SOJENJE

O prepovedi obrezovanja pa nič ...

Objavljeno 03. oktober 2013 20.28 | Posodobljeno 03. oktober 2013 20.30 | Piše: Boštjan Celec

Urologa Adnana Arafata je na zatožno klop pripeljalo obrezovanje fantka na domu.

Je Arafat pravilno opozoril starše na to, kaj storiti, če se pojavi krvavitev? Foto: Dejan Javornik

LJUBLJANA – Že po prvem sodnem dnevu za ljubljanskega urologa Adnana Arafata se je vnela žolčna debata med tistimi, ki bi mu brez omahovanja odvzeli zdravniško licenco in ga poslali za zapahe, in drugače mislečimi, ki so prepričani, da obrezovanja oziroma suneta niti med slovenskimi muslimani na njihovih domovih ne bomo izkoreninili, pa naj je to še tako nezakonito. Ti takisto menijo, da, če je tako, je še vedno bolje, da se tega posla loteva izkušen obrtnik, ne pa kak priučeni šarlatan.

Arafata je na zatožno klop pred ljubljansko okrajno sodnico Metko Popivoda pripeljal dogodek, ki se je zgodil 4. decembra 2010. Tedaj je na željo staršev muslimanske vere na njihovem domu opravil obredno obrezovanje petmesečnega fantka. Kot smo izvedeli od članov zdravniškega ceha, ki so se kolega prek svojega razsodišča lotili prvi, je za poseg dobil plačilo in odšel. Naslednjega jutra so ga klicali starši, da sin od večera krvavi. Prišel je in oskrbel šiv, ki je popustil. Pa je šlo z otročičem še na slabše, zato so ga morali odpeljati na infekcijsko kliniko. Do razjasnitve tega, kaj je privedlo do stanja dečka, da je moral biti sprejet v bolnišnico, si bo sodnica poskušala pomagati s sodnim izvedencem za infektologijo, njegovo mnenje pričakuje do nadaljevanja sojenja, ki je predvideno za 22. november.

Na včerajšnjem nadaljevanju sojenja pa so med drugimi zaslišali tudi uglednega urologa iz ljubljanskega kliničnega centra dr. Bojana Tršinarja. Ta je sicer okrcal svojega sodelavca, »saj sem mu že prej povedal, da ne odobravam takih posegov zunaj operacijskih dvoran, čeprav se dajo higienske razmere za take posege vzpostaviti tudi na domovih«. Po sprejemu v bolnišnico je tudi sam pregledal malčka in ugotovil, da se dva dni po posegu rana celi dobro in da ni okužbe ali vnetja. Potem pa je jel hvaliti kolego Arafata, ki po možganski krvavitvi pred dobrima dvema desetletjema ni bil več sposoben za zahtevne posege, zato je opravljal manjše, med katere spadajo tudi obrezovanja. »Na leto opravi okrog 200 takih obrezovanj, kar je daleč največ med vsemi urologi v Sloveniji. Njegovi posegi so estetsko optimalni, naredi jih najbolje, pri njem je tudi najmanj zapletov,« je dejal Tršinar in dodal, da bi morala biti naloga staršev spremljati stanje ter ob pojavu krvavitve takoj poiskati pomoč. »Enako navodilo bi dobili tudi, če bi poseg opravili v bolnišnici, saj pacienta odpustimo eno uro po njem in tudi v tem primeru bi morali starši reagirati takoj, ko se je pojavila krvavitev, ne pa šele naslednji dan.«

V zadevi očitno sploh ni pomembno, ali je dr. Adnan Arafat storil nekaj, kar v Sloveniji ni dovoljeno – da je torej suničenje opravil zunaj bolnišnice, od leta 2010 pa obrezovanj zaradi verskih razlogov pri nas ne opravljamo več –, ampak iščejo odgovor na vprašanje, ali je dal staršem ustrezna navodila o tem, na kaj naj bodo pozorni.

Deli s prijatelji