(NE)PRIŠTEVEN

Obglavil očeta, a ne bo šel v zapor

Objavljeno 22. julij 2017 20.34 | Posodobljeno 22. julij 2017 20.50 | Piše: Boštjan Celec

Psihiatri: morilca Miha Stanič in Stefan Lango sta neprištevna. Prišteven pa je Marko Abram, čeprav je poslušal onstranstvo.

S sekiro je zamahnil proti zunajzakonski partnerici. (Fotografija je simbolična.)

KOPER – Marko Abram z Lukovca v občini Komen bo po odločitvi tožilcev moral odgovarjati za svoj greh, a je med tremi morilci, ki so letos tak zločin zagrešili na območju Policijske uprave Koper, edini, ki je kazensko odgovoren. Sodni izvedenec za psihiatrijo je namreč sporočil, da je bil 35-letnik v času, ko je umoril svojega 31-letnega brata Maria in njuno 80-letno babico Marico, ju obglavil in glavi sežgal v centralni peči, (bistveno zmanjšano) prišteven. Obtožen je dveh umorov na zahrbten in grozovit način.

Poklical, da bo umor

Izvedenci za psihiatrijo pa so denimo ugotovili, da je bil med dejanjem neprišteven 36-letni Stefan Lango (umoril je 53-letno Andrejo Ogrešević), in proti njemu je tožilstvo na koprsko okrožno sodišče namesto obtožbe vložilo predlog za izrek varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja v ustanovi. Po naših informacijah so organi pregona storilcev kaznivih dejanj enak predlog vložili tudi za 30-letnega Miho Staniča, ki je 11. maja umoril svojega 59-letnega očeta Aleksandra.

Že od začetka je bilo sicer jasno, da je Miha duševni bolnik. Nedolgo pred dejanjem se je vrnil domov z zdravljenja v psihiatrični bolnišnici Begunje, tri dni pred zločinom pa so policisti prejeli klic moškega, ki je napovedal, da se bo čez dve uri zgodil umor. Ugotovili so, da je klic prihajal iz družine Stanič, pri njih so se pogovorili z Aleksandrom, ki jim je povedal, da jih je najverjetneje poklical njegov sin, jim razložil, kako je z njim, ter dejal, da ga bo odpeljal k psihiatru.

5 let sme po zakonu trajati hospitalizacija neprištevnih storilcev celo najhujših kaznivih dejanj.

Enajstega maja pa je Mihova mati poklicala Operativno-komunikacijski center Policijske uprave Koper in sporočila, da je v prvem nadstropju naletela na moževo truplo. Po klicu je zapustila hišo, policisti so morali po prihodu na kraj prijave vdreti, Miha pa se je aretaciji silovito upiral. Smrtne rane naj bi bile posledica vbodov z nožem in udarcev s kladivom, sin pa naj bi očeta, ko je bil ta že mrtev, domnevno z ročno žago tudi obglavil.

Priprta na psihiatriji

Če prištevnim ali bistveno zmanjšano prištevnim morilcem preti kar 30 let zaporne kazni, pa neprištevnega Staniča čaka le nekaj let prisilnega bivanja na mariborski enoti za forenzično psihiatrijo. Ukrep obveznega zdravljenja v ustanovi sme namreč trajati največ pet let, za nadaljnjo hospitalizacijo pa morajo obstajati zdravstveni razlogi. Prav na psihiatriji je Stanič tudi priprt, nam je povedala njegova odvetnica Danica Štrukelj Stanonik. Ukrep so mu odredili zaradi ponovitvene nevarnosti, saj obstaja bojazen, da bi na prostosti še naprej izvrševal kazniva dejanja.

V Mariboru je v priporu tudi Stefan Lango, ker bi bil tudi on na prostosti nevaren za okolico ter nepredvidljiv. Po mnenju sodnega izvedenca za psihiatrijo je bil neprišteven, ko je 13. februarja v Izoli vzel življenje Andreji Ogrešević.

Storilec in žrtev sta se spoznala med zdravljenjem v psihiatrični bolnišnici Idrija, po odpustu pa je Stefan zaživel pri Andreji. Ni znano, zakaj je zagrešil umor, saj z njim ni bilo mogoče komunicirati zaradi njegovega psihičnega stanja. Kmalu po aretaciji so ga odpeljali v Idrijo, od tam pa na forenzično psihiatrijo. Niti pred preiskovalnim sodnikom ga ni bilo možno zaslišati o tem, ali in kaj mu je o dejanju ter motivu povedal klient, pa nam ni hotel razkriti njegov odvetnik Viktor Juhant. »Klient je bolan, zato o njem ni primerno govoriti.«

Stefan je sicer v njenem stanovanju večkrat zabodel Andrejo, po nekaj dneh pa truplo zavil v preprogo, ga po Manziolijevem trgu odvlekel do smetnjakov in ga odložil pred njimi.
Tudi Lango in Stanič bosta sicer najverjetneje formalno sedla na zatožno klop koprskega okrožnega sodišča, a bodo tam proti njima izpeljali narok za izrek ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja, nato pa bodo sodniki vsakega pol leta preverjali, ali je tak ukrep še potreben. 

Prišteven, a je na psihiatriji

Čeprav je proti Marku Abramu vložena obtožba zaradi dveh umorov, je zaradi duševnega stanja tudi on priprt na forenzični psihiatriji. Njegov odvetnik Gorazd Gabrič je sicer vložil ugovor na obtožbo, v katerem je sodišču predlagal, naj primer vrne v preiskavo, izvedenec za psihiatrijo pa naj dopolni svoje mnenje. Ugovor je bil pred dnevi zavrnjen, bodo pa v zvezi z ugotovitvami psihiatra zagotovo veliko govorili tudi na glavni obravnavi. Abram naj bi sicer po umoru razlagal o prizorih iz Stare zaveze, češ da je vse povezano z verovanjem, dojemanjem življenja in glasovih iz onostranstva. O motivu za njegovo dejanje pa: preveč kompleksna je zgodba je, da bi jo lahko kdo razumel.

 

Deli s prijatelji