V ŽLEDOLOMU

Obletnica Nejčeve smrti je mimo, obtožnice še ni

Objavljeno 06. marec 2015 21.05 | Posodobljeno 06. marec 2015 21.05 | Piše: Aleš Andlovič

Komaj 20-letnega Mesariča je stresla elektrika, ki je v vodniku ne bi smelo biti.

Tragedija se je zgodila na Pohorju. Foto: Tadej Regent/Delo

MARIBOR, PTUJ – »Enkrat bi radi dokončno končali stvar,« nam je na dobrodelnem koncertu ob prvi obletnici tragične smrti sina, 20-letnega Nejca Mesariča, dejal njegov oče Matjaž Mesarič. Čeprav spomin na junaka, heroja Nejca, nikoli ne bo splahnel. Njegovi najbližji ga nikoli ne bodo pozabili, a družina si ne želi, da se z novimi podrobnostmi okrog tragične nesreče na Pohorju vedno na novo odpirajo stare boleče rane. Po dogodku je bilo veliko ugibanj o tem, kdo je krivec za nesrečo, ki je takrat še dodatno šokirala že tako v (ž)led ujeto Slovenijo. Najprej se je postavljalo vprašanje, kdo je ukazal po vodnikih spustiti električno energijo, ko pa so delavci še vedno odstranjevali veje, ki so pod težo ledu padle nanje.

Preiskovalci so natančno rekonstruirali, kaj se je tragičnega februarja lani popoldne dogajalo v zaselku Rep, nedaleč od Tinja nad Slovensko Bistrico. Daljnovod, od katerega je odvisna oskrba z elektriko Tinja in okoliških zaselkov, je bil dodobra posut s padlimi drevesi in vejami, ki so padli pod težo ledu. Nejc je bil zaposlen pri zasebniku, ki je kot podizvajalec opravljal dela. Niti pomislil ni, da ljudem, ki so ostali brez elektrike, ne bi priskočil na pomoč. Čeprav naj bi delali do pete ure popoldne, pa so tik pred koncem delovnika dobili še poziv na Pohorje.

Na tleh sta ležala dva električna vodnika, tretji je visel kakšnega pol metra nad tlemi. V njem ni bilo toka, saj so se vsi prisotni dotikali kabla. Vsega nekaj sekund zatem, ko ga je v roke prijel Nejc, da bi ga dvignil čez podrto vejo, pa je po kablu stekla elektrika. Možnosti, da bi preživel, so bile zelo majhne. Ne glede na njegove ožganine udara elektrike ni zdržalo njegovo srce, ki se je ustavilo in se niti na vse poskuse oživljanja (tudi z defibrilatorjem) ni odzivalo. Med tistimi, ki so ga poskušali ohraniti pri življenju, je bil tudi takratni delovodja ekipe Elektra Maribor Franc Kešpert. Mladega Nejca je oživljal, vendar zaman.

Dva ovadena

Razmere tragičnega popoldneva so bile zares nemogoče. Mobilni telefoni sredi Pohorja niso imeli signala, delavci niso bili opremljeni niti s CB-postajo. Tempo je bil ubijalski, saj skozi ves dan niso imeli časa niti za malico. Takratni delodajalec Nejca Mesariča Jože Ferčec si je na vse pretege prizadeval, da dobi odgovore, kdo je krivec za tragedijo. Ne nazadnje bi po ekipi, v kateri je bil tudi Nejc Mesarič, na kraj dogodka morala priti še ekipa električarjev, ki bi zakrpala ali zamenjala pretrgane vodnike.


Koncert, poln solz

Prijatelji so v spomin na prerano smrt natančno na prvo obletnico v osnovni šoli Ljudski vrt na Ptuju organizirali koncert. »Resda te ni več med nami, a naprej živiš v naših srcih,« je dejala njegova osebna prijateljica in obetavna pevka Nina Sluga. Oder je bil domala premajhen za vse, ki so želeli prisostvovati na dogodku. Ideja o dobrodelnem koncertu v spomin na Nejčevo smrt se je porodila njegovemu dobremu prijatelju Tadeju. Prišla sta tudi predsednik države Borut Pahor in premierka v času tragedije Alenka Bratušek.

Izvedeli smo, da so preiskovalci že maja lani poslali kazensko ovadbo na okrožno tožilstvo v Mariboru. »Pristojni državni tožilec je na Okrožno sodišče v Mariboru vložil določena preiskovalna dejanja zoper dve fizični osebi zaradi suma storitve kaznivega dejanja ogrožanja varnosti pri delu po 201. členu kazenskega zakonika. Po opravljenih preiskovalnih dejanjih je spis v nadaljnjem reševanju pri pristojnem državnem tožilcu,« nam je na posebno poizvedovanje Slovenskih novic dejal vodja mariborskega tožilstva Drago Šketa.

Četudi je od tragedije minilo že dobro leto, obtožnice še vedno ni. Po naših neuradnih podatkih naj bi jo kmalu vendarle spisali in jo poslali na sodišče v Maribor, odgovorna za smrt mladega Nejca pa končno sedla na zatožno klop. Preiskovalci so si bili menda enotni, da sta za smrt mladeniča iz najstarejšega slovenskega mesta kriva dva delavca podjetja Elektro Maribor. Eden od njiju naj bi bil Franc Kešpert, ki je bil delovodja na terenu. Drugi krivec naj bi bil delavec, ki je v tragičnem času v električne vodnike spustil elektriko, ne da bi se prepričal, ali so delavci na terenu zares končali delo.

Petkrat na prvenstvu sveta

Nejc Mesarič je veljal za enega najbolj nadarjenih športnih ribičev v Sloveniji. Petkrat je sodeloval na svetovnih prvenstvih. Ribištvo je bilo njegovo življenje. Sicer je bil po izobrazbi okoljevarstveni tehnik, a se ni odločil za študij, ampak za službo, četudi za pomožnega delavca. Nejc in dve leti mlajši brat Aleks Mesarič sta spadala v vrh slovenskega športnega ribolova. Ekipo Ribiške družine Ptuj sta predlani popeljala v A-ligo, najelitnejše slovensko tekmovanje v športnem ribolovu. »Aleks je bil zmagovalec lige, Nejc je zasedel deseto mesto,« se z grenkim priokusom še vedno spominja predsednik Ribiške družine Ptuj Zvonko Petek.

Nejc je bil in bo ostal zares nekaj posebnega. V zadnjem letu je postal mladenič, ki pooseblja junaška dejanja v civilni družbi. Zato so ob obletnici njegove smrti organizirali pohod na kraj tragedije, ki naj bi, kot je obljubil predsednik uprave Elektra Maribor Boris Sovič, v prihodnjih letih postal tradicionalen. Na pobudo družine Nejca Mesariča so na Pohorju postavili tudi dvoje znamenj v spomin na tragično nesrečo. Prvi spominski kamen stoji ob glavni cesti, drugi na neposrednem kraju nesreče, kjer je v ugasnilo mlado življenje, polno načrtov za prihodnost. 

Deli s prijatelji