VSI SO IZ SEBE

Obljublja, da se ne bo maščeval za sinovo smrt

Objavljeno 26. februar 2015 11.50 | Posodobljeno 26. februar 2015 11.51 | Piše: Milan Glavonjić

Obtožene za umor Borisa Zupanca ml. so včeraj izpustili z Doba. Boris Zupanc se ne bo maščeval, poniževanja pa, pravi, tudi ne bo prenašal.

Skoraj natanko tri leta po umoru Zupanca so vrhovni sodniki sporočili, da se s stališča sodstva vse skupaj začenja znova.

KOČEVJE – Mesto ob Rinži, ki ga več kot desetletje najbolj zaznamujeta stalna rast brezposelnosti in socialna stiska, skozi katero se prebija luč upanja v boljšo prihodnost, zdaj najbolj potrebuje strpnost in razumevanje ljudi, predvsem pa mir med številno, več kot 500-člansko romsko skupnostjo. Ta se je po krvavem dogodku 19. februarja 2012, ko je sedmerica Romov na Petrolovem bencinskem servisu planila nad Borisa Zupanca mlajšega in ga sredi dneva tudi umorila, razdelila, pravijo, da v najmanj dva tabora. Po razveljavitvi sodbe vrhovnega sodišča je upati, da se napetost ne bo poglobila, še manj pa da bi ta krvavi primer dobil nove razsežnosti, ki si jih nihče ne želi.

»Saj smo civilizirani«

Družina umorjenega, Zupančevi v Mahovniku, so po svojih besedah vsi iz sebe zaradi krivice, ki da jih je udarila. Skupni imenovalec njihove skrbi sta strah pred rojaki, ki da so maščevalni in, še posebno poudarjajo, sprenevedanje sodne veje oblasti.

»Zapomnite si, Romi imajo v tej državi, tudi v Kočevju, večje pravice kot Slovenci. Zato, ker znajo dobro govoriti. In ravno ti so prek odvetnikov prepričali sodnike o svoji, kot oni pravijo, nedolžnosti. To je bil naklepen in okruten umor. Vnaprej pripravljen. Kamere so te snežne nedelje vse posnele. Po umoru pa so pobegnili. Najbolj me boli to, ker je odvetnik sodnike prepričal, da se je vse zgodilo naključno. Kakšno vest ima ta človek, bi ga rad vprašal, enako tudi sodnike,« se je razburila glava veččlanske romske družine Boris Zupanc, sicer podjetnik, lastnik Avto odpada, v katerem si kruh služijo vsi njegovi, zaposlena pa ima še zunanja delavca. Vendar je med pogovorom večkrat zatrdil, da njegova družina ne pozna maščevalnosti in da je nikakor ne bo uporabila. »Saj smo vendarle civilizirani ljudje. Pri tej hiši je komanda samo moja,« je pribil. Dal pa je nedvomno vedeti, da ob tem otroci, njihove partnerice in vnuki ne bodo prenašali morebitnega poniževanja, še manj napadov ali pretepov. »Če bi se to le zgodilo, ne vem, kako bi ravnal,« je še dodal.

Ne le njemu in ženi Darinki, ki danes še bolj toči solze, saj so se ji spomini na Borisa tako boleče zarezali v srce, ampak zlasti sinovoma Saši in Zdravku skrb in strah zbuja, kot sta dejala, taka pravna država, v kateri nihče več ni varen. »Teh ljudi preprosto ne bi smeli spustiti ven. Sedem jih je skočilo ne enega, mojega brata, ki je prišel na črpalko po cigarete. Tolkli so ga s koli. Vse je posnela kamera. Odvetniki in sodniki pa …,« je jezo zlival Sašo. Iz strahu, pravi, otrok ne bo več pošiljal v šolo, ni pa pripravljen čez en mesec na sodišče v Kočevje, kjer naj bi pričal o incidentu v gostišču v Štalcerjih dan pred tragičnim dogodkom. Tam je bil poškodovan njegov nečak.

»Sodnija kot da si želi, da si znova skočimo v lase. Komu je tega treba.«

Očitno že drobna iskra med sprtimi Romi po razveljavitvi sodbe utegne zanetiti nove, nepredvidljive in prej ali slej krvave dogodke. S spremenjenimi razmerami v Kočevju so policisti seznanjeni in bodo izvajali vse naloge v skladu z zakonodajo ter ustrezno ukrepali zoper kršitve javnega reda in miru ali storilce kaznivih dejanj, so sporočili z ljubljanske policijske uprave.



Izvrševanje kazni se ustavi!

»Z razveljavitvijo predmetne sodbe sodišča prve in druge stopnje ter vrnitvijo zadeve v novo odločanje sodišču prve stopnje zoper obtožene ne obstaja več pravna podlaga za izvrševanje izrečenih kazni zapora.« Zato se obdolženemu Dušanu Hudoroviču (rojenemu leta 1976), Aliju Hođaju (1978), Zdenku Brajdiču (1989), Cvetanu Brajdiču (1982) in Goranu Hođaju (1981) izvrševanje kazni ustavi, se je glasil sklep, ki ga je po odločitvi vrhovnega sodišča sprejela ljubljanska okrožna kazenska sodnica Alja Kratovac. Ker vrhovni sodniki niso odločili drugače, bo prav ona predsedovala tudi velikemu senatu sodnikov, ki se bodo s primerom umora v Kočevju ukvarjali na ponovljenem okrožnem sojenju. Njen senat je na prvem okrožnem sojenju tedaj še sedmim obtožencem izrekel skupaj kar 138 let zapora.

Včeraj sredi popoldneva je po naših informacijah peterica zapustila zapor na Dobu in se odpravila proti svojim domovom. Kdaj se bo začelo vnovično sojenje, kajpak še ni znano, toda nekaj mesecev bo zagotovo minilo, saj zadeva ni več priporna, zato tudi ne prednostna. B. C. 

 

Deli s prijatelji