VIKEND ZAPOR

Obali bi sedel le ob vikendih

Objavljeno 29. junij 2013 15.33 | Posodobljeno 29. junij 2013 15.33 | Piše: Aleš Andlovič

Adel Obali obsojen sodelovanja pri krajah tovornjakov.

Adel Obali na mariborski zatožni klopi. Foto: Tadej Regent, Delo

MARIBOR – Ko so policisti januarja letos nataknili lisice na roke šesterici Slovencev, osumljeni kraje šestih tovornjakov in delovnega stroja, vrednih slabega pol milijona evrov, se domala nihče izmed mož postave ni nadejal, da bodo že slabega pol leta pozneje končani vsi sodni postopki. Peterica je priznala krivdo že na predobravnavnem naroku, za šestega člana hudodelske združbe pa se je sojenje na prvi stopnji končalo včeraj. Adel Obali, ki je bil ob Bojanu Vodopivcu organizator združbe, se je kot edini odločil za normalni sodni proces.

Sodišče je na proces proti Obaliju kot priče povabilo prav peterico nekdanjih pajdašev. Miralem Bajrić, čigar vloga je bila minimalna in se je tožilstvo z njim sporazumelo za pogojno kazen pol leta zapora s preizkusno dobo dveh let, je povedal, da je dejanje priznal in da je potekalo tako, kot piše v obtožbi. Bojan Vodopivc, pogodil se je na tri leta zapora in denarno kazen 9825 evrov, je dejal, da je krivdo priznal, več pa da nima povedati. Gregor Voga (leto in pol pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo štirih let) je dejal, da se ne spomni nič več, Janez Schuller (dve leti zapora) pa je poudaril, da je večinoma potekalo tako, kot je sam že priznal. Klemna Škoberneta (leto in štiri mesece zapora) sodišče kot priče ni zaslišalo.

Burna morilska preteklost

Ivanka Slana, okrožna državna tožilka, je v sklepni besedi za Obalija predlagala tri leta in dva meseca zapora, ob tem pa mu naprtila še denarno kazen v višini 9825 evrov. Čeprav ji sodišče ni povsem sledilo, je bila s sodbo razmeroma zadovoljna in se zoper njo najverjetneje ne bo pritožila. Zagovornik Obalija, odvetnik Viktor Osim, se je zavzel za triletno zaporno kazen, in tveganje se mu je izplačalo, prekaljeni odvetniški maček se namreč nadeja, da bo za klienta pridobil tako imenovani vikend paket, gre za prestajanje kazni v vikend zaporu, kar pomeni, da je obsojenec med tednom na prostosti, ob koncih tedna pa za rešetkami. Obalija, ki je v sklepni besedi zanikal, da bi bil eden izmed vodij, je sodišče obsodilo zaradi hudodelskega združevanja in nadaljevanega kaznivega dejanja velike tatvine. Denarno kazen 9825 evrov mora odplačati obročno v dveh letih, oškodovancem pa mora poravnati še 82.000 evrov škode.

V Jemnu rojeni Obali ima burno morilsko preteklost. Svoj pohod je začel 11. junija 1991. 31-letni delavec Petrola Igor Pražnikar iz Žalca je na bencinskem servisu v Šentrupertu menda že vlekel trak, s katerim bi servis zaprl, ko je pripeljal avto. Obali je s pištolo v roki pristopil k njemu in od njega zahteval denar. Ker si mu menda ni uspelo nadeti maske, se je odločil, da bo črpalkarja ubil, da ga ta pozneje ne bi prepoznal, in mu je to, preden ga je ustrelil, tudi povedal.

Bilo je okoli 4.30, ko je vstopil v črpalko Ine v Rupi na Hrvaškem, pri uslužbencu, 41-letnem Antonu Rasporu, je hotel zamenjati denar, nato pa je začel kričati in zahtevati, naj odpre blagajno. Črpalkar se mu je uprl, zato je ropar potegnil pištolo in ga ustrelil v glavo, nato pa je sam izpraznil blagajno in z denarjem pobegnil. Raspor je imel srečo – krogla ga je zadela v čeljust, nato pa mu prebila levo ramo in ključnico.

Osem dni po prvem ropu je oropal tudi bencinski servis v Trebnjem. Zaradi strela v glavo je na črpalki mrtev obležal 47-letni Franc Šilek. Že dan pozneje so Obalija aretirali. V hotelu Paka v Velenju so policisti izvedli bliskovito akcijo in prijeli morilca, zaradi katerega se je tresla vsa Slovenija. Na dejstvo, da ima Obali burno zgodovino, odvetnik Osim odgovarja: »Ta zgodovina nima nobene zveze, ker je bil obsojen za povsem druge vrste kaznivo dejanje in je pošteno odsedel 18 let in pol, od tega, kolikor vem, šest mesecev v osami.«

Deli s prijatelji