, ki mu predseduje Miran Jazbinšek. Prav on je julija 1997 predsedoval tudi kazenskemu senatu, ki je Djerdjija poslal za rešetke.

Deli s prijatelji