Z MAMINO POMOČJO

O kazni se bo mariborski heker Škorjanc pogajal

Objavljeno 04. julij 2012 11.00 | Posodobljeno 04. julij 2012 11.00 | Piše: Aleš Andlovič

Matjažu Škorjancu bodo začeli soditi najverjetneje šele po sodnih počitnicah.

Za temi vrati so presenetili Matjaža (foto: Jani Dolinšek).

MARIBOR – Izročitev najbolj znanega slovenskega hekerja, 26-letnega Mariborčana Matjaža Škorjanca, agentom zveznega preiskovalnega urada FBI je dokončno preteklost. Že minuli teden bi moral računalniški genij, ki je izdelal program za okužbo več milijonov računalnikov, sesti na zatožno klop mariborskega sodišča. Toda začetek sojenja je bil tik pred zdajci preklican. Neuradno naj bi bil le preložen, ker naj bi se peterica obtoženih in predstavniki tožilstva srečali še na predhodnih pogajanjih. Tam bi lahko, kot veleva novela o kazenskem postopku, dosegli soglasje in morebiti podpisali sporazum o priznanju krivde.

Astronomska škoda

Peterici obtoženih v aferi Mariposa tožilstvo očita tri kazniva dejanja. Najvišja zagrožena zaporna kazen (do osmih let zapora) je za pranje denarja. Do petih let lahko sodišče obtoženim prisodi zaradi napada na informacijski sistem, saj je bila povzročena velika škoda. Avtorju zloglasnega programa pa grozi še dodatno leto ječe. In kolikšna je škoda, ki jo je povzročila združba? To naj bi izračunali tako, da so pomnožili število okuženih računalnikov (teh naj bi bilo okrog 12 milijonov) s stroški, ki so nastali z brisanjem virusa z vsakega izmed njih. 

Matjaž Škorjanc, ki prihaja iz Hotinje vasi pri Mariboru, je zaslovel natančno pred dvema letoma. Takrat so mu slovenski policisti v skupni akciji z ameriškimi agenti FBI odvzeli prostost. Med računalniškimi poznavalci je zaslovel z imenom Iserdo in naj bi bil avtor zloglasnega programa, ki je omogočal vzpostavitev nadzora nad tujimi računalniki. Škorjanc naj bi svoje programske različice prodajal prek spletne strani Butterfly Network Solutions. Najbolj znani kupci njegovih pogruntavščin so prihajali iz Španije. Ti so si z uporabo njegovega programa pokorili 12 milijonov računalnikov in so jih združili v omrežje Mariposa, kar v prevodu pomeni metulji. Španski kriminalci so nato z okuženih računalnikov kradli podatke o kreditnih karticah in si prek spletnih igralnic nakazovali denar na svoje račune.

Med obtoženimi tudi njegova mama

Ko so španski preiskovalci razbili kriminalno združbo Mariposa, so jih sledi vodile v deželo na sončni strani Alp. Hitro so se dokopali do Matjaža Škorjanca in pri preiskovanju njegovega okolja ugotovili, da so mu pomagali štirje pajdaši. Prva se je na seznamu osumljenih znašla njegova prijateljica Nuša Čoh, ki mu je posodila svoj transakcijski račun. Nanj so iz tujine prihajala nakazila kupcev programa, tožilstvo pa je prepričano, da je šlo pri posoji bančnega računa za pranje denarja. Pozneje so izsledili še dva Škorjančeva sodelavca – Mentorja Leniqija, v Sloveniji živečega srbskega državljana albanskih korenin, in Ljubljančana Darka Goričanca. Na presenečenje vseh pa se je kot peto ime v aferi Mariposa znašla doslej neomenjena oseba, Zdenka Škorjanc. Gre za Matjaževo mamo. Doslej nam ni uspelo izvedeti, katerega izmed treh kaznivih dejanj je obtožena (izdelovanje in pridobivanje pripomočkov, namenjenih za vdor ali neupravičen vstop v informacijski sistem, napad na informacijski sistem ter pranje denarja). Zato pa smo izvedeli, da naj bi delala kot učiteljica matematike na eni izmed mariborskih osnovnih šol. Toda tik pred začetkom šolskih počitnic je manjkala, saj je bila na bolniškem dopustu.

 

Deli s prijatelji