PREISKAVA

NPU ovadil bivšega predsednika uprave banke

Objavljeno 04. februar 2014 15.33 | Posodobljeno 04. februar 2014 16.07 | Piše: P. J., T. L.

Predsednik uprave naj bi bil banko oškodoval za šest milijonov evrov.

Fotografija je simbolična

KRANJ – »Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so na kranjsko okrožno državno tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper tri osebe zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti,« so sporočili iz NPU.


Neuradno: ovadbe proti Kordežu, Trčku in Ani Klemenčič

Po neuradnih informacijah Financ, so ovadeni nekdanji šef Gorenjske banke Gorazd Trček, nekdanji prvi mož Merkurja Bine Kordež, ki je že pravnomočno obsojen in prestaja zaporno kazen, in borznica Ana Klemenčič iz G Skupine, ki je zdaj v stečaju. NPU sumi, da je bila Gorenjska banka oškodovana za šest milijonov evrov.

Neuradno gre za ovadbo zoper Trčka v zvezi s financiranjem družbe Merfin, prek katere je Kordež obvladoval Merkur.

Kot so zapisali v izjavi za javnost, so kriminalisti v preiskavi ugotovili, da je nekdanji predsednik uprave banke iz Kranja v začetku leta 2009 z namenom financiranja družbe iz Ljubljane zlorabil svoj položaj s tem, ko je naklepoma zaobšel omejitve zakona o bančništvu, po katerih banka do posameznega komitenta oziroma skupine povezanih oseb ne sme biti izpostavljena z več kot 25 odstotki svojega (bančnega) kapitala, s čimer je uredil kreditiranje te družbe prek obvodne družbe iz Kranja. V ta namen je poskrbel za pridobitev kratkoročnega posojila v znesku šest (6) milijonov evrov, ki jih je obvodna družba takoj po prejemu posodila naprej družbi iz Ljubljane.

»Napeljevanja predsednika uprave banke k storitvi zlorabe položaja je utemeljeno osumljena oseba, ki je prek družbe iz Ljubljane obvladovala skupino večje trgovske družbe iz Kranja. Oseba, zastopnica obvodne družbe, pa je utemeljeno osumljena pomoči pri storitvi očitanega kaznivega dejanja, saj je za izpeljavo obvodnega kreditiranja dala na razpolago družbo, ki jo je zastopala. Obvodna družba v nadaljevanju posojenih denarnih sredstev ni prejela od družbe iz Ljubljane niti jih sama ni vrnila banki,« so zapisali.

Na opisani način je predsednik uprave banke iz Kranja družbi iz Ljubljane pridobil premoženjsko korist šest milijonov evrov in v istem znesku tudi oškodoval banko.

Deli s prijatelji