SESTRE POŠKODOVANE

Obračun s solzivcem med otroškimi bolniki

Objavljeno 06. september 2015 13.17 | Posodobljeno 06. september 2015 13.19 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

Romski spopad pri otroškem dispanzerju, tri zaposlene na urgenco.

Za varnost pacientov in zaposlenih gre. Foto: Tanja Jakše Gazvoda

NOVO MESTO – »Najbolj nas skrbi naša varnost in varnost naših otrok, saj nismo zaščiteni. Našo ambulanto obiskujejo najmlajši pacienti, novorojenčki in otroci, stari do šest let. Od vodstva zdravstvenega doma smo pričakovali odziv in kak ukrep, a tega še do danes ni bilo,« je dejala ena od zaposlenih na oddelku otroške medicine v Zdravstvenem domu Novo mesto. Nedavni incident, ki ni prvi, jim je upravičeno pognal strah v kosti. Ne le zaradi zdravstvenih težav, ki so jih imele vse zaposlene, ampak predvsem zaradi zavedanja, kaj bi bilo, če bi bil v čakalnici kak novorojenček. Zanj bi bila lahko zastrupitev s plinom iz solzivca usodna.
 Zgodilo se je 5. avgusta, ura je bila zgodnja popoldanska, okoli pol druge je bilo. Na srečo so zdravnice in medicinske sestre (ja, kot nalašč so bile tam same ženske) v ambulantah otroške medicine že pregledale vse najmlajše paciente, a kljub temu čakalnica pred vrati ambulant zdravnic Mihelce Žura Črešnar in Alenke Schweiger Pavlakovič še ni bila prazna. Med čakajočimi je bil za pregled naročen tudi romski otrok. Očitno je prihod njegove družine opazovala skupina Romov, ki je želela obračunati z njimi. Prišli so v čakalnico in vnel se je prepir, nato pretep, eden od udeleženih je potegnil celo solzivec in začel škropiti z njim, tako da je bil prostor takoj poln dražečega plina.

Iz filma na urgenco

»Sprva smo slišale prepir in vpitje, nato ropot, in ko sem pogledala, kaj se dogaja v čakalnici, je bilo kot na fronti, prizor, kot ga vidiš le v akcijskih filmih. Udarci in brce, res sem pričakovala, da bo imel kdo počeno lobanjo. Ko smo videle, kaj se dogaja, smo v ambulanto umaknile preostale paciente in starše, ki so še bili v čakalnici, nekateri so se razbežali,« je povedala zaposlena.

Eden od Romov je uporabil solzivec z dolgotrajnim učinkom, saj so imele vse zaposlene hude zdravstvene težave, tri so morale po pomoč na urgentno službo in so tam nekaj ur ostale na opazovanju. Takoj po incidentu so odprle vsa okna, a kljub temu se je plin hitro širil po prostorih. »Vse smo bile solzne, imele smo odrevenele obraze in jezike, skelenje smo čutile vse do želodca, po koži nam je vse gomazelo, nastopili so še slabost, glavobol in vrtoglavica,« našteva ena od zaposlenih, druga je pljuvala tudi rumeno sluz, zaradi česar je pomislila, da so morda uporabili živčni strup. Popoldanska ekipa je nadaljevala delo v ambulanti na šolskem oddelku. Kljub zdravstvenim težavam so vse zaposlene naslednjega dne prišle v službo, je pa bilo v prostorih kljub zračenju še vedno čutiti vonj po dražečem plinu.

»Apeliramo na vodstvo Zdravstvenega doma Novo mesto, policijo in občino, da kaj naredite za našo varnost in varnost pacientov, to so novorojenčki, dojenčki, mali otroci!« so zaposlene med drugim zapisale v zapisnik, v katerem so izpostavile tudi dejstvo, da so policisti prišli le na vhod stavbe, nihče ni šel do ambulant. »Popisali so le sestro, ki jih je poklicala, preostalih niso nič kontaktirali,« so opozorile v zapisniku. Resda so se policisti takoj podali v lov za Romi in jih tudi dobili, a prav zaradi slabe komunikacije z zdravstvenim domom so šele po našem poizvedovanju izvedeli, da so tri zaposlene iskale zdravniško pomoč. So pa policisti zaradi kršitve javnega reda in miru spisali plačilni nalog Roku Tudiji iz romskega naselja Šmihel, ki se je želel maščevati Dušku Hudorovcu z Ruperč vrha.

Za varnost pristojno vodstvo

»Za varnost v zdravstvenem domu je seveda pristojno njegovo vodstvo, ki mora zagotoviti varnost pacientov in svojih zaposlenih. Na občini se zavedamo resnosti incidenta, katerega razsežnosti bi bile lahko še dosti hujše. Uporabljeni solzivec bi bil namreč lahko usoden za otroke, mlajše od enega leta, a jih na srečo ni bilo v bližini. Mestna občina Novo mesto nima pristojnosti, da bi konkretno urejala varnost v zdravstvenem domu, zaveda pa so odgovornosti na širšem področju reševanja romske problematike. Tudi zaradi omenjenega incidenta že obstaja pobuda za ustanovitev regionalnega telesa, ki bi se ukvarjalo s podobnimi vprašanji in v katerem bi bila vloga občine predvsem koordinacijska,« so nam pojasnili v kabinetu župana Mestne občine Novo mesto Gregorja Macedonija.

Bolje, a še 
vedno ne dobro

»Seveda to ni bil prvi incident, največkrat so se zgodili v ambulanti za odvisnike, na otroškem oddelku in urgenci. Pred leti, ko so bili incidenti pogosti, tudi pretepi in grožnje z orožjem, smo uvedli fizično varovanje, varnostnika smo imeli vse do predlani, ko smo morali na zahtevo ministrstva, ki je želelo enotno dežurstvo, preseliti dežurno službo v novomeško bolnišnico. Zaradi neustreznih prostorov smo našo dežurno službo znova selili nazaj, ker pa smo ves čas v nekem prehodnem obdobju, ko čakamo na nove prostore urgentne službe, se za vnovično fizično varovanje nismo odločili, čeprav ga bomo uvedli, če bo potreba. Smo pa uvedli tehnično varovanje,« je pojasnila direktorica Zdravstvenega doma Novo mesto Milena Kramar Zupan in dodala, da imajo po vsakem večjem incidentu skupne sestanke s predstavniki centra za socialno delo, policijo in občino, udeležuje se ga tudi predstavnik Romov.

Sestali se bodo tudi zaradi zadnjega. »Vsekakor je naš interes najti rešitev, kako takšne izgrede preprečiti in zaščititi tako zaposlene kot paciente. Osebnih konfliktov se ne sme reševati v zdravstvenih ustanovah, to je nesprejemljivo in nedopustno,« poudarja in dodaja, da so napredek dosegli tudi s projektom Soro, projektom za zdravje Romov, s katerim Rome ozaveščajo tudi o tem, kako priti do zdravnika, kako se opredeliti za osebnega zdravnika, kdo naj pride v zdravstveni dom z obolelim otrokom in podobno.

Kot je pojasnil Robert Perc s Policijske uprave Novo mesto, so bili po prijavi policisti v nekaj minutah na kraju dogodka in ugotovili, da so glavni akterji zdravstveni dom že zapustili. »Z zbiranjem obvestil in pregledom okolice so po približno pol ure v Novem mestu izsledili 20-letnega osumljenca in ga kaznovali z globo zaradi kršitve javnega reda in miru na javnem kraju. Kot so ugotovili, je 20-letnik prišel v čakalnico in tam domnevno brez razloga udaril 35-letnika in ga potem še poškropil s solzilnim sprejem. Zaradi hitre prijave zdravstvenega osebja je bilo mogoče organizirati učinkovito in hitro intervencijo,« je izpostavil Perc in dodal, da so policisti postopek s kršiteljem zaključili s plačilnim nalogom, ker po posvetu z okrožnim državnim tožilcem ni bilo podanih vseh elementov kaznivega dejanja.

Glede na zadnji izgred pa se kaj lahko zgodi, da bo za varnost v zdravstvenem domu Novo mesto znova skrbel varnostnik.

Deli s prijatelji